Format DvD sini Pc okumuyor.Başka Dvd ve Cd okuyor

byozi147
25-03-2011, 13:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Sevgili Chip Online üyeleri.

Benim sorunum şudur.

pc mi W7 ultimate 64 bite cevirmiştim 9 ay önce şimdi tekrar format atmak istediğimde dvd yi rom a yerleştirdim fakat dvd, pc açıkken okumuyor onun haricinde bütün dvd ve cd leri okuyor pc me reset atıp Dvd rom u 1st ye getirdiğimde de dvd görmüyor ve es geciyor.Olayın ilginç tarafı Bende 2 tane laptop var diğerine taktığımda format dvdsini cok rahat okuyor ve reset te boot oluyor format kıvamına giriyor neden benim pc de şimdi okumaz neticesinde ben bu dvd ile daha önce format attım format dvd sini okumayan pc ye.

Birde şu var usb flash bellekten format atmak istedim gerekneleri yaptım ve usb flash devicesini 1st getiriyorum bu sefer "-" işareti yanıp sönüyor öylece bekleme yapıyor.Diğer laptop umda denediğimde Flash bellek boot oluyor ve format aşamasına geciyor bu olaya akıl sır erdiremedim.
Umarım Sorunumu Acıklayıcı bir dille anlata bilmişimdir.

Bu konuda yardımlarınızı beklemekteyim umarım sorunumu çözerim.

Şimdiden herkese teşşekürlerimi sunarım...

scuf
25-03-2011, 14:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

biosun son versiyonu güncelleyip öyle dene birde , yani sorun büyük ihtimalle biosla ilgili çünkü diğer tüm cd leri ve flahsı görüyor ama format cd sini okumuyor diyorsun cd de sorun yok , dvd roomda sorun yoksa  geriye tek sorun bios ayarlarında kalıyor , biosu güncelle yada default yapıp fabrika ayarlarına getirip öyle bir dene bakalım.

byozi147
25-03-2011, 14:24   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Peki şimdi hemen deniyeceğim yorumunuz için teşekkürler.

ultra-durable
25-03-2011, 15:14   |  #4  
ultra-durable avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
292 mesaj

Biostan boot ayarlarına gir ve  first secenegını CDROOM 2.yi hard disk sec ok kaydet tekrar dene olacaktır

byozi147
25-03-2011, 15:30   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: ultra-durable  
Biostan boot ayarlarına gir ve  first secenegını CDROOM 2.yi hard disk sec ok kaydet tekrar dene olacaktır
yorumunuz için sizede çok teşekkür ederim ilgilendiniz soğolun.Ama sorunumu böyle halledememiştim.defalarca denememe rağmen.

Scuf Arkadaşıma teşekkürlerimi sunuryorum bios v1,11 di 1,16 cektim Dvd gene görmedi ama usb Flash belleği gördü Allaha Şükür Usb flash bellekten kurulum yaptım.Dvd Format cd sini neden görmez hala anlamış değilim Recovery görüyor Xp görüyor Vista Format cd lerini görüyor ama bu yaptığımı görmedi 2 3 Pc de ayriyetten denedim onlarda çalışıyor.Bios Update inde ATA Dvd rom ve hDD Updateini attı ama neyse sonuç olarak sorunumu hallettim.
    Tekrar Teşşekür ederim konumla meşgul olan arkadaşlara.

Eren_Sahiner
12-01-2012, 21:16   |  #6  
Taze Üye
8 mesaj

kardeşim bios boot ayarlarını yapman gerekir

jas1453
06-01-2013, 15:39   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: byozi147  
Sevgili Chip Online üyeleri.

Benim sorunum şudur.

pc mi W7 ultimate 64 bite cevirmiştim 9 ay önce şimdi tekrar format atmak istediğimde dvd yi rom a yerleştirdim fakat dvd, pc açıkken okumuyor onun haricinde bütün dvd ve cd leri okuyor pc me reset atıp Dvd rom u 1st ye getirdiğimde de dvd görmüyor ve es geciyor.Olayın ilginç tarafı Bende 2 tane laptop var diğerine taktığımda format dvdsini cok rahat okuyor ve reset te boot oluyor format kıvamına giriyor neden benim pc de şimdi okumaz neticesinde ben bu dvd ile daha önce format attım format dvd sini okumayan pc ye.

Birde şu var usb flash bellekten format atmak istedim gerekneleri yaptım ve usb flash devicesini 1st getiriyorum bu sefer "-" işareti yanıp sönüyor öylece bekleme yapıyor.Diğer laptop umda denediğimde Flash bellek boot oluyor ve format aşamasına geciyor bu olaya akıl sır erdiremedim.
Umarım Sorunumu Acıklayıcı bir dille anlata bilmişimdir.

Bu konuda yardımlarınızı beklemekteyim umarım sorunumu çözerim.

Şimdiden herkese teşşekürlerimi sunarım...

amacım konuyu hortlatmak değil sırf aynı problemi yaşadıgım ve sorunu çözdüğüm için üye olup yardımcı olmak istedim.

window 7 kurarken makina dvd yi görmüyordu halbuki daha once bu dvd den kurmuştum üstünde tek bir çizik yoktu biraz internete araştırınca hep farklı şeyler söylendiğini gördüm çoğuda aynı ve gereksiz şeyler aslında çözüm çok basitmiş biraz deneme yanılma düşünme yöntemiyle buldum!!!  daha uzatmıcam yapmanız gereken şey atıyorum Windows kurulum cd sini hazırlarken kullandıgınız programı örneğin ashampoo_burning_studio_11 bunu bilgisayarınıza kurmak ozamn görüceksinizki hemen bilgisayarınız o cd yi veya dvd yi tanıcak format atarkende sorun çıkmıcak. belki farklı cd yazdırma programlarınıda yüklemek işe yarayabilir eğer elinizde cd yazdırırken kullandıgınız program yoksa deneyebilirsiniz.

simrug
09-01-2013, 10:32   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba,

Bende de aynı sorun(Kurtarma dvd sini okumama) var.Rica etsem çözüm basamaklarını biraz daha detaylandırır mısınız?

Bios güncelleme ya da indirilen bir programla çözüldüğünü anladım ancak hangisiyle nasıl olacağını tam anlamadım.

Saygılarımla

FURK4N81
12-01-2013, 00:02   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
121 mesaj

Bİostan birinci sıraya alıp kaydetmelisin

OYıldırım
28-06-2015, 19:56   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Toshiba p755 var hdd arıza yaptı değitirdim recovery dvd ler ile tekrar kurdum 1 ay kadar sonra sistem upperfiles ı sildi ve dvd yi tanımamaya başladı sürücü harfi kayıp haliyle dvd çalışmıyor çok çözüm aradım olmadı tekrar recovery yapma şansım yok dvd çalışmıyor o dvd leri flash a atıp flash tan recovery yapabilirmiyim bilemiyorum .. Acil yardım ve cevap..

Ahmet Serdar
10-07-2015, 00:10   |  #11  
Ahmet Serdar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
204 mesaj

Bak bios a gir ondan sonra Advanced BİOS Features e bas daha sonra oradan Boot sequence var bas ona (press enter der genelde) daha sonra cd/dvd gibi bir şey görürsün üstüne gel '' + '' ya bas üste çıkar en üste çıkar onu sonra f10 ile çıkış yap Y olarak sonra otomatik eğer CD boota göre ayarlanmış ise otomatik başlar.