Format atarken dvdyi görmüyor

grk05
12-04-2012, 20:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba ben format atmak için biostan herşeyi ayarladım hatta olmayınca sadece DVD yi aktif ettim diğerlerini   kapadım ama yinede dvdyi okumadı disk boot failure insert disk please system disk .... falan filan dedi.Dvd özellikleri : iomega 4.78gb 16xspeed DVD-R  dvd yi doğru şekilde yazdığımdan eminim yardımcı olursanız sevinirim :)

gencler
12-04-2012, 20:41   |  #2  
Yeni Üye
38 mesaj

Sistem diski arızalı olabilir .

Coskun.Abi
12-04-2012, 22:21   |  #3  
Coskun.Abi avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Yazdığın DVD de ne var XP mi Win 7 mi? ISO dosyasını nerden aldın? Orjinalmi korsan mı? ISO nun içeriğini değiştirecek şekilde içinden ekle çıkar yapılmışmı? İsoyu nasıl ve hangi programla yazdın? DVD ye kopyalamı dedin yoksa Kalıp-Image yazdır diyerekmi yaptın? DVD markası olarak İomega dandiktir. Senin DVD okuyucu marka seçiyor olabilir. İso yu DVD ye yazarken yanlış yapmış olabilirsin. Mesela yüksek hızda yazmak gibi. Sadece DVD yi aktif edip bios da diğerlerini kapadım da ne demek? Hardiski açılış seçeneklerinden iptal ettiysen o zaman Windows nereye kurulacak. Bios piline mi Windows kurmayı düşünüyorsun yoksa. Ayrıca eğer XP kuracaksan bios dan Sata-Ahci modu kapayıp IDE moduna aldınmı harddiski yoksa XP görmez hardiskini. Daha onlarca neden sayarım sana ama bu sayfalar yetmez.

Son Düzenleme: Coskun.Abi ~ 12 Nisan 2012 22:30
grk05
13-04-2012, 21:55   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

Cd yi nero ile 4x hızında image şeklinde yazdım win7 ultimate dosyalarıın yazdım iso dosyası korsan Bilgisayarım da win7 ultimate, biosda yani sadece cdyle çalıştırdım ama Cdyi görmüyor sistem diskini yerleştirin enter a basın dıyor enter a basıyorum beklıyor tekrar sistam cd sini takın diyor yani okumuyor peki cd olarak hangi marka almamı önerirsiniz ilgileriniz için teşekkürler :)

Diffren12
13-04-2012, 21:59   |  #5  
Diffren12 avatarı
Yıllanmış Üye
266 mesaj

Çoşkun adama tavsiye mi veriyon azarlıyon mu belli değil :D

Coskun.Abi
14-04-2012, 21:45   |  #6  
Coskun.Abi avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

DVD markası olarak TDK, Verbatim ve Philips iyidir. Sendeki iso dosyası sıfırdan kurulum için değilde yükseltme sürümü olabilir. O sürüm ise eğer açılışta görmez sadece Windows açıkken yüklü olan sürümü daha üst sürümlere günceller. Veya içiyle oynanmıştır isonun orjinalliğini kaybetmiştir. Bir ihtimalde daha evvelki mesajımda yazdığın gibi senin DVD okuyucu marka seçiyor olabilir. Bende de SP1 li Win7 iso var 32-64 bit tüm sürümler içinde ve istediğim sürümü sorunsuzca kuruyorum. Sonuç olarak en büyük ihtimal elinde ki iso bozuk.

grk05
17-04-2012, 21:40   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

eyvallah kardeşim yeni indiricem bu sefer kızmadığın için sağol :)