flash bellekte patron virüsünü

HPQ-User
24-01-2008, 21:32   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

chrysanthemum sormuş:
flash bellekte patron virüsü dracula 3.3 ile siliyorum ama tekrar bulaşıyor.kalıcı olarak nasıl silinir

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
windows xp işletim sistemi, kingston 2 gigabyte flash bellek
kaspersky antivürüs programı kullanıyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Sefa Adak
24-01-2008, 22:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

FlashDisk'i biçimlendirin.Yine geliyorsa PC'nizde virüs olabilir..

XxXDaRKoXxX
24-01-2008, 22:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj
Bu virüs bilgisayarınızda arka kapı bırakıp C ve D gibi yerel sürücülerinizi tam paylaşıma açmaktadır. Böylece karşı tarafa (dosya kopyalama, değiştirme silme vb). tam erişim izni vermektedir. Eğer C ve D gibi yerel sürücülerinizi sizden habersiz bir şekilde PATRON1 ve PATRON2 adı altında tam paylaşıma verilmiş olduğunu fark ederseniz virüs bulunduğunuz makinaya bulaşmış demektir.

Bu virüsü temizlemek için, öncelikle virüsün açmış olduğu arka kapıdan daha zararlı yazılımların gelmesini engellemek amacı ile iyi bir antivirüs ve trojen programı kurmanızı ve son güncellemelerini yapmanızı tavsiye ederim. Daha sonra net bağlantısını kesip, görev yöneticisini (ctrl + alt + delete) açıp işlemlerden Activexdebugger32 adı altında çalışan bir program olup olmadığını kontrol edip var ise programı sonlandırmalısınız. daha sonra bu programı aratıp (mutemelen C:\windows\system32 klasörü içindedir) silmelisiniz. Daha sonra yerel sürücülerinizi paylaşıma kapatmalı ve denetim masası içinde sistem de (sistem özellikleri) Uzak sekmesi içindeki Uzaktan Yardım seçeneğini kapatmalısınız. Ayrıca virüs tarafından eklenen, C:\windows\system klasörü içinde bulunan ACD.CMD ve ACD2.CMD dosyalarınıda silmelisiniz. Son olarak Başlat çalıştır komutuna regedit yazıp Kayıt defteri düzenleyicisini açıp Activexdebugger kelimesini aratıp bulduğunuz tüm verileri silmeniz yeterlidir.

Eğer makinanızda şifreleriniz kayıtlı ise ve makinanız virüs tarafından paylaşıma açılmış ise ayrıca şifrelerinizide değiştirmenizi tavsiye ederim..

Kaspersky buluyor ayrıca güvenli kipte tarama yapabilir flash belleğinizide temizleyebilirsiniz...

Koray Kocaman
24-01-2008, 23:12   |  #4  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

MErhaba..

Silme işleminde sorun yaşarsanız "KillBox" programını kullanarak silmenizide tavsiye ederim.

Borga-x
25-01-2008, 09:08   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Sefa Adak
FlashDisk'i biçimlendirin.Yine geliyorsa PC'nizde virüs olabilir..
Eger sıstemınınzde veya flash bellegı kullandıgınız baska bır sıstem varsa onu da AV ile taratın. Onlıne vırus taramaları bu iş için uygun