Google'ın arka plan resmi ile amacı ne?

mcafee23 ayrılmıştır
11-06-2010, 01:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Google arka plan resimleri kullanmamızı sağlayarak tarayıcımızı şenlendiriyor.Sizce de durum öylemi bence hayır...

Bugünkü Google ana sayfadaki reklam resimleri hariç Google resimleri oturum açılarak koyuluyor ve oturum açıkken görüntüleniyor.Birde resim koymak için oturum açarken oturum açık kalsın seçeneği eklenmiş.Bu da  oturumunuzun açık kalmasını resimi görebilmemizi sağlıyor.Bütün bunlar ise bizim devamlı online kalmamızı sağlıyor.

Zaten amaç da bence bu ve bunun sayesinde google bizi logluyor yani aramalarımızı ve hangi sitelere girdiğimizi kaydediyor.

Bu web geçmişini bize silme imkanı versede google serverlarından silinmediği aşikar birşey.ÇÜNKÜ GOOGLE İSTATİSTİK TUTAN VE BUNLARI BAZEN KURUM VE KURULUŞLARLA  VE BAZENDE İNTERNET KULLANICISIYLA PAYLAŞAN BİR ARAMA MOTORU.

Ben oturum açtım resmimi koydum,bu resmi kullanacaksam ve devamlı görünmesini istiyorsam oturumum sürekli açık kalmalı.Ve oturum açık kaldığı sürece adıma ait hesabımla ne aradığım ve nerede ne kadar zaman geçirdiğim kaydediliyor.
Yukarıda dediğim gibi silmemize izin verilse de Serverlardan siliniyor mu acaba
Posta kutunuz Spam ve reklam mailleri ile dolarsa veya abuk sabuk mailler alırsanız sorumlusu Google'ın kendisidir.

Dünyamızın ve insanların çıkarcı olduğu bu dönemde bence,"gün bedava hizmet vermek günü değil,gün bilgi ve istatistiği toplayıp paraya çevirme günüdür."
Ben sınırsız ve bedava hizmet veren şirketlerin arka bahçesinde bunu arar ve düşünürüm

Korsan kullanımı lisanslı kullanımından kat kat fazla olan microsoft'un insanlığa halen bedava hotmail hizmeti vermesi beni düşündürür;
Google'ın bu tür oyunları da kafamı kurcalar
(Gmail hesabının bir mailbox için 7 gb gibi bir alanla çok büyük bir olması ve mailleri silenlerle dalga geçer gibi çöp kutusu arka planına "neden silmeye gerek duyuyorsun" gibi mesaj bırakması)
Örnekler uzatılabilir...
Bütün bunlar sözde bedava hizmet.Bizde basit bir internet kullanıcısı olduğumuzdan ve internette çok önemli şeyler yapmadığımızdan önemsemiyoruz kullanıyoruz,ya tam tersi olsanlar için durum ne?...
Ve bedava hizmet veren şirketler bu kişilerin üstünden nelere ulaşıyor ve neler öğrenip bilgiyi kimlere veriyor.

Bilmiyorum bana hak verir misiniz? Yoksa ben çok mu paranoyaklık yapıyorum?
AMA GALİBA BU BİR AMERİKAN OYUNU ve "BİRİLERİ BİZİ DAİMA GÖZETLİYOR"...

(Ayrıca son günlerdeki google krizi yüzünden bu özelliğe de şu an Türkiye içinden erişim yok.DNS kullananlar şu an bu resimleri görebiliyorlar.Ve her DNS'de resimleri açmaya yetmiyor.Yakında düzelir diye umuyorum)

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Haziran 2010 02:13
Mustafa Akın
11-06-2010, 17:47   |  #2  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj

Paranoyaklıktan öte saçma dediklerin, tamam istatistik topluyor olabilir ama her kullanıcın eklediği resmi incelemek maliyetlidir, zordur, çok daha efektif şeylerle seni tanıyabilir zaten.

mcafee23 ayrılmıştır
11-06-2010, 18:01   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Paranoyaklıktan öte saçma dediklerin, tamam istatistik topluyor olabilir ama her kullanıcın eklediği resmi incelemek maliyetlidir, zordur, çok daha efektif şeylerle seni tanıyabilir zaten.
okumamışsın yazıyı ya da okuyup anlamamışsın adam senin resmini ne yapsın ki...

Blackinred
11-06-2010, 18:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

Sanırım mcafee23'ün dediği yanlış anlaşılıyor. Google istediğimiz resimleri yüklememiz ve görmemiz için sürekli oturumun açık kalmasını istiyor ki asıl amaç da (Google için) arka plan resmi değil, bu sayede aramalarımızı öğrenip nelere ilgi duyduğumuzu bilecek ve nokta atışı reklamlar söz konusu olacak. Kısacası  bizi takip edip bilgilerimizi para karşılığı satmak amacında. Yanlış anlamadıysam özeti bu olayın. Ve katılıyorum. Paranoyaklık falan değil gerçeğin ta kendisi bu durum. Buarada 2.  yarı başlamış. ben kaçar:)

Mustafa Akın
11-06-2010, 18:46   |  #5  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Alıntı: mcafee23  
okumamışsın yazıyı ya da okuyup anlamamışsın adam senin resmini ne yapsın ki...
Yok okudum da yanlış anladım.
Ama yine de paranoyaklıktan öte, saçmalık.

Atilla Sarıtaş
11-06-2010, 19:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: Blackinred  
Sanırım mcafee23'ün dediği yanlış anlaşılıyor. Google istediğimiz resimleri yüklememiz ve görmemiz için sürekli oturumun açık kalmasını istiyor ki asıl amaç da (Google için) arka plan resmi değil, bu sayede aramalarımızı öğrenip nelere ilgi duyduğumuzu bilecek ve nokta atışı reklamlar söz konusu olacak. Kısacası  bizi takip edip bilgilerimizi para karşılığı satmak amacında. Yanlış anlamadıysam özeti bu olayın. Ve katılıyorum. Paranoyaklık falan değil gerçeğin ta kendisi bu durum. Buarada 2.  yarı başlamış. ben kaçar:)
Mantıklı :)

Ama çok kurcalamaya gerek yok kanaatindeyim siteyi amacından çıkarmasınlar yeter :)