g-eforce mx-440 8X problemim var...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ufukman
27-02-2004, 12:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba;
benim sistemimle ilgili bir problemim var.
ASUS P4-TE board (agp 4x pro)
256 RD ram Pc 800
1,4 P4 CPU
Digicolor Gforce Nvidia MX-440 (8X ) Ekran kartı
40 gb Seagate 7200 rpm
win98 SE işlt. sist.

bu konfigürasyondaki sistemimde oyunlarda belli bir süre sonra ( tansyon artan sahnelerde ) atlamalar ve yavaşlamalar oluyor. Oyunlar GTA3, Return Of King, Medieval Total War vb.. Nfs Underground da Motion Blur seçimi aktif değil. ( ekran kartı ayarlarımı max. ve min. kombinasyonlarını denedim ).
sorum:
1. Ekran kartı özellikleri yeterli değil mi..?
2. Agp 4x 8x arasındaki farklar neler ( bant genişliği vs.) .?
3. Main board ım mı eski kalıyor.?

yardımcı olurmusunuz..[8]  smile ler güselmiş.. Gülümseme

amd
27-02-2004, 14:45   |  #2  
Yeni Üye
39 mesaj

senin kartının aynısından bende war.şu an kullanıyorum
berrbat bi kart.driver sorunu war, 64bit ve diğer mx440lara
göre çook düşük bi peformansı war.
AGP 4x ile 8x arasında kayda değer bir fark yok..
kısaca 8xin adı var kendi yok.
işlemcinde p4ismine yakışmayan bir işlemci
p3933ile aynı hemen hemen aynı hızlarda çalışıyor...
Ama işlemci idare eder.Sen ekran kartının biran önce
değiştir

CYRUS THE VIRUS
28-02-2004, 16:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

Ben de aynı kartı kullandım ama FX5200'lerin performansına yakın skorlar almıştım. İlginç...

nightstalker
28-02-2004, 19:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
116 mesaj

ehh, işlemci ve ramle ilgili olsa gerek

Intruder
01-03-2004, 03:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

aynı konu bikac yerde dahamı var yoksa ben bunuyomuyum ?

erk_110
01-03-2004, 13:08   |  #6  
Üye
86 mesaj

bende 753dfx var. 2 hafta onceye kadar guzel guzel gidiyordu. sonra bir laptop un cikisina bagladim. simdi goruntu sarardi hafiften. ayarlariyle oynamak da ise yaramadi. acaba benim dunyam mi sarardi.

egemengiga
03-03-2004, 20:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

Senin ekran kartın 440 8x lerin arasında son sıralarda.ancak yine de bir tavsiyem var.nvida nın resmi sitesinde yeni sürücüleri yükle. www.nvidia.com
sürücüleri yüklediğinde sürücü ayarlarından kaliteyi düşür.keskinliği yumuşaltmayı falan kapat.
eğer bu da olmazsa overclock yaparsın.Bunun için Başlat->Çalıştır a gir regedit yaz ve tamam yap.
Sonra anahtarları takip et...HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\NVIDIA Corporation\Global\NVTweak anahtarına kadar gir.Sonra sağtaraftaki boş bir yere sağ tuşla tıkla yeni->DWORD Değeri ekle adını da  Coolbits yaz.Sonra anahtara gir ve onaltılık değerde 7 yaz.Şimdi ekran kartı ayarlarına tekrar dön.orada saat frekans ayarları diye bir seçenek açılır.çekirdek saat frekansı tahminim 200-250 civarıdır.Bellek frekansı ise yaklaşık 300'dür.bu ikisini kartı riske atmadan %5 lik değişmelerle arttır.zaten ayarları önce sınar.eğer kilitlenme yapmazsa oyunun bir tanesini çalıştır.Bende celeron 850, via chipsetli dandik bir anakart,256sdram ve inno tornado mx440 4x var ve senin yazdığın hiçbir oyunda kasmıyor.Ama cleronu overclock ile 970mhz de çalışrırıyorum.ekran kartına da overclock yaptım tabiki.
ÖNEMLİ NOT:Ekran kartına overclock yapacaksan ekran karında fanlı soğutucu(aktif) olup olmadığına bak.Eğer fanı yoksa yapma.YANAR!!! ve bütün bunları kısa yoldan yapmak istiyorsan birsiteden ge force tweak programını bul(google da ara)

CYRUS THE VIRUS
03-03-2004, 23:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
209 mesaj
alıntı:
Gönderen : nightstalker

ehh, işlemci ve ramle ilgili olsa gerek

Yok ya, o zaman P4 2.6 vardı 533 fsb. Bir de 256 bellek vardı 333MHz.

ufukman
07-03-2004, 12:11   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

Egemengiga önerin için sağol. deniyecem
arkadaşımdaki LeadtekWinfast fx5200 de denedim
hemem hemen aynı performansı gösterdi GTAda,
MedievalTotalwar gibi oyunlarda hala kasıyor.
performansı asıl etkileyen başka birşey galiba..

Intruder
07-03-2004, 19:55   |  #10  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

bence o karttan daha fazla performans beklemen yanlıs zaten.. ayrıca fx5200 gayet gereksiz bir kart ve gf4-440danda öyle ahım sahım farklarla hızlı bir kartta degil. tek farkı dx9 desteginin olması.
Diger forumlarda actıgın yere yazdıklarıma bak.bir süre sonra yavaslama ve atlamalar bir yerin ki ya ekran kartı ya islemcidir , yüklenmeyi kaldıramadıgının göstergesidir.bunların yanında win98 yüklenmeye dayanamıyor ve hafiften göcme egilimine giriyor olabilir...

daha tanıtımında cöken isletim sisteminden fazla birsey beklenmemeli zaten. en kısa sürede XP ye gecmen lazım bence.

ufukman
08-03-2004, 16:03   |  #11  
OP Taze Üye
6 mesaj

bence nt fs & 98 kırması XP de problemli işyerinde beni çileden çıkarıyor çökmüyor da hastalanıp süründürüyor.. 98i tercih ederim.. ama GTA3 eski bir oyun artık.. yani o kart kötü bu kart kötü.. gta çıktığında bu kartlar piyasanın en iyisiydi.. ben board veya ram den şüpheleniyom board çıktığında piyasada tek RD ram lı board dı ve agp pro slotlu.. sanırım yeni ve uyumsuzluğu sorun çıkartıyor..

Intruder
11-03-2004, 01:48   |  #12  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

98 kırması XP dedigin , XP ye upgrade edilmis 98 ise bende onu kullanıyorum. gayet saglam ve eski celeron 300a 128 mb ram sistemimde bile XP 98den hızlı ve stabildi. eger sistem çöküyorsa  en son suclanacak sey XP olmalı.driver yada donanım uyumsuzlugu yada dısardan etkiler olmaksızın XP gayet stabil ve hızlı bir isletim sistemi. Microsofttan hic beklenmeyecek derecede basarılı bir client OS bence. böyle bir sistem varken 98 kullanmak bosuna eziyet bence..neyse.
GeForce 4 kartlar piyasanın en iyileri olabilir ama mx serileri hicbir zaman performans ön plana alınarak üretilen kartlar olmadılar. performans serileri TI serileriydi ve halada piyasadaki bazı FX kartlardan hızlılar.
bilemiyorum bana hala bir ısınma yada isletim sisteminin nazlanması gibi geliyor...belki oyunlara patch indirmek sorunu cözebilir.