Google suçladı: Microsoft'un yüzünden!

CHIP Online
26-04-2009, 23:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Chrome apar topar bir güvenlik güncellemesi geçirdi ve Google suçladı: Chrome açığı MS'in hatası!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... yuzunden_12388.html

Chrome geçtiğimiz günlerde çok kritik bir güvenlik açığı sorunu nedeniyle 1.0.154.58'e yükseldi. Komik yan ise, Google 'a göre suçlu MS. Daha komik yan ise IE'nin bu açıktan etkilenmemesi.

Sorun özel olarak hazırlanmış HTML sayfalarında UXSS (Universal cross-scripting) ile kullanıcılar IE'yi kullanırken, hazırlanan sayfa ile kullanıcı dokunmadan Chrome'u otomatik çalıştırabiliyor. Yani kısaca, sorunun işlemesi için Chrome'un varsayılan tarayıcı olması ve kullanıcının saldırgan sayfayı IE6 ve öncesi tarayıcılarla gezmesi gerekiyor.

Bu sorun Mozilla tarafından Firefox'un 2.0.0.4 önceki Firefox sürümlerinde bulunmuş, 2007 yılında Firefox'ta düzeltilmişti.

Peki 2009 yılında Chrome'daki aynı durum nasıl oluşuyor?
Suç Google'da mı, Microsoft'ta mı?

Google'a göre hatanın tanımı tercümesi ile şu:

"MSIE'nin bilinen salaklığı yüzünden dışarıya gönderilen "chromehtml" protokolü gibi URI'ler yeterli filtreden geçirilmeden gönderiliyor"

Bir başka deyişle, Chrome'un gelen URI'leri kontrol etmesi gereken URI denetleyicisi kontrolü yapmıyor, MSIE'nin Chrome için tanımlanan URI gönderimlerini filtrelemesi bekleniyor ve geçersiz veya hatalı URI göndermelerini direk kabul ediyor.

Asıl sorun da burada: URI gönderimleri sadece IE tarafından yapılmıyor. Quicktime, Flash ve diğer eklentiler de bu URI'leri gönderebiliyor. Firefox'un 2007 yılında düzelttiği aynı açığın kaynağı QuickTime'dı.

Tüm konu: Google suçladı: Microsoft'un yüzünden!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Chrome'daki hatanın suçlusu da Microsoft mu?

bektash
26-04-2009, 23:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Google kendi başını yer gibi görünüyor..

MBTGROUP
26-04-2009, 23:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Uğraşmayın Microsoft'cuğumla canıım ,tesüf.

Mustafa@PC
27-04-2009, 00:47   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
pcword
Uğraşmayın Microsoft'cuğumla canıım ,tesüf.
Beğendim

Turkish Developer
27-04-2009, 03:21   |  #5  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Gelen '' Microsoft '' Diyor, Giden '' Microsoft '' Diyor.
En Sonunda Bir Patlayacak Microsoft Ama Bakalım Ne Zaman.. :)=

Süleyman.
27-04-2009, 10:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Turkish Developer
Bir de şu CAPTCHA olayı var Google'ın. Hırsıza kilit olmaz derler. Demek ki neymiş, kolay değilmiş Microsoft'un yaptığı iş. Neticede bir e-posta hizmetinin güvenliğini sağlamak zor oluyor. Adamlar milyonlarca bilgisayara koskoca işletim sistemi kurduruyorlar ve gerekeni de gayet güzel yapıyorlar işte...

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 27 Nisan 2009 13:20
Turkish Developer
27-04-2009, 13:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
eltahir
Bir de şu CAPTCHA olayı var Google'ın. Hırsıza kilit olmaz derler. Demek ki neymiş, kolay değilmiş Microsoft'un yaptığı iş. Netice de bir e-posta hizmetinin güvenliğini sağlamak zor oluyor. Adamlar milyonlarca bilgisayara koskoca işletim sistemi kurduruyorlar ve gerekeni de gayet güzel yapıyorlar işte...
Google Mail Hizmeti Olsun, Arama Motorunun Hizmetleri Olsun, Sonuçta Standart Tabanlara Hizmet Veriyor. Bunu Sadece Kendisi Yapmıyor, Tutun ''Yahoo,Yandex,AOL,'' vs. (Daha Bir Çoğunu Sayarız)...Oysa Bu Hepsinden Ses Çıkmazken Google An be An Niçin Asabiyete Düşüyor ve Sersenizşte Bulunuyor Gerçekten  Hayret.
''Tarayıcısı Chrome'den Sebepmi  Geliyor ? '' Diyede Düşünmeden Geçilmiyor. :) veya Microsoft - Yahoo Çıkmalarına mı Kızgın :) Seven Kıskanırmış ....

Ya Tüm Donanım , Güvenlik , Program Yazılımlarına Hizmet Veren Microsoft un Yerinde Olsalar Bunlar Her Gün, Flash Haberler ile Çalkalanırlardır..
Google de Son Zamanlarda  Fazla Huzur Yok Gibime Geliyor...

Google Chrome ile Başına Problem Alıyor.
Sevgiler.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 27 Nisan 2009 13:16
Fattur
27-04-2009, 17:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Google da iyice Salağa vurmaya başladı.Kendi hatalarını ms ye mal etmeye çalışıyorlar.Hep böyle bu pislikler...

fsm1453
02-05-2009, 01:59   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

bence google e-posta hizmetini de arama hizmetini de en iyi gerçekleştiren sağlayıcı gmail sayesinde 2 mb posta alanından kurtulduk sonuçta gmail çıkmasaydı microsoft da yahoo da daha 10 mb ye ancak çıkmış olurdu. Chrome a gelince ben kaç aydır kullanıyorum bence güzel bir taracıyı tabi hataları çıkacak ama ben google in bu konudada çok güzel işler başaracağına inanıyorum. bu arada sayfalar ie6 da açıldığında sorun ortaya çıkıyor firefox yada chrome da çıkmıyorsa bu tabiki microsoftun hatasıdır. Bunu tartışmaya gerek yokki.

Turkish Developer
02-05-2009, 03:31   |  #10  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
fsm1453
..... bu arada sayfalar ie6 da açıldığında sorun ortaya çıkıyor firefox yada chrome da çıkmıyorsa bu tabiki microsoftun hatasıdır. Bunu tartışmaya gerek yokki.
Hayır Yanılıyorsunuz,Bu Konuda.
İnternet Explorer in, Çözülmeyen Belirgin Bir Tarayıcı Hatası ve Güvenliği Olmayan Tarayıcı Sürümü Yok.

İnternet Explorer 6 dan Ziyade, İE-7 ve Özellikle İnternet Explorer 8 Denemedinizse, Denemenizi Tavsiye Ederiz.

Eğer İnternet Explorer 6 Dönemlerinden Bahsediyorsanız , O Tarihlerdeki Firefox ve Diğer Tarayıcıların Açıklarından Sebep, İnternette Hiç Bir Alana Loggin Yapmamanızda Fayda Var :)

PcMaKeR
02-05-2009, 07:37   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Turkish Developer
Microsoft Patlamaz. İşine geliyor.

Google da başladı böle laf atmalara soğutuyor adamı kendinden.

Süleyman.
02-05-2009, 10:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
PcMaKeR
Google da başladı böle laf atmalara soğutuyor adamı kendinden.
Ben izinsiz kullanıcı bilgisayarlarından istatistik topladıklarını öğrendiğimde bir miktar soğumuştum. Geçenlerde "documents" uygulamasında, kullanıcıların dosyalarında telif hakkına sahip olduğu yönünde bir maddeyi tepkiler üzerine kullanıcı sözleşmesinden çekmişti; öyle bir madde koyduğu günden beri bakışım negatiftir bu firmaya. Diğerleri veri toplamıyor mu? Topluyor. Ama bu kadarı da yüzsüzlük, had bilmezlik. Standart sözleşme metni filan diye yemeye kalktılar milleti sonra. Son derece art niyetli bir maddeydi bence. Google büyük firma, yaptığı çok güzel işler var. Ama kalıbının firması olamadı daha, belki de hiç olamayacak, bence.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 02 Mayıs 2009 13:36
Mustafa Can
02-05-2009, 13:31   |  #13  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

Microsoft BeğendimAşk
Google Beğenmedim

ZiraiEleman
20-09-2009, 22:57   |  #14  
Yıllanmış Üye
108 mesaj

Herkes de google ı suçlamış.. :) Bence de çok haklısınız yazıdan anladığım kadarıyla Google'ın hatası büyük: explorer a güvenmek.. Ama bir başka tarayıcının hata yapacağını google da kestiremezdi.. Sonuçta explorer ı google yazmadı.. Explorer ın hatalı işlem yaptığını öğrendiklerinde de chrome etkilenmesin diye güncelleştirmeleri yapmışlar.. Bence google için ferri davranılcak bi konu değil.. Olur bu tip şeyler..

hsngrms
29-11-2009, 04:24   |  #15  
Yıllanmış Üye
401 mesaj

bu aralar çıkan haberler yüzünden google'dan soğudum, biraz daha kötü haber duyarsam ana sayfamı bing yapacam.