Google işletim sistemi Linux'u da korkutuyor

CHIP Online
14-07-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google'ın işletim sistemi geliştirmesinin MS'i mutlu etmemesi doğal. Peki Linux neden mutlu değil?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... rkutuyor_13861.html

Resimlerle: Yeni Chrome mercek altında...

Google'ın kendi işletim sistemini geliştireceği [url="http"] haberleri[/url] Linux cephesinde ilk başta heyecan ve ilgiyle karşılandı. Ancak arada çatlak sesler de yok değil: Chrome OS'un özgür yazılım topluluğunu bölmesinden endişe ediliyor.

Gelecek yıl çıkacak netbooklarda kullanılması planlanan işletim sisteminin detayları henüz belli değil. Mesela Android gibi Java ağırlıklı mı olacak sorusu var. Linux kullanıcıları Google gibi başarılı bir devin Linux sürümü hazırlayacak olmasından memnun. Ancak detaylar belli olmadığı için iyi kötü yeni oturan bazı Linux standartlarına etkisi merak ediliyor.

Ubuntu takımı çok çalışarak ARM, Intel, Nokia gibi firmaların bir arada çalışmasını sağlayarak Moblin'i standart haline getirdi. Tam tek Linux çekirdeği üzerinde anlaşıldı, insanlar artık bunu destekleyecek derken Google işleri karıştıracak. En azından şu an ifade edilen görüşler bu yönde.

Tüm konu: Google işletim sistemi Linux'u da korkutuyor

İzleyin: Chrome için TV reklamı

Resimlerle: Yeni Chrome mercek altında...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Chrome OS, Linux camiasını böler mi?

PcMaKeR
14-07-2009, 11:43   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Niye bölecek ki?
Sonuçta linux çekirdeği üzerine kurulacak.

spyhero
14-07-2009, 12:01   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Bence lüzümsuz yere telaslanıyorlar. Google Chrome OS da bir açık kaynak kodlu işletim sistemi evet Google gibi bir devin bu işe kalkısması acık kaynak koduna olan ilgiyi fazlasıyla arttırır ancak cekirdek değişiecek mi değişmeyecek mi vs gibi luzumsuz ayrıntılar için endişlenmeyi yersiz buluyorum. Google sadece bir işletim sistemi üzerinde calıstıgını acıkladı henüz bir ayrıntı yokken farklı seneryolar yazmak neden?

MSNerkiz
17-07-2009, 17:20   |  #4  
MSNerkiz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
525 mesaj

Linuxu bölebilir bence.Çünkü önce destekleyip sonra hainlik yapıyor gibi geldi bana.Tarayıcılarda da öyle yaptı.

Adanalı.
17-07-2009, 17:30   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

Bence herkes Chrome OS kullanmak isteyecek ve kimse diğer dağıtımların yüzüne bakmayacak.

Son Düzenleme: Adanalı. ~ 17 Temmuz 2009 17:31
spxln
04-10-2010, 17:19   |  #6  
Yeni Üye
22 mesaj

ben çok kullanan olacağini sanmıyorum betasini denedim de açmak için bile google hesabı gerekiyor.. ayrica birşeyi bilgisayariniza indirip kaydedemiyorsunuz. işletim sistemini açmak için google hesabi gerektiği için bariz afişe oluyorsunuz.. internet olmadiğinda ise açılmıyor bile..  ayrıca korsana da karşı .. şimdi tutup bu işletim sistemini mi kullanacaklar? sanmıyorum