Gmail'ın çökme sebebi

CHIP Online
02-09-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Milyonlarca kullanıcı, e-posta hesaplarını açmaya çalıştığında şaşkına döndü! Gmail neden çöktü?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gmail-in-cokme-sebebi_14992.html

Resimlerle: Google'a alternatif özel arama motorları

Gmail dün akşam iki saat boyunca açılmadı. Google'ın dev e-posta hizmetinin çöküş sebebinin sistem kapasitesinin yanlış hesaplanmış olmasından kaynaklandığı açıklandı.

Pasifik saatiyle 12.30 ile 14.30 arasında çöken sistem milyonlarca kullanıcıyı şaşırttı. Fantezi futbol liginden, çok önemli iş bilgilerine kadar insanların güvendikleri sistemin çöküşü büyük bir karmaşa yarattı. Sunucular hızla tırmanan trafiği kaldıramadığı için çökmüştü.

Google'a göre problem bakım için bazı sunucuların devre dışı bırakılmasıyla başladı. Bu tür rutin bakım işlemlerinden kullanıcılar da haberdar ediliyor. Ama bu sefer Google işleri farklı bir şekilde yürüttü. Gmail trafiğini yönlendiren router'larda istikrarı arttırmak için yapılan değişiklikler Google'a çok daha büyük sorunlar olarak geri döndü.

Google'ın Gmail blog'unda "Artık biliyoruz ki yaptığımız yeni değişikliklerin sisteme yüklediği yükü küçümsemişiz" yazısı yer aldı. Ama açıklamalar ve detaylar bununla bitmiyor. Bir sonraki sayfamızda "Google bu sorunu nasıl çözdü?"

Tüm konu: Gmail'ın çökme sebebi

İzleyin: Google interneti hızlandıracak!

Resimlerle: Google'a alternatif özel arama motorları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Gmail'ın istikrarına ne derece güveniyorsunuz?

toddler
02-09-2009, 22:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
220 mesaj

Haberde neden bazı kelimelere koyu renkle vurgu yapılmış acaba! Neyse ben kesinti yaşamadım ve en güvendiğim mail sunucusu Gmail'dir. Ondan sonra da Yahoo Mail.

_hEro
02-09-2009, 22:31   |  #3  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Olur böyle şeyler.Kimse mükemmel değildir.Önemli olan tekrarlanmaması.

Thrystan
02-09-2009, 23:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Microsoft bıyık altından gülmüştür. Yada kahkaha atmıştır. Ama gerçek şu ki google'ın güvenilir bir şirket değildir. Hem politikaları hemde yaptığı işlerde çok acemice davranıyorlar.

Spam olayını bir türlü çözebilmiş değiller. Bazende kullanıcı gizliliğini ortadan kaldıran bazı eylemlerde bulunuyorlar.

Gmail'e gelince gerçekten yararlı ve güzel bir mail sunucusu fakat Microsoft bu konuda çok daha iyi. Birde Live ismi daha karizmatik duruyor :P

Mehmet-
02-09-2009, 23:50   |  #5  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Ben güveniyorum. Yalnız 2 saat çok uzun zaman.

Fattur
03-09-2009, 03:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

google'a -10 puan daha. olmayan güvenimi iyice sarstı. bir tek aramada idare eder seviyede çünkü türkiye piyasasında oldukça uzun bir zamandır var ve kullanıcıların en çok hangi siteleri tercih ettiğini öğrenmiş durumda. tek avantajı da bu.....

Feel Good
03-09-2009, 03:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: CHIP Online  
Tartışıyoruz: Gmail'ın istikrarına ne derece güveniyorsunuz?
Microsoft'tan daha az...

H@ckerCesur
03-09-2009, 10:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj
Alıntı: Fattur  
google'a -10 puan daha. olmayan güvenimi iyice sarstı. bir tek aramada idare eder seviyede çünkü türkiye piyasasında oldukça uzun bir zamandır var ve kullanıcıların en çok hangi siteleri tercih ettiğini öğrenmiş durumda. tek avantajı da bu.....
Yorumunu bilgisizliğine bağlıyorum sadece...
Kimse hatasız değildir. Sonuçta insan yapımı bir sistem ve 1-2 saat çökmüş olması problem değil bence. Bence yaptığı hizmetler kaliteli ve güzel.
Google Earth, Google Desktop, GoogleTalk, iGoogle, Google Groups, Google Maps, Google Street View, Chrome Tarayıcı ve aklıma gelmeyen daha birçok konuda yeterli ve faydalı. Üstelik hepsi ücretsiz.
Arama motorunu saymıyorum bile.

Bu arada Gmail Betadan kurtuldu ve ilk sorunu yaşadı. Gülümseme Nazar değmiştir bence...

HugOBoss___
03-09-2009, 14:56   |  #9  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

google tüm ürünlerinde sadeliği ve kolay kullanımı ön plana çıkarır ki gerçekten de öyledir, onun için bi çökme yüzünden google ve servislerinden soğuyacak değilim...

hüseyin111
03-09-2009, 19:00   |  #10  
Üye
58 mesaj

gmail 2 ay önce kapanmadı mı?