format hakkında bilgi

HPQ-User
20-06-2008, 22:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cico sormuş:
arkadaslar kusura bakmayın konu açma yerini bulamadım size zahmet beni ve arkadasları format hakkında bilgilenfirirseniz çok süper olur ne zaman format gereklidir  niçin atılır artıları eksileri şimdidien teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp pavillion dv 2000

İnternet Tarayıcı: Opera/9.27 (Windows NT 6.0; U; tr)

Kapalı Hesap (53751)
20-06-2008, 22:32   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Format sisteminizde düzeltilemeyecek bir sorun oluştuğunda silemediğiniz virüs olduğunda vb. durumlarda sistemi en baştan kurmak için atılır.Artısı temiz yeni ve yüksüz bir sisteminiz olur eksisi ise fazla format sonucu hard disk gibi parçaların ömrü azalabilir.Aslında daha fazla neden-sonuç bulunurda ben birkaç tanesini yazdım iyi akşamlar.)

07BENER07
21-06-2008, 11:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

format bilgisayarın aşırı derecede hantallaşması silinemeyen virüs büyük hatalar dan sonra bilgisayarı temizlemek diyelim artısıda vardır fakat yanında eksileri de

artılar bilgisayarınız ilk günkü gibi tertemiz olur sorunlarınızdan virüslerden kurtulursunuz ...

eksileri coşkun olca nın da dediği gibi bilgisayar yıpranabilir..

bir de bu linki inceleyin

sametB
21-06-2008, 11:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

NASIL ATILDIGINA GELINCE arkadasım once elınde bı ısşletım sıstemı cd ın olması lazım win xp,vista vb. eger cd varsa gerısı kolay zaten pc kullanır durumda ıse acıkken cd yı taktıgın zaman kurulum otomotık baslıyacaktır daha sonra zaten kurulum senı yonledırecektır KOLAY GELSIN

neverofnever
21-06-2008, 13:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Ayrıca birşey daha ; İşletim sistemi kurulumunda diskleri istediğin gibi biçimlendirebilirsin.Örneğin C sürücüsünün 60gb D sürücüsünün 140gb olmasını isteyebilirsin.C ye programarı kurar D yede müzik ve film arşivi yaparsın böylece bundan sonra sadece işletim sisteminin kurulu olduğu diske yani C ye format atarsın hem işletim sistemi üzerindeki hantallaşmayı giderirsin hemde "D" deki müzik ve film arşivi öylece durur ve birdaha uğraşmassın.

titi_boss_14
21-06-2008, 13:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

arladaslar cevaplar için sağolun sizin dediğiniz fotmat cd simi yoksa bilgisar alınırken verilen cd mi biz notebook aldık bize hiç bir cd vermediler ama bilgisayarda recovery programı var kurtarma diski oluşturduk

07BENER07
21-06-2008, 13:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

bilgisayar alırken bir sürü cd verirler ama işletim sistemi cd si vermezler

bir de benim verdiğim linki inceledin mi?Emin değilEmin değil

Son Düzenleme: 07BENER07 ~ 21 Haziran 2008 13:49
neverofnever
21-06-2008, 14:17   |  #8  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Senin format cd'si dediğin işletim sistemi cd'si demek.Örneğin ; Windows Vista/Xp/98/Me bu işletim sistemlerinin cd'si zaten format atmaya yarar.Zaten format atmak demek işletim sistemini baştan kurmak demek.Bilgisayar alınırken orjinal vista/xp falan yüklü olabilir fakat yanında cd'sini vermiyorlar.Sen sonradan xp/vista alıp format atabilirsin.

titi_boss_14
21-06-2008, 14:20   |  #9  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

ben şimdi format atmak istesem bilgisayarı aldığımız golda gidip ordan bana cd veriirlermi

neverofnever
21-06-2008, 16:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Ne yazıkki :( Yani Vista ultimate 300ytl,Home basic 150 ytl,Business 220ytl,Xp'de alsan 100den aşağı değildir.Yani adamlar sana bu kadar masraflı şeyi bedavaya ne yazıkki vermiyorlar.

titi_boss_14
21-06-2008, 16:41   |  #11  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

neverofnever kardes şimdi ben kendim home premiumu ultimateye yükseltsem kutusuyla alsam format atabiliyorum ama aldığımız notebookla hediye edilen orjinal home premium sürümümün format atma cd sini niye vermiyorlar birde örneğin microsoft olmayan baska bir marka format cd si alabilirmiyim bu cd ile format atabilirmiyim illa microsoftun orjinalmi olmalı cd

Batıkan Doğan
21-06-2008, 16:45   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj
titi_boss_14
neverofnever kardes şimdi ben kendim home premiumu ultimateye yükseltsem kutusuyla alsam format atabiliyorum ama aldığımız notebookla hediye edilen orjinal home premium sürümümün format atma cd sini niye vermiyorlar birde örneğin microsoft olmayan baska bir marka format cd si alabilirmiyim bu cd ile format atabilirmiyim illa microsoftun orjinalmi olmalı
İllaki Microsoft'un orijinal CD/DVD'si olması gerekmez. Başka bir DVD'yle de kurulum yapabilirsin. Ama güvenlik için mutlaka orijinal kurulum DVD'sini tercih et. Gülümseme

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 21 Haziran 2008 16:46
sametB
21-06-2008, 19:16   |  #13  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

nasıl vermıyolar ya arkadadslar ben bundan 4 ay once bı laptop aldım casper adamlar yanında bana orjınal xp home edıtıon cd verdıler hala da kullanıyorum catır catır o cd yıde ınternet cafelerden temın edebılırsın tabı net uzerınden ıllegak yollarla da bulursun fakat bu tavsıye ettıgımız bır yontem degıl

titi_boss_14
21-06-2008, 21:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

kardeslerim size çok teşekkür ediyorum hepiniz sağolun

neverofnever
22-06-2008, 00:27   |  #15  
Yıllanmış Üye
507 mesaj
o cd yıde ınternet cafelerden temın edebılırsın tabı net uzerınden ıllegak yollarla da bulursun fakat bu tavsıye ettıgımız bır yontem degı
Arkadaşım zaten internet cafelerden aldığın o cd de illegal ! Buda tavsiye değildir ki !

titi_boss_14 ;
Arkadaşım beni anlamadın sanırım.Diyorumki format atmak demek işletim sistemini baştan kurmak demek.Yani bu linux,Windows yada pc altında çalışan mac os olsun...Sonuçta hepsinde sistemi baştan kuruyorsun vede bunlar bir format demek.

orjinal home premium sürümümün format atma cd sini niye vermiyorlar
Home premiumun format atma cd'si dediğin home premium cd'si zaten...

birde örneğin microsoft olmayan baska bir marka format cd si alabilirmiyim bu cd ile format atabilirmiyim illa microsoftun orjinalmi olmalı
Arkadaşım istersen git byte,pc net gibi dergilerin dvd kısmında yer verdikleri ücretsiz linux programlarını yada ücretsiz tubitak imzası olan pardusu yada 5 ytl verip internet cafelerde illegal olduğunu bile bile orjinal olmadığını bildiğin 350ykr'lik cdlere yazılmış kopya windows xp/vista cdlerini al.Bunlar kopya yada orjinal-ücretli yada ücretsiz işletim sistemleridir.Sen bunların hangisini kurarsan kur format atmış olursun zaten.Ben sana neden hep Microsoft ürünlerinden bahsettim ;Çünkü en ideali o !.Piyasadaki her oyunun her programın desteklediği işletim sistemleri onlar.

Neden vermezler dedim ; 900$ Aldığın bir laptopun maliyeti zaten 900$'a yakın.Sana neden birde 300ytl'lik Ultimate cd'sini versinlerki ? Şahsen ben böyle biliyorum arkadaşım yeni pc aldı vede vista yüklü ama cd'si yoktu.Belkide senin aldığın laptopunda farklı bir satış yöntemi vardır ve belkide sen parayı vermişsindir sanada cd'yi vermişlerdir.Bunudamı bilemiyeceksin ; üzerinde Vista home premium yazan yazıcı cd'lerimi verecekler sana.Verdikleri cd'ler arasında vista yoksa yoktur...Şunu bilmeni istiyorum ;Format atmak demek işletim sistemini yani herhangi bir işletim sistemini baştan kurmak demek ve Şu an sende yüklü olan Vista home premium orjinal vede format atmak istersen herhangi bir işletim sistemini kurabilirsin ama  sonrada 1 ay alışmaya çalışırsın(Linux için) vede bunlar senin istediğin programları,oyunları çalıştırmayabilir...Tavsiyem Xp yada Vistadan vazgeçme...

titi_boss_14
22-06-2008, 12:13   |  #16  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

neverofnever kardeşim çok yardımcı oldun sağol varol

OnnuuR
22-06-2008, 12:20   |  #17  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
HPQ-User
cico sormuş:
arkadaslar kusura bakmayın konu açma yerini bulamadım size zahmet beni ve arkadasları format hakkında bilgilenfirirseniz çok süper olur ne zaman format gereklidir  niçin atılır artıları eksileri şimdidien teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp pavillion dv 2000

İnternet Tarayıcı: Opera/9.27 (Windows NT 6.0; U; tr)

Linke bi bak derim::