Format atarken sorun yaşadım.

HPQ-User
07-12-2011, 16:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ZT sormuş:
abiler pc format atarken disk bölümleme var ya benim d belleğim neredeyse full dolu ve kişisel bilgilerimi yedeklediğim için silinmesini istemiyorum c bellektede kullanmadığım fazla hafıza var ordakı hafızayı d silinmeden üstüne ekleyebilirmiyim format atarken yada başka bi yolla ilgilenirseniz sevinirim .

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows xp sp2
512 mb ram
onboard ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:8.0) Gecko/20100101 Firefox/8.0

cazanova97
07-12-2011, 16:54   |  #2  
cazanova97 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
274 mesaj

Bazı programlar ve ve bilgisayarım yönetten yapabiliyorsun. Format atarken d ye ne kadar vermek istiyorsan c ye o kadar az ver formatla işlemi bittiğinde bilgisyarım yönete gel d ye gel birim genişlet de next next de tmmdır. MB arttırılan bölümdeki dosyalara birşey olmaz ama MB azaltılan bölümdeki dosyalar uçar. :D

Kapalı Hesap (154666)
07-12-2011, 20:12   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Format atarken öncelikle c birimini küçültebilirsin. Daha sonra kalan bölümü D birimine birleştirebilirsin.

masre
17-12-2011, 08:32   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

formatta olmaz çalıştıra gel diskmgmt.msc yaz orda disk sürücülerin çıkar ne yapmk istiyorsan ordan yaparsın...

fbli
17-12-2011, 09:16   |  #5  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Disk Bölümleme hizmetinden yapılabiliyor ama boş alanın D: nin sağında olması gerekiyor. Sol tarafında olursa genişletme yapamazsın. Bunun için daha gelişmiş bir araç olan ve sorunsuz çalışan GParted gerekiyor:

Yukarıdaki bağlantıdan indir. Sonra bir Flash Belleğe ihtiyacın olacak ama içindekileri mutlaka yedekle. Ardından Universal USB İnstaller i indir. Programı aç. Açılan pencereden .iso uzantılı dosyanı. Flash Belleğini ve yanındaki Format seçeneğini işaretle. İşleme başla. Bittiğinde bilgisayarını bu Flash Disk ile başlat. Uygun adımları takip et. Gparted açılınca, genişletme işlemini rahatlıka yapabilirsin.
Uyarmak isterim ki bu işlem oldukça uzun sürebilir. Mesela ben 80 GB lık veriyi taşımak için 90 MB/s hızla çalışan HDD imle 2.5 saat bekledim.