Gecikmeli Yazma Başarısız

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
DeeWRee
01-09-2005, 20:03   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Arkadaşlar makinemde 40 (c ve e) ve 160 (d) gb olmak üzere 2 tane hdd var. (ikiside Seagate) 160 olanda yani d sürücüsünde bir sorun var. c veya e den d ye bir dosya taşıdığım / kopyaladığım zaman bir süre bekliyor ve şöyle bir hata veriyor.

Windows - Gecikmeli Yazma Başarısız

Windows D:/....

dosyasının tüm verilerini kaydetmeyi başaramadı. Veri kaybı oldu. Bu hataya bilgisayarınızın donanımındaki veya ağ bağlantısındaki bir arıza neden olmuş olabilir. Lütfen başka bir yere kaydetmeyi deneyin.

Dolayısyla işlemi başarısız oluyor. Birkaç programla test ettim hdd de sorun gözükmüyor. Windowsla ilgili olabilirmi. Fikri olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Eyüp Korkusuz
01-09-2005, 21:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Windows tan kaynaklandığına dair şüphelerin varsa işletim sistemini onar bozuk sistem dosyalarını değiştir ondan sonra da olmazsa IDE kablonu değiştirip öyle dene...

cyclops
02-09-2005, 01:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

iki hard diskide denedin mi sorun ya hard diskten ki dosyaları bozmuştur o zaman yada hard dsiklere giden kablolarda normalde 160 gb ye cd den filan bişey kaydederken sorun cıkıyo mu? çıkmıyosa zaten diğerinide c die kullanıyomuşsun c de o yüzden onda sorun yok gibi düşünüyorum ama sen genede bide windows a denetlettir. c yi de d yi de e yi de

hacker_23
02-09-2005, 16:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
744 mesaj

dostum bide şunu dene  d surucusunu z surucusu olrak deiştir bide ole dene bakalım
nası yapcam dersen gel msn ee

Son Düzenleme: hacker_23 ~ 02 Eylül 2005 16:17
DeeWRee
02-09-2005, 22:08   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Arkadaşlar temiz Windows la denedim aynı sorun devam ediyor. IDE kablosunu değiştirdim gene olmadı.

cyclops c ve e de sorun yok. cd den, c veya e den d ye 100 mb civarı dosya kaydederken sorun yok birkaç tane 700 mb divx veya iso dosyasında denedim hata veriyor. Neden oluyor anlamadım sinir bozucu bişey.

hacker_23 sürücü harfini değiştirecem bakalım inşallah düzelir.

cyclops
03-09-2005, 01:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya abi işte bad sectörlü bi yer var senin d de bence 100 mb cıvarı bi şey kaydederken oraya yazmıyo sarun cıkmıyo ama 700 mb lık bişeyde oraya denk geliyo dicem ama yani bad sektöründe ne gibi sorunlara yol acacagı bilinmez acıkcası benim kullandıgım bi hard diskte vardı bazen bişey yüklemeye calıştıgımda res atıyodu bilgisayar bazende yüklendi gözüküyo ama dosyayı kullanmaya calışınca sorun cıkarıyoda ama hiç demiyodu ki ben bu dasyayı buraya kopyalayamam. ama dediğim gibi bad sectör olunca bilgisayarın nasıl bi tepki verecegi anlaşılmıyo ama yani hiç tahmin etmedigimiz bi sorundan kaynaklanıyoda olabilir.o zaman o sorunu bulmak ölüm.

DeeWRee
03-09-2005, 10:52   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Az önce forumu incelerken bir yerde oyun indirmiştim ondan sonra bad sectör oluştu diye bişey okudum. Aynı şekilde ben de oyun indirip .rar dosyasını d ye taşımaya çalıştığım zaman ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım. Kendi ellerimle yaptım yani :) Bu bad sektörleri format atmadan nasıl temizleyebiliriz. (Foruma baktım ama pek bişey anlamadım) Hdd uçarsa bende uçarım. 3-4 senedir topladığım mp3 ler film ler program lar var ooff offf.

cyclops
03-09-2005, 14:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

gecikmeden yeni bi hard disk alıp hemen ona verilerin kopyalayabildigin kadarını kopyalıcan önce sonrada d ye sağ tıkla paylaşım ve güvenlikten araçlara gel şimdi denetle de orada hemen
dosya sistemi hatalarını düzelt
ve
bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye calış kutularını doldur ok de aslında bu işi başka programlar da yapıyodu ama ben yapmaya calışınca res atıyodu direkt bilgisayar bunda bişey olmuyodu böle yap burada benim hdd de ki bad sectör cok oldugundan bunun tamamını kurtaramadım ama sen bi şansını dene belki sen kurtarırsın tamamını nasıl cok olunca kurtarılmıyo konusuna gelince tbmagic miydi niki arkadaşın ondan ögrendiğim kadarıyla hard diskte yadak ve hiç kullanılmayan böle bade sectörler için yedek olarak kullanılan bi bölüm var orası tabi az bi miktar hafıza içeriyo bad sectör oradan büyük degilse sorun cıkıyomuş büyükse hard disk öle bad sectörlü olarak kalıyo bu arada bad sectör ne yaparsan yap yavaş yavaş büyüyo büyümüyo işte oraları kullanmayınca sorun cıkmıyo filan derler bakma büyüyo yani senin o mp3 ler için filan gecikmeden bi hdd alman şart ama hdd nin garantisi sürüyosa ver yenisini versinler bence. bu ne ya cok uzun oldu bu.

DeeWRee
03-09-2005, 18:48   |  #9  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Eyvallah cyclops bize gene masraf çıktı yani :) Neyse verilerime bişey olmasında razıyım. Şu hdd i almayı planlıyorum.

bu kapasitede başka bir marka / model önerin varsa önerine uyarım :) Bir de hdd kutusu almayı düşünüyorum. Bizim bu hdd ler 5.25" dimi. Gidip yalnış bişey almayım. :)

craftsmansalih
03-09-2005, 19:30   |  #10  
Üye
77 mesaj

güzel bişeye benziyor ama bence seagete ve samsung dan başkasın bakma derim

Kapalı Hesap (8034)
03-09-2005, 23:00   |  #11  
Kapalı Hesap
237 mesaj

arkadaş bence maxtor yerine seagate e bakabilirsin maxtor harddiskler fazla ısınıyor  seagate harddiskler maxtor a göre daha iyi

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (9364) ~ 03 Eylül 2005 23:01
cyclops
04-09-2005, 02:16   |  #12  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

valla maxtor kullanmadım ama seagate aldım yeni 5gün acık kaldı aralıksız ve ısınıyo acıkcası ama 5 gün için normalmidir bilmem ama ses olsun hız olsun filan iyi tavsiye ederim de ben 160 gb seagate 8mb önbellekli 7200 ata yı şimdi bakıyorum fiyatına kdv dahil 136 ytl ye almışım yani seninki hem 250 bg yani benimkinden daha büyük hemde gb başına benimkinden daha pahalı açıkcası bana biraz pahalı geldi ama 16 mb ön bellek var bilmem deger mi performansını artırır mı?ama sata almanı tavsiye etmiyorum ata al zaten sende secimini öyle kullanmışsın.hard diski alabildigin kadar büyük al parasını ver kacma paradan.1 gb yi 2 cd ye çekiyosun 400 y kuruş 1 gb hard disk 1 ytl den daha ucuz.(bu arada arkadaşlar lütfen nasıl bi mantık kurdun demeyin bence gayet mantıklı  :-) ) hard diskin geniş olabildigi kadar geniş olsun.bende bi 160 var su an bi 80 bunlar dolunca birde 400 almayı düşünüyom hard disk iyidir al dursun.  :-)

Son Düzenleme: cyclops ~ 04 Eylül 2005 02:24
DeeWRee
05-09-2005, 19:10   |  #13  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Tamam o zaman Seagate olarak değiştirdim. Şu yani;

Bu NCQ SATA ne oluyor. Hem IDE hem SATA desteği mi var acaba :))
Seagate ler de ısınıyor pc yaklaşık 3 gündür açık HDD Health 50 derece gösteriyor.

sehrikalp
05-09-2005, 19:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

NCQ, eskiden beri SCSI disklerde bulunan TCQ (Tagged Command Queuing) teknolojisine benziyor. Burada amaç, diske verilen okuma emirlerini en optimize şekilde sıraya sokarak, okuma kafasının hareketini, erişim ve arama için geçen süreleri azaltmak. Aslında Serial ATA'nin saniyede 300MB aktarabilecek ikinci sürümüyle gelmesi planlanan NCQ, şimdiden karşımıza çıkmış durumda.
Peki nedir bu NCQ? NCQ'yu anlamak için basit bir asansör senaryosu çizelim. Otelimizin lobisinde bekleyen asansöre 3 kişi bindi diyelim. İlk binen 9. katın düğmesine bastı, ikinci binen 3. kat düğmesine bastı, üçüncü kişiyse 5. kat düğmesine bastı. Bu durumda, eğer asansör önce direkt 9. kata çıkar, ilk kişiyi indirir, sonra direkt olarak 3. kata iner ve ikinci kişiyi indirir, sonra da 5. kata çıkıp son kişiyi indirirse, inanılmaz zaman ve enerji kaybı yaşanmış olur. İlginçtir ki günümüzün diskleri aynı bu asansörün mantığıyla çalışmaktalar. Oysa akıllı bir asansör sistemi, bu üç kişiyi de tek seferde inecekleri katlarda bırakabilir, zemin kattan yola çıkıp 3, 5 ve 9 katlarda durarak herkesi istediği katta indirebilir. İşte NCQ sisteminin de yaptığı bu, birbiri ardına verilen komutları inceleyip, en optimize şekilde işlenecek şekilde tekrar sıralamak. Mesela diskin kafası merkeze yakın durumdayken, önce en dış kenardaki A verisini, sonra orta bölümdeki B verisini okumak isterseniz, disk A'ya doğru ilerlerken kafanın zaten B'nin üzerinden geçeceğini farkediyor ve A'ya giderkern arada B'yi okuyuveriyor. Sonuç sadece artan disk performansı değil, aynı zamanda azalan kafa hareketi nedeniyle azalan gürültü, azalan ısınma ve artan dayanıklılık. Dolayısıyla NCQ, tamamiyle kazanç sağlayan bir teknoloji.

.....
NCQ sistemini kullanabilmek için öncelikle diskinizin NCQ destekli olması gerekiyor, şu andaysa bunu destekleyen sadece Seagate'in Barracuda 7200.7 Plus serisinden 200GB modeli var. Maxtor'un NCQ destekli MaxLine III diskleri ancak Ağustos sonunda piyasada olacak. İkinci olarak, SATA kontrolcünüzün NCQ destekli olması gerekiyor. ICH6R ve RW dışındaki SATA kontrolcüler arasında şimdilik sadece Silicon Image Sil 3124'de NCQ desteği bulunuyor. Üçüncü olarak, eğer ICH6 kullanıyorsanız disk kontrolcüsü tipinizi BIOS'dan AHCI (Advanced Host Controller Interface) olarak ayarlamanız ve Intel Application Accelerator 4 sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor. Bu 3 şartı karşıladığınızda sisteminiz NCQ destekli olacaktır....
Alıntı: Tomshardware forum.

DeeWRee
05-09-2005, 20:50   |  #15  
OP Yeni Üye
22 mesaj

sehrikalp bilgi için teşekkürler. Bu SATA kontrolcüsü nerde bulunur. Tahminimce anakart la ilgili bişey olması lazım.

sehrikalp
05-09-2005, 21:37   |  #16  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Tabii ki anakartın üzerinde:))) Anakartın üzerinde yoksa, ayrıca pci kontrolcü de takılabilir.

DeeWRee
06-09-2005, 21:58   |  #17  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Peki anakart ın sata desteği yok nolacak. :))

sehrikalp
06-09-2005, 22:59   |  #18  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

pci sata controller kart derken şöyle bir şeyi kastediyordum.
linke bak:

DeeWRee
13-09-2005, 08:50   |  #19  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Teşekkürler sehrikalp konu anlaşılmıştır :)

DeeWRee
15-09-2005, 20:09   |  #20  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Arkadaşlar sorun yeni harddiskle de devam ediyor :((

Artık sorunun boot sektör değil, anakarttan kaynaklandığını düşünüyorum. (Bikaç hafta önce anakart üzerindeki metal bir parça yerinden çıktığı için bilgisayarcıyla götürmüştüm) Eski boot sektorlü sandığım harddisk yeni diski takınca I sürücü olarak görmeye başladı ve hiçbir sorun yok.

Ayrıca d sürücüsünün ismini değiştirmek için Bilgisayarım - Yönet yaptığımda şöyle bir hata veriyor.

Microsoft Yönetim Konsolu

Eklenti başlatılamadı
Adı:<bilinmeyen>
CLSID:{58221C67-EA27-11CF-ADCF-00AA00A80033}
Tamam

Tamam a tıklayınca
Ek bileşen oluşturma başarısız oldu.

Neden kaynaklandığını bilsem neyse gerekirse anakartı değiştiririm ama neden kaynaklıyor bilmiyorum buda beni deli ediyor :((

ozzo
16-09-2005, 20:31   |  #21  
Yeni Üye
44 mesaj

arkadaşlar sorun ekran kartında ben direk söyleyim
ekran kartını degiştir sorun kalmaz bu çok kolay bir sorun 100de 100 kesin ekran kartı sorunun nedeni

DeeWRee
17-09-2005, 15:28   |  #22  
OP Yeni Üye
22 mesaj

ozzo yapma iyice kafamı karıştırdın :))

cyclops
18-09-2005, 22:54   |  #23  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya ben tatildeyken nelerde yazılmış sen bana şunu söle acaba sen bir dosyayı kullanırken onu bir yerden başka bir yere taşımaya calışıyo olmayasın? ya adamın dediği gibi ekran kartından kaynaklanıyosa hata vallaha koparım yani bahtsız bedevi hesabı ya ama yani nedendir bu hata hiç bi zaman da bulamayabilirsin. ben sistem kuruyordum arkadaşın bilgisayara cd rom un ses ayarlayıcı kablosunun takılı durmasını anakartda sevmem oldum olası onu cıkardım sistemi kurarken filan sonra pc yi actım görüntü yok sonra o kabloyu geri taktım tekrar actım görüntü geldi ne alakaysa buda ona benzer bişey olabilir belki yani alakasız ama ben donanımda kendim bişeyi değiştirdiğim için bulması kolay olmuşdu seninkide böle alakasız bişeyse bence bulması imkansız olucaktır.

Son Düzenleme: cyclops ~ 18 Eylül 2005 23:05
DeeWRee
19-09-2005, 13:46   |  #24  
OP Yeni Üye
22 mesaj

cyclops kullandığım dosyayı taşımam o kadar da bilgisayar bilgim var :))))
donanımsal bir değişiklik yaptıksan sonra böyle bir sorun olsa neyse anakarttaki sorundan olsa oldu.