formatlanmış 6 aylık bilgisayarın donma sorunu

sefalim
26-02-2011, 15:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Laptopu alalı 6 ay oldu ilk alırken 7 kurmuştum. donma oluyor diye yeniden formatladım. 4GB RAM 500 GB hdd cpre 2 duo 2.53 işlemciye sahip. windows 7 ultimate kurdum ve bilgisarı başlatııp internete girince örneğin google da arama kutusuna bişey yazmaya kalktığımda belli bi süre donuk kaldığını ve bir süre sonra yazdığını gördüm. sayfalarda dolaşırken 5-10 saniye karasız kalıyor sistem. d de klasör açmaya çalışırken de yanıt vermiyor deyip yine 5-10 saniye sonra klasörü açabiliyorum.. Dyi biçimlendirdim ama sorun düzelmedi.ve d de çok fazla yüklü dosyam yok. hddnin bozulmaihtimalini çok yüksek görmüyorum. sorun ne olabilir yardım eder misiniz.

vahapcemil
26-02-2011, 15:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

Garantiye yolla. Belki onlar sorunu tesbit ederler. Buradan anlaşılabilecek bir sorun olduğunu sanmıyorum . İncelemek gerek . Fakat tahmin yürütmek gerekirse ya işlemci çok ısınıyor veya senin de dediğin gibi hdd bozulmuş olabilir . Benim hdd bozuk iken aynısını yapıyordu çünki . Görev yöneticisini aç cpu kullanımına bak . Sen işlem yapmadığın halde %40 larda geziniyor olmalı , donduğu sıralarda muhtemelen %100 oluyordur . Buna bir dikkat et bakalım sorun oradan mı geliyor . Bir de mesela müzik dinlerken başka bir işlemi başlattığında kısa bir süreliğine müzikte yavaşlama ağır çekimde çalma oluyor mu . Eğer bunlar varsa sorun hdd olabilir.

sefalim
27-02-2011, 00:47   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

hdd de bozukluk olsa sayfa donduğu zaman farede haraeket etmez sanırım. sayfada donma yaşıyorum sadece. yurtdışından aldım pcyi. garanti burada geçmiyo maalesef. windows 7 yüklemesinde sorun olabilir mi

doktormert
27-02-2011, 01:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
185 mesaj

bu hata;
1-işlemciye aşırı yüklenmeden kaynaklanabilir. arka planda çalışan bir program buna neden olabilir.
2-yanlış yüklenen bir driver'dan kaynaklanabilir.( sistemde çakışmaya neden olabiliceği için bu tür takılmalara rastlanılabilinir)
3-düşük bir ihtimal de olsa donanımsal bir arıza da buna sebep olabilir.