Geleceğin bilgisayarlarına sağlam bir adım...

CHIP Online
01-07-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Geleceğin bilgisayarlarının yolu açılıyor: İşte karşınızda Dünya'nın ilk kuantum işlemcisi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gele ... bir-adim_13652.html

Resimlerle: Intel işlemci tarihinin kilometre taşları

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar  ilk temel katı hal kuantum işlemcisini yapmayı başardılar. Bu bir kuantum bilgisayarı yapmak için çok büyük bir adım. Araştırmacılar, İki kubit'lik süper iletken çip aracılığıyla; bir başka deyişle ilk kez gerçek bir kuantum işlemcisiyle çalıştırdıkları algoritmalar sayesinde basit araştırmalar, kuantum hesaplamaları yapma imkanı buldular.

Profesör Robert Schoelkopf,  işlemcilerinin sadece çok az sayıda ve çok basit kuantum işlemleri yapabildiğini, bunun bile büyük bir gelişme olduğunu belirtiyor. Bu işi yapan takım iki yapay atom veya bir diğer tabirle kubit (Kuantum bit) oluşturdular. Bunlar ortalama bir milyar aliminyum atomundan oluşan, fakat tek atommuş gibi davranan ve iki farklı enerji durumunda bulunabilen atomlar. Bunun faydalarını anlayabilmek için yazının ilerleyen kısımlarını da okumalı ve şu soruyu sormalısınız: Peki nedir bu kuantum? Nedir bu kuantum bilgisayarı ki bu kadar önemli olsun; hayatımıza etki etsin?

Tüm konu: Geleceğin bilgisayarlarına sağlam bir adım...

Resimlerle: Intel işlemci tarihinin kilometre taşları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Geleceğin bilgisayarları sizce nasıl olacak?

Kapalı Hesap (53751)
01-07-2009, 11:04   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Hiçbir fikrim yok, yeni teknolojiler geldikçe kullanıyoruz işte:))