Flash Bellek Hakkında Bilgi! Lütfen Yardım Edin

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
SENSEI
18-05-2005, 13:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Benim flash bellekler ile ilgili bir ödev hazırlamam lazım.
Fakat nette sadece flash bellek satan siteler var(bi kaç tane hariç).
Ve ben bu konuda pek fazla bilgi bulamadım. Eğer elinizde flash bellek(harici diskler, MMC, SD, FD, Mp3 çalarlı diskler vb.) ile ilgili powerpoint slayt, yazı ve resim varsa mailden veya msn adresimden gönderirseniz veya foruma eklerseniz çok memnun olurum.
Lütfen Yardım Edin. Şimdiden çok teşekkürler.

alkem
18-05-2005, 17:51   |  #2  
Yeni Üye
25 mesaj

Merhaba nette bende pek bi bilgi bulamadım.Ödev için yetirince olmayabilir bu bilgiler.Ama bir fikir vermesi açısından,kayda değer diye düşünüyorum...
Kolay gelsin...

Flash Bellekler, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Flash belleklerin yapısı RAM'lere, kullanımı Hard Disk'lere benzer.

Flash belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler "solid-state" olarak, yani "durağan" olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. MP3 Player'larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.

Flash bellekler, bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. "Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek" olarak çevirebileceğimiz EEPROM'ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, flash bellekler de hücrelerden oluşur. Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1'lerden oluşur. 0'lar düşük voltaj, 1'ler ise yüksek voltaj anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin voltaj seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır / silinir / yenilenir.

Flash belleklerin genel özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:

Ufak boyut: Çeşidine göre, kredi kartının yarısı veya çeyrek büyüklüğünde olabilir.
Sessiz
Hafif
Hızlı erişim
Sağlam yapı
Günümüzde birkaç çeşit Flash Bellek çeşidi bulunuyor. Bunların başlıcaları şöyle:

CompactFlash
SD (Secure Digital)
MultimediaCard
Memory Stick
Smart Media

SENSEI
20-05-2005, 10:29   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

Yardımların için sağol alkem...
Flash Bellek elektronik yapısı ile ilgili dökümana ihtiyacım var. Elinde resim veya yazı şeklinde döküman olanlar lütfen msn adresimden bana ulaşsınlar veya buraya eklesinler

aslancimbomum
20-05-2005, 13:43   |  #4  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

chip nisan 2005 ve mayıs 2005 bu flash disklerinin faydaları hakkında birkaç program ve az da
bilgi veriyorlar.

jaina
20-05-2005, 21:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Allah alalh ben buna cevap verdim diye hatırlıyorum ancak bir daha yazayim.

bu adresi bir incele.