Gigabyte Z77 anakartlarda kırpılmış vCore

bug_lavacı
30-05-2012, 13:53   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj

Arkadaşlar, Gigabyte'un Z77 anakartlarında işlemcinin altındaki vCore kondansatörlerini kırpmışlar. Bu yüzden de millet sorun yaşıyormuş galiba.

İlk başta bana başka markaların karalama kampanyası gibi geldi ama kaynaklara bakınca doğruluk payı olabileceğini anladım. Bu hafta sonu Vatan bilgisayara gidince ASUS, Gigabyte ve MSI anakartların arkasına baktım. Haribden de ASUS ve MSI'da vCore'lar fazlasıyla varken Gigabyte'da sadece bir tane vardı.

Gigabyte açıklama yapmış, 2 ons bakır plaka kullandıkları için gerek yokmuş diye ama bakır plaka ile kondansatör ne alaka? Ben bir ilişki bulamadım.

Sonra hardOCP forumlarında, Newegg'de bir de Tigerdirect'te millet isyan etmiş kitlenmelerden dolayı.

Kaynaklar da burada:

http://hardforum.com/showthread.php?t=1693377

http://www.newegg.com/Product/Pr ... ge=1#scrollFullInfo

http://www.tigerdirect.com/appli ... ustomerReviewsBlock

Özellikle NewEgg'de bi ton şikayet var. Millet sürekli çökemelrden ve donmalardan şikayetçi.

Burda da bir haber yapılmış konuyla ilgili:

http://www.technopat.net/2012/05 ... kartlar-sorunlu-mu/

Gigabyte Z77 alıpta sorun yaşana old mu arkadaşlar? Sorun bi de özellikle Ivy Bridge işlemcilerde oluyormuş...

Son Düzenleme: bug_lavacı ~ 30 Mayıs 2012 13:54
Banned
30-05-2012, 14:03   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Nerden aldıysam aptal gibi gidip gigabyte g41 li bir kart aldım. İşlemciye  negatif oc. yapmadan 64 bit sistem krulmuyorda açılmıyorda. 3.4 ghz lik işlemciyi rn fazla 2.8 ghz de kullanabiliyorum. kaç tane işlemci denedim işlemciden mi diye sorun karttan. gigabyte kaç defa mail attım, resimleri gönderidim, komple hatanın videoları gönderdim bir çözüm sunamadılar. Acaba g41 chipsetlerde mi böyle bir sorun var diye bir tane asusun g41 bir tanede msi nin g41 chipsetli kartını aldım, onlarda sorun yok sorun sadece gigabytte. Ayırca yok yere üzerindeki ekran kartını da bozması cabası. Arkadaşlar gigabyte işin suyunu çıkarttı, bence uzak durmak gerekiyor.

YAVUZSelim9
07-10-2012, 03:43   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

Gigabyte'tın USB 3.0'leri problemli. Ayrıca SATA'ları da problemli. Önce Gigabyte GA-990FXA-UD5 kullandım memnun kalmadım SATA'ları arızalıydı. Sonra Gigabyte Z68X-UD3R-B3 kullandım ve hala onu kullanıyordum lakin USB 3.0 çalışmıyor ve SATA'lar tam randımanlı çalışmıyor ( SATA, USB 3 sürücülerinin alayı denenmiştir). USB 3 harici diski, mecburen USB 2'ye bağlamak zorunda kaldım. Ya Asus, ya da Asrock alacağım veya Msi, kesinlikle Gigabyte değil. Unutmadan şunu da belirteyim, Gigabyte GA-990FXA-UD5, Gigabyte Z68X-UD3R-B3, bu ikisinin ses çıkışları da arızalıydı. Ne yaptıysam düzeltemedim ve en sonunda ses kartı almak zorunda kaldım. Gigabyte verdiğim paralar haram zıkım olsun Amin. Dikkat ederseniz yaşadığım sorunlar Gigabyte'tın, AMD'yi destekleyen
anakartı ve Intel'i destekleyen  anakartı. Yani ikisinde de aynı
sorunlar. Asus P8Z77-V aldım ve Gigabyte'tın üstünde ne varsa Asus'a taktım. Her
şey aynı, sadece anakart değişti. Sistemı kurdum, baştan beni hayal kırıklığına
uğratır gibi oldu ve inanın kalbime ağrılar girmeye başladı. Sonra
BIOS'un ayarlarıyla oynadım, baktım ki canavar. Bios'u
güncelledim, bir de ne göreyim, şimdi uçuyor. Gigabyte'ta, 31 saniyede
açılan PC, şimdi 18 saniyede açılıyor ki monitor bile açılmadan PC
açılıyor.

Batuhan Karsan 26
07-10-2012, 08:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Allah allah bende de gigabyte var bi sıkıntı yok açıkçası asıl sıkıntısı olan amcamdı asus vardı onda 2. hdd yi takınca mavi ekran veriyordu.

black_flood
07-10-2012, 11:14   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: khramn  
Nerden aldıysam aptal gibi gidip gigabyte g41 li bir kart aldım. İşlemciye  negatif oc. yapmadan 64 bit sistem krulmuyorda açılmıyorda. 3.4 ghz lik işlemciyi rn fazla 2.8 ghz de kullanabiliyorum. kaç tane işlemci denedim işlemciden mi diye sorun karttan. gigabyte kaç defa mail attım, resimleri gönderidim, komple hatanın videoları gönderdim bir çözüm sunamadılar. Acaba g41 chipsetlerde mi böyle bir sorun var diye bir tane asusun g41 bir tanede msi nin g41 chipsetli kartını aldım, onlarda sorun yok sorun sadece gigabytte. Ayırca yok yere üzerindeki ekran kartını da bozması cabası. Arkadaşlar gigabyte işin suyunu çıkarttı, bence uzak durmak gerekiyor.

bu g41 çipset' ten kaynaklı değil arkadaşım emin olabilirsin. sorun gigbyte firmasının ta kendisi hepsi ayrı hava çalıyor. türkiyede şuan için gigabyte ürünlerinin hepsinde amd intel fark etmeksizin işlemci sorunu var. gigabyte fimasının 250 liralık kartı amd buldozer için olan fakat 8 çekirdekli işlemcileri açmıyor tüm özellikleri aktif vaziyette maalesef. tüm özelliklerini kırpıyor ancak o şekilde açıyor. 8120 ve 8150 125 watt işlemcilerdir ve bu işlemcilerin 95 watt olduğunu iidda ediyor gigabyte türkiye amd sitesinde bile 125 watt yazıyor ama dinlemiyorlar. aldığımada bin pişmanım bu kart yerine keşke msi kullansaymışım diyorum performansı biraz düşük olurdu ama en azından açamayacağım işlemci yoktu yada asrock alsaydım.

intel cephesindede buna benzer sorunlar mevcut işlemciyi açıyor fakat tüm özelliklerini kullanmaya olanak sunmuyor. ve birde alaycı tavır ile banane demezlermi senin işlemcin 125 watsa diye.

gigabyte firmasıda artık asus firması  gibi çocuğu olmuştur bariz belli artık kullanılacak ürün üretmiyor sözde benim anakart için gigabyte türkiye 125 watt açar diyor açmıyor işte .... eşşek kovalayısacalar yalan söylüyorlar. ve bunu bilerek yapıyorlar akılları sıra ucuza malzemeden çalıp maliyeti düşürüyorlar. sanki 400 lira dediği anakartlarada para basıp almadık yeri geldiğinde adam gibi üretsin adam gibide fiyat belirtsin alalım ama artık gigabyte hırsız olduğu için bitmiştir gözümde.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (223846)
07-10-2012, 12:59   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Asus ve Gıgabyte baya ön yargılı yaklaşıyorsunuz, şuana kadar hem g41 hem de 970 chıpsetli anakartlar kullandım hiçbirinde en ufak performans düşüklüğü yaşamadım. Her anakart sorunlu çıkmıyor arada üretim hatalı olması her markada olabilir bu durumda da anakartı geri gönderip sağlamı ile değiştirmek lazım. Artık söyleyecek lafım size yok atıp tutmayı çok seviyorsunuz ...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (18485) ~ 07 Ekim 2012 13:04
black_flood
07-10-2012, 15:29   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

piyasadaki 8 anakart üreticisinden neden acaba sadece 2 tanesi üzerinde sorun yaşanıyor merak ettim bende lafına istinaden diğerlerinde bu sorunları yaşayanlar olmuyor. ha hp dv6 serisindeki kronik sorunların en güncel dv6 sistemlerde bile devam etmesi ha asus' un buldozer ile ilgili 500 liralık anakartında bile kronikleşmiş uyum sorunu ha gigabyte firmasındaki illada çok düşük güç tüketimli işlemci kullanma baskısı aynı nane farkı yok. ve bu arada aynı benzer sorunlar türk forumlarındada var. asus sorunu tüm dünyada var herkez aynı şikayetten muzdarip sadece ben değilim gigabyte konusunda son 4 aylık dönemdede revüzyon kartlarda benzer sorunlar var.

YAVUZSelim9
07-10-2012, 17:21   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

İnsanların aldıkları ürünlerin hatalarını yazmaları ve bu ürünleri alacak olan diğer insanları uyarmaları atıp tutmakmı oluyor? Şahsen ben, Asus ve Gıgabyte tan zengin değilim.

black_flood
07-10-2012, 17:43   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: YAVUZSelim9  
İnsanların aldıkları ürünlerin hatalarını yazmaları ve bu ürünleri alacak olan diğer insanları uyarmaları atıp tutmakmı oluyor? Şahsen ben, Asus ve Gıgabyte tan zengin değilim.

bu dediklerim 1 yada 2 adet asus m5a serisinde sadece olan yada sabertooth serisinde çok nadir görünen bir olay değil hatta bende bilmiyordum ama asus ürünlerini yurt dışında kullananların birde black screen sorunu yaşadıklarınıda belirtmek isterim ve bu bilgi ulaşalı 4 ay gibi bir süre oldu öncedende belirtmiştim. gigabyte firmasıda bios güncellemelerinden ziyade fx 8120 işlemciyi taktığımda yarım yamalakta olsa açtığım modellerin cpu destek listesinden çıkartılmıştır artık.8 serisi işlemcilerde birtakım sıkıntılar yaşadığı bilinen birşeydi son zamanlarda zaten. ssd disk desteği bile geçenlerde çıkan beta bios ile geldi inşallah kasım ayına çıkacak güncelleme ile opsiyonel yerine tam destek verir hale gelir anakartları 9 serisi çipsetli.

sattığım asus kartların hepsinde yaşıyorum bu sorunları ama sadece m5 ve diğer buldozer destekli kartlarında buldozer desteği olmayan m4 serisi mükemmel bir şekilde çalışıyor. gönül isterdiki aynı performansı m5a serisindede devam ettirebilsin. rev. 2.0 yaptı asus  sözde gösteriş içinde Windows 8 ready logosu yapıştırdı saldı piyasaya zaten.

YAVUZSelim9
10-10-2012, 04:53   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

Şu an Asus P8Z77-V den çok memnunum. Birtek asmedia usb3 portlarında biraz sorun yaşadım o kadar. Oğluma pc toplamak istiyorum nasip olursa,  tabi bu sefer amd li bir sistem olsun istiyorum. Sizin yazdıklarınıza göre Amd kullanacaksam Asustan uzak durmam gerekli. Msi yı tavsiye edermisiniz?

black_flood
10-10-2012, 20:54   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

msi,asrockta hiç sorun yok fakat gigabyte dersen onda sadece 9 serisinin 3 modelinde 125 watlık cpu' lar ile ilgili sorun yok. asus rev 2.0 hakkında bilgim yok ama bir hiç uğrunada sırf denedi olmak için alıp kullanmayı yada satmayı düşünmediğim bir ürün elimde patlarsa düşüncesi nedeni ile 6 tanesi patladı bir 7. ciye daha katlanamam havaya uçan 1550 lira oldu sırf asus ürün kullanmamdan dolayı. paramda dursun asusta dursun durduğu yerde.sattığım gigabyte,msi ve asrock anakartlı sistemlerde sorunda yok şikayette. olursada zaten belirtiyorum modeline göre.

Kapalı Hesap (223846)
10-10-2012, 21:17   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Sen sistemleri düzgün toplayamıyorsan biz ne yapalım ...

NeverBackDown
10-10-2012, 22:06   |  #13  
NeverBackDown avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 26
516 mesaj

Asrock alın kurtulun yaf.