format attıktan sonra

HPQ-User
20-09-2007, 08:12   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

pnr7134 sormuş:
bılgısayarımı ilk aldığımda linux yüklüydü fakat daha oncekı pc mde windows kullanmaya alıtığım için windowsu yükledik.şimdi pcye format atmam gerekiyor fakat format attıktan sonra yıne bazı ayarların yapılması gerekıyormuş.yapılmazssainternet bağlantısı yapamayacagımı soyledıler bunlar ne gıbı ayarlar ve nasıl yapılıyor yardım edersenız sevınırım sımdıden tsklr

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
hp bılgısayar

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

merve06
20-09-2007, 09:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
114 mesaj

windows kurduktan sonra driverlerini yüklersin
eğer modemin usb ise modemin kurulumunu yapacaksın.
modem ethernetten bağlıysa kurulum yapmana gerek yok.
sonra windowsunu güncellersin
antivirus (kaspersky 2007 en iyisidir) msn firefox gibi başka kullandığın programlar varsa onları da yüklersin
bu kadar işte bunları yapacan format atarsan internete bağlanmak için

Edit: linuxu de xp ile beraber kullanmayacaksanız xp kurulumu kolay ama ikisinide kullanacaksanız hdd en az iki bölüm değilse linuxu tamamen kaldırmak zorundasın... çünkü linuxun bulunduğu bölüm bilinmeyen bölüm olarak görülecek xp kurarken

Son Düzenleme: merve06 ~ 20 Eylül 2007 10:43
Borga-x
20-09-2007, 09:18   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Merve sen durumu anlamadın galıba. Lınux yuklu bır sısteme XP formatı atmak bıraz karışık. Önemli olan formatı atabılmek zaten.Ondan sonrası senın dedıgın gıbı XP herseyı otomatık tanıyor zaten.. Wıreless kartın suruculerını netten ındırdıgınde ve XP'ye kurdugunda sorun kalmayacaktır.
Ama önemli olan Lınux kurulu makınaya XP formatı atmak.Çünlü linux dosya sıstemını EXT3 formatına çeviriyor. XP ıcın NTFS'ye dönmesi lazım..
Arkadaşım XP yukledıkten sonra yapacagın ılk sey suruculerını ındırmek olacaktır. Yanlız bır onerı Linuxa format atmadan önce butun XP suruculerını bul ve ındır özellikle ethernet kartının veya wıreless kartının. Eger bunları ındırmeden XP'ye format basarsan bu sefer xp ile nete gıremıcen ıcın suruculerını netten ındıremezsin. Önce suruculerını bul ve ıdır. Bana kullandıgın bılgısayarın marka modelını söyle sana drıverlarını bulayım.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 20 Eylül 2007 09:23
theironman
20-09-2007, 10:29   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

elbette, formattan sonra her şey default olacağından cdden kuracağın donanım yazılımlarını sana hatırlatmam gerek, tabii diğer ince ayarlar da. Ama bu her windows yüklendiğinde yapılan rutin işlerdir zaten.

pnr7134
21-09-2007, 02:28   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar yardım çabalarınız için tşr edrm .benım pc me şu an linux yüklü degıl aldıgım zaman kaldırttım.esas problemim şu...25 gün önce pc ye bır format attık.ama cd bir ödünç cd ydi.simdi etkilenşirtme için ürün anahtarı istiyo tabi ben veremıyorum ve sadece 5 gün kaldı.şimdi orjınal bır cd edinip yeniden format atmam gerektiğini söylediler ve ben diğer formatı bir arkadaşa yaptırmıştım şimdi kendim öğrenip yapmak istiyorum.ama format atsam bile setup ayarları gerekli olacak dedıler ve ben bu konuda cok acemıyım.ama ögrenmek istiyorum lütfen bana yardım edermısınız.tşklr

Sefa Adak
21-09-2007, 14:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Xp nizi etkinleştirmek için internette bunu yapan yazılımlar mevcut.Bunları araştırıp çalıştırırsanız sorun kalkıcaktır.Ama malesef bizim burda link vb. yasal olmayan şeyleri verme şansımız yok.

Borga-x
21-09-2007, 14:46   |  #7  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Sefa Adak
Merhaba

Xp nizi etkinleştirmek için internette bunu yapan yazılımlar mevcut.Bunları araştırıp çalıştırırsanız sorun kalkıcaktır.Ama malesef bizim burda link vb. yasal olmayan şeyleri verme şansımız yok.

Şu anda yasal olmayan XP'nızı yasalmış gıbı osteren programlar mevcut Google'da xp lisans diye ararsanız sorunun çözümünü bulursunuz. Benden bu kadar..