Google Android'in karanlık yüzü!

CHIP Online
05-11-2010, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Android işletim sistemi iPhone'u bile zorluyor olabilir ama öylesine karanlık bir yanı var ki...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... lik-yuzu_23336.html

Resimlerle: Dev ekranlı Android: Samsung I9000 Galaxy S

Analiz firması Coverty, Android'i mercek altına tuttu ve kimsenin beklemediği kadar aksaklıkla karşılaştı. Coverty Açık Kaynak Sağlamlık İnceleme Raporu'nun 2010 yılı sayısı için yapılan bu araştırmada Android kernelinde 88 yüksek riskli hataya rastlandı.

Coverty'nin incelediği sürüm 2.6.32 açık kaynaklı Android kerneli. Kernel için basitçe bir işletim sisteminin çekirdek hali diyebiliriz. Araştırılan bu sürüm HTC Droid Incredible gibi birçok telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Araştırmada 359 yazılım aksaklığı bulan Coverty, bunların yüzde 25'inin cihazların çökmesine ya da güvenliğin aşılmasına neden olacak kritik hatalar olduğunu açıkladı.

Tabii ki Android'in açık kaynaklı olması belki de bu hataların görülmesine ve en kısa zamanda giderilmesine neden olabilecek. Peki ya kaynak kodu saklı olan işletim sistemleri incelense ortaya ne gibi sonuçlar çıkabilir?

Tüm konu: Google Android'in karanlık yüzü!

Resimlerle: Dev ekranlı Android: Samsung I9000 Galaxy S

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Android için hala erken mi?

SR71BlackBird
07-11-2010, 23:44   |  #2  
SR71BlackBird avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
175 mesaj

Adamlar bu işlemi kaynak kodunu görerek yapmışlar yani ellerinde baya sağlam bir bilgi varmış bence ios kaynak koduna baksalar en az bu kadar hatta bundanda çok açık bulurlardı