Google Analytics Gelişmiş Segmentler

Stratejik1SEO
27-02-2018, 17:01   |  #1  
Stratejik1SEO avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 5
69 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2016

Google Analytics’in edinme sekmesinde yer alan verileri nasıl inceleceğimizi bir önceki “Google Analytics Kullanım Rehberi – Edinmeye Genel Bakış” adlı yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda yine Google Analytics’in sitemizi incelememizde biz sunduğu özelliklerden biri olan “Segmentleri” detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Google Analytics Gelişmiş Segmentler

Google Analytics verileri üzerinden ziyaretçilerinizin siteniz üzerinde nasıl vakit geçirdiğini, hangi kanal üzerinden sitenizi ziyaret ettiğini, sitenizde hangi sayfaları gezindiğini ve ne kadar süre kaldığı gibi detaylı tüm verilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Sitenizi analiz edebilmenizi sağlayan tüm bu veriler özellikle ziyaretçi trafiği yoğun olan sitelerde karmaşık bir hal alabilir. Karmaşıklıkları gidermek ve site ziyaretçi verilerini daha düzenli bir şekilde inceleyebilmek için “Google Analytics Segmentler” özelliğini kullanabilirsiniz.

Site ziyaretçi verilerinizi filtreleyerek detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz hazır segmentleri kullanabilirsiniz. Hazır olarak bizlere sunulmuş olan segmentler şöyledir; Arama Trafiği, Dönüşüm Sağlayanlar, Mobil Trafik, Yeni Kullanıcılar, Yönlendirme Trafiği, Organik Trafik, Site Araması Yapanlar ve 20 den fazla hazır segment ile Google Analytics’de ziyaretçilerinizi inceleyebilirsiniz. Örneğin 1 Temmuz ile 30 Temmuz arasındaki site ziyaretçilerinizden Organik Trafik ile gelenleri ve sitenize Arama Yapanları segmentleri ekleyerek rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Google Analytics segmentler üzerinden birden fazla segment belirleyebilir ve detaylı raporlamalar çıkarabilirsiniz. Gelişmiş segmentler oluşturarak var olan verilerinizi filtreleyebilir ve özelleştirebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi daha iyi bir şekilde anlayarak kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmak için gelişmiş segmentler size bir hayli yardımcı olacaktır.

Var olan Google Analytics segmentlerinin yanı sıra kendi özel segmentlerinizi de oluşturabilirsiniz. Segment Ekle kısmından Yeni Segment Ekle butonuna tıklayarak yeni bir segment eklemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle segmentinize bir isim vererek diğer işlemlerimize geçebiliriz.

Beş Farklı seçenek bulunan yeni segment ekle bölümünden Demografi, Teknoloji, Davranış, İlk Oturum Tarihi ve Trafik Kaynakları olarak detaylı bir inceleme sağlayabilirsiniz. Şimdi bu segmentler ne demek birlikte inceleyelim;

Demografi: Yaş, cinsiyet, dil ve ilgi alanı kategorisi gibi demografik değerler göz önüne alınarak ziyaretçilerinizi filtreleyebilirsiniz.

Teknoloji: Sitenizi ziyaret eden insanların hangi teknolojiyi kullanarak sitenizde gezindiğini öğrenebilirsiniz. Ziyaretçilerinizi işletim sistemine, tarayıcısına, mobil cihazına vb. kullandığı teknolojiye göre ayırmak isterseniz kendinize özel segment oluşturabilirsiniz. Bu özellik size nasıl bir yarar sağlayacak diye soracak olursanız; Eğer mobil cihazlardan giren kullanıcı sayınızın oranı yüksek ise tasarım ve yazılım geliştirmelerinizi bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Davranış: Kullanıcılarınızın sitenizdeki ziyaret sayılarını, oturum sürelerini, işlem sayıları gibi değerleri inceleyebilirsiniz. Kullanıcıların sitenizde nasıl bir gezinme gerçekleştirdiğini görerek sitenizdeki eksikleri daha hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Örneğin sitenizde 1 defa oturum açan, son oturumu üzerinden 1 gün geçen, sitenizde yaptığı işlemlerin sayısı 10 olan ve 1 dk boyunca sitede kalan kişileri belirlemek için davranış sekmesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerin site gezinmesi hakkında detaylı bilgiler sunan Google Analytics gelişmiş segmentler içerisinde yer alan bu özellik çok işimize yaramaktadır.

İlk Oturum Tarihi: Sizin belirlediğiniz tarih aralığında sitenize ilk defa giriş yapan kullanıcı sayısını görüntüleyebilirsiniz. Mesela 1 Ağustos ile 15 Ağustos tarihleri aralığında sitenize ilk defa giriş yapan kullanıcı sayısını öğrenebilirsiniz.

Trafik Kaynakları: Bu sekmede oluşturacağınız filtrelemeleri Oturum ve kullanıcı bazlı olarak ayırabilirsiniz. Ziyaretçilerinizi Kampanya, Aracı, Kaynak ve Anahtar Kelime olarak ayırabilir ve size nasıl ulaştıklarını inceleyebilirsiniz. SEO hizmeti veren bir siteniz olsun. SEO adlı kampanyanıza organik aramalarda SEO hizmeti anahtar kelimesinden ve Google üzerinden gelen ziyaretçileri görüntüleyebilirsiniz. Bu seçenekleri işaretlerken metin kutularında size öneriler sunulmaktadır. Seçmiş olduklarınız da sağ kısımda size anlık olarak gösterilmektedir.

Web sitelerinizi daha detaylı bir şekilde analiz etmenizi sağlayacak Google Analytics Segmentleri hakkında sormak istediklerinizi sitemizde yer alan  SEO Uzmanına Sor sayfasından sorabilir ya da konuyla alakalı yorumlarınızı aşağıda ki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/goo ... entlerin-kullanimi/