geometrik sekiller

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
feko
24-02-2005, 00:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

Herkese Merhaba.Ben photoshop oğrenmeye yeni basladım.Geometrik sekiller yapamıyor dolayısıyla da renkler veremiyorum.Yardım için simdiden tesekkurler

doomWAVE
24-02-2005, 21:11   |  #2  
Üye
75 mesaj

nasıl geometrik ? ne tarz bi cizim olacak bi referans goster bole bi cizim yapcam de :) tam anlamadım sorunu

feko
25-02-2005, 00:43   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Oyle ahımsahım bir sey dusunmeyin simdilik.Ekranın ortasın bir kare ya da daire cizemiyorum.Kesikli cizgiler cıkıyor.Ama sekil olusmuyor.

doomWAVE
25-02-2005, 12:17   |  #4  
Üye
75 mesaj

sen o dedigin seyi yaparken rectangular / eliptical marquee tool u kullanıorsun. onunla da yapabilirsin ama sana daha kolay bi yontem soylyiim. ps 7 veya 8 varsa sende photoshop'un toolbox'unda shape'ler var, yani kare, daire, elips, düz çizgi, diktorgen gibi dedigin tarzda cizim yapabilmen için, şekiller var. o kısımdan çizim yapabilirsin. bir ipucu daha vereim; ustte shape layers dugmesine basarsanız, vektor gibi cizim yapabilrsiniz, istedigin gibi boyutlandırırsın falan filan :)

feko
26-02-2005, 00:03   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

doomwawe yanıtların için saol.Bu arada cevabının altında olan grafik hosuma gitti.Bu ve benzeri seyler yapmak istiyorum dediğin le olur herhaldeGülümseme

doomWAVE
26-02-2005, 21:23   |  #6  
Üye
75 mesaj

hehe onemli deil birlikte bilgi paylasıoruz burada, grafik evt bencede hos olmus :D , yanlız bu dedigim le deil cok calısarak ve pratik yaparak olur, o kadarcık sey benim 1-2 saatimi almıstı planlama ve dizayn. evt simdi de bakınca güzel olmus gercekten :P

Sniper27
06-03-2005, 21:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
217 mesaj

Arkadaşım shape'le çalışırsan dikkat etmen gereken en önemli konu şu:Shape'lerde katman yolu gözükür,kullandığın zaman yaptığın şeklin kenarlarında siyah çizgiler görürsün,bu çaılışma mask içerir.Bu katman yollarını daha sonra silmen gerekir.Sen o bildiğin Rectangular ve Elipse araçlarını kullan,örneğin pencerenin içerisine bir kare aç(Shift tuşuna basarak yaparsan tam kare olur,aksi taktirde diktörtgende kalırsın,Elipse'dede tam daire için böyle yap.) daha sonra boya kutusunu al ve açmış olduğun alana boya dök veya Edit/Fill/Foreground,Background,Pattern işlemlerini uygula.İşte senin geometrik şeklin hazır.Ctrl+T(Transform) tuşu ile yeniden boyutlandırma yapabilirsin,Enter ile işlemi onaylamadan buradan çıkamazsın.Seçimi iptal içinde Ctrl+D(Deselect)yap.Ctrl+T'de Shift'e basılı tutki deforme olmasın,Ctrl tuşuna basarak seçim köşelerinden içe-dışa doğru hareket ettirirsen çok farklı şakiller elde edebilirsin.