Format Atılamayan HDD ..buyrun burdan yakalım

tesbix
05-12-2009, 17:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

merhabalar arkadaşlar..

Elimde 300 gb Seagate Sata Hdd var.. yaklaşık 2 haftadır 4-5 kere formatladım.
CHKDSK lerin tamamını denedim.. sanırım HDD ölmek üzere diye çok canımı sıktı ve format taraftarı olmasamda atmak zorunda kaldım..
diğer Harddiskim ile açıp görebiliyorum kullanabiliyorum ama çok kasıyor ve  Biçimlendiremiyorum.. biçimlendiremedi diyor..
Normal Cd-rom ile başlatıp format ekranından da atamıyorum.. işte soorun burda başlıyor !!

Açılışta görüyor HDD yi ama format ekranına geldiğimde C ve diğer birimlerim için (BİLİNMİYOR) demekte...
tıklayıp seçtiğimde HDD tanınmıyor, takılı disk bulunamadı diyor..
Sonra Onarma konsoluna giriyorum ordan da deniyorum ama nafile.. yine Disk yok diyor..

Ne olur biri yardım etsin, yol göstersin..
içindeki bilgiler diğer hdd ile açtığımda gözüküyor ama inanılmaz kastığından bi işlem yapamıyorum, yedek alayım desem günlerimi alacak gibi..
Belki C'ye formatlamayı becerebilsek hdd yi kullanabilirim. diyorum..
yardımlarınızı bekliyorum

lexotan
05-12-2009, 17:24   |  #2  
Yeni Üye
26 mesaj

HDD'yi formatlayacaksan, Maxtor PowerMax programını deneyebilirsin. Her zaman dediğim gibi sorumluluk kabul etmem.

bioyilmaz
05-12-2009, 18:17   |  #3  
Yeni Üye
21 mesaj

Öncelikle, HDTune ya da Speedfan programları ile diskin sağlık durumunu öğrenmenizde fayda var.

HDD'yi biçimlendirmek için bir de şu yolu deneyiniz,
1. Başlat-Çalıştır, cmd yazınız, (Windows ortamanda değilseniz dvd'den onarma bölümüne oradanda komut istemine giriniz)
2. Diskpart yazınız,
3. Diskpart komutu çalıştığında, disklerin listesini görmek için list disk yazınız,
(Diskler; Disk 0, Disk 1,   Disk 2.. gibi sıralanmış olacaktır.)
4. Seçeceğiniz diski select komutu kullanarak seçebilirsiniz. (örneğin, select disk 0)
5. Disk x seçili yazacaktır. (x=disk numarası)
6. Diski silmek için clean komutunu kullanabilirsiniz. Diskin sadece yapılandırmasını silmek için clean, bütün kesimlerini silmek için (bu seçenek diskin boyutuna bağlı olarak uzun sürer) clean all komutunu kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem, diskin bütün sektörlerini tek tek silen komutu yani clean all komutunu kullanmanız olur.
İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

tesbix
05-12-2009, 18:56   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

hemen deniyorum bilgilerinizi arkadaşlar.. hadi hayırlısı