flaş bellğe girilemiyor

HPQ-User
01-08-2009, 14:11   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Emre sormuş:
bir arkadaşımın flaş belleğini bilgisayara taktığımda sistem, flaşın modelini falan tanıyor. aygıt yükleme başarılı diyor ama hiçbir şekilde flaşın içine girilemiyor. özelliklerinde hem dolu alan hem de boş alan boyutu "0" olarak gözüküyor. vista yüklü bir bilgisayara da taktığuımda sorun aynı. ancak vistadayken aygıtın üzerine sağ tıkladığımda disk biçimlendirme uyarısı çıkıyor. aslında bakarsanız arkadaşlar aynı sorun bir sınıf arkadaşımında başına gelmişti. sağ tıklayınca onda da biçimlendirme seçeneği geliyordu.  biz de biçimlendirmeyi seçtik. biçimlendirme bittiğinde flaşta bulunan bilgiler aynen olduğu gibi duruyordu.bu arkadaşa da söylüyorum ama biraz korktuğu için yapmak istemiyor... önemli bilgileri varmış flaşında, riske girmek istemiyor... arkadaşlar donanım özeliklerini bilerek yazmadım. çünkü bu sorun, flaş belleği taktığım her bilgisayarda aynı.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
-

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

Mustafa@PC
01-08-2009, 14:40   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Flash'ı biçimlendirmek demek içindeki herşeyi kalıcı olarak silip dosya sistemi yeniden oluşturmak demek olduğundan arkadaşınızın korkması normal. Flash'ı güncel bir güvenlik yazılımı ile taratın ilk etapta daha sonrada combofix ile Amvo.exe virüsü girmiş olabilir.

Feel Good
01-08-2009, 15:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Usb Disk Security programını da kullanabilirsiniz. Benim çok işimi görmüştü.