gözünüzü sevim yardım edin

apachibebetto
15-10-2009, 01:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

BEN laptopa format çekerken vısta dan xp ye cevırmek ıcın format cektım ama xp yi kurarken xp yukleme sayfası acılıyor ve acılırken bu haatyı verıyor şu hatayı aldım mavi bir ekran hatası diyorki....

Bi sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı
Bu durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın
Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa aşagıdaki adımları izleyin
Bilgisayarınıza virus kontrolü yapın . Yeni yüklenen sabit diskleri sabit disk denetleyicilerini kaldırın. Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırlımış ve sonlandırılmış oldugunu denetleyin..
CHKDSK /F komutunu calıstırarak sabit diskte bozulma olup olmadıgınnı denetleyin ve sonra bilgisayarınıuzı yeniden baslatın ......

diyor
buda resmi
[URL=http://www.ressim.net][/URL]
CHKDSK /F yazacam bunun denicem ama xp yukleme  konsoluda repair cıkmıyor sıstemı kuramadıgım ıcınde ıcıne gırıp te yapamıyorum başka yol varsa gozunuzu sevım yardım edın

HugOBoss___
15-10-2009, 01:36   |  #2  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

o mavi ekran hatası xp cd sinde sata driver lar olmadığı için çıkıyor... Yani sata entegreli xp cd edinmen gerekiyor.. Birde driver sorunu var tabii marka model nedir?

cicin_61
15-10-2009, 02:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

bu hatanın bir çok sebebi vardır arkdaşım bendede çıkmışdı benim sorunum harddiskdeydi bad sektör oluşmuşdu tabi benimki masaüstüydü sana tavsiyem hardiskini çıkarıp tak ve yeniden formatlamaya çalış ve biçimlendirme yaparkende hızlı modda yapma

OSMAN BAĞÇEVAN
15-10-2009, 06:40   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Mavi-Ekran-Reset-Donma_t103398.html
inceleyin

apachibebetto
15-10-2009, 10:15   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: cicin_61  
bu hatanın bir çok sebebi vardır arkdaşım bendede çıkmışdı benim sorunum harddiskdeydi bad sektör oluşmuşdu tabi benimki masaüstüydü sana tavsiyem hardiskini çıkarıp tak ve yeniden formatlamaya çalış ve biçimlendirme yaparkende hızlı modda
hepsini denedim arkadaşım yani milletin şimdi biçimlendirmek için niye hızlı modda çalıştırdıgını anladım baya bir bekledim ama o dediginide yaptım olmadı laptopda 160 gb var zannedıyorum 1 harddisk ıkı surucuye ayırdıgım ıcın format cekmeden once d de bılgılerım oldugu ıcın d ye cekmedım belkı dıyorum d ye cekemdıgım ıcınmı bu hatayı aldım bı oncekı masa ustumde aynı hatayı almıstım d ye cekmek ıstememıstım  c ye cektırmıyordu oyuzden bende hepsini sildim tekrar cekınce acaba bunda olurmu suan cd den calısan xp yle calıstırdım dun gece dosuaları cektım umarım olur

Süleyman.
15-10-2009, 10:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bilgisayarınızın modeli nedir? Aslında Windows 7 kursanız çok daha iyi olur:

https://www.chip.com.tr/forum/win ... ndirin_t125325.html

apachibebetto
15-10-2009, 10:48   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: HugOBoss___  
o mavi ekran hatası xp cd sinde sata driver lar olmadığı için çıkıyor... Yani sata entegreli xp cd edinmen gerekiyor.. Birde driver sorunu var tabii marka model nedir?
hugoboss ındırdıgım xp surumu sata drıverların hepsı var hepsi entegreli istersen bir bak yinded bilmiyorum 
ama sana sisitemi soyliyim 
Aspire 5106WLMİ
amd turion 64x2 mobile tecnology tl-60 2.00 ghz
up to 896 mb atı mobility radeon x1300 hyper memory
160 gb hdd
BUDA İNDİRDİGİM XP
Sata/Raid/Ahci Driverları: ALi/ULi, ATI/AMD, Intel, Jmicron, Nvidia, SiS, VIA ve Asus ATK ve Nvidia Smu gibi yaygın üreticilerin ATA, SATA, RAID, AHCI driverları entegredir. Böylece birçok masaüstü ve laptop sistemlere XP kurma derdi, disketle sürücü yükleme gibi dertler bitiyor.
Intel Anakart Çipset Driverları: Cd'de yer kaplamaması için sata/raid driverları dışında driver eklmeyi düşünmüyordum ama bu az yer kaplayan ve hemen hemen tüm Intel marka masaüstü ve laptop anakartları destekleyen paket sayesinde intel anakartınızın chipset/usb/ata driverları vs otomatik kurulur. (Tabii intel olmayan anakartlara da kurulur sadece driverını otomatik tanımaz kendiniz kurarsınız)

#Yazılım#

apachibebetto
15-10-2009, 11:54   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj

zannediyorum amd anakart oldugu ıcın boyle sorun  cıkartıyor heralde cunku xp cd sini ındırdıgım kısi soyle demıs (Tabii intel olmayan anakartlara da kurulur sadece driverını otomatik tanımaz kendiniz kurarsınız)  kendimiz nasıl kuracaz arası ayrı bı rsorun tabı gozunuzu sevım bı yardım  yaa deli oldumm

HugOBoss___
15-10-2009, 12:08   |  #9  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

http://www.notebook.gen.tr/ileti12667.html#p12667 Birde burayı incele... Bence ya xp cd sinde bir sorun var

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 15 Ekim 2009 12:11
apachibebetto
15-10-2009, 12:23   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj

saolsın  notebooklar için yeni bir xp cd indiriyorum umarım olur verdıgın lınk içinde saol 
artık bı xp olur umarım bi çok kişi yuklemiş 

jer0me
15-10-2009, 15:44   |  #11  
Taze Üye
11 mesaj

dostum aynı sorunu bende yaşadım.. Senin sata driver i entegre edilmiş xp cd sine ihtiyacın var.. 
Çevrendekilere sor bulamazsan netten arayıp bulacaksın  zor değil bulması biraz ararsan bulursun....

anL
15-10-2009, 16:43   |  #12  
Yeni Üye
35 mesaj

nlite programı ile xp cd ne driver program vs. ekleyebilirsin.

senin sorunun cd de..

sp3 den kaynaklanıyor olabilir. sp2 cd si ile dene.

bendede yapıyordu cd değiştirdim int den katılımsız sürüm vs. buldum onu kullanıyorum.

italyanboys95
15-10-2009, 18:39   |  #13  
Yıllanmış Üye
153 mesaj

BENCE SEN Bİ TARA ANTİVİRÜSLE SONRA PC AÇILRKEN GÜVENLİ MODA AL OK...

umutcnakn
15-10-2009, 22:24   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

Sen xp cdne sata sürücünü entegre et iso oluştur paşalar gibi at formatını.

Boracalin
15-10-2009, 22:51   |  #15  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: apachibebetto  
saolsın  notebooklar için yeni bir xp cd indiriyorum umarım olur verdıgın lınk içinde saol 
artık bı xp olur umarım bi çok kişi yuklemiş 
http://www.zevkliyiz.net/windows ... r-icin-t735669.html
Kardeş perfect xp sp3 var... onu bulup indir bence... ben imzamdaki sistemle ben onu kullandım kurtarıcı gibi idi benim için onunla ne linuxlar ne vistalar ne win7 ler kaldırdım... :) zerre kadar üzmedi kuruldu sistem hazır sen sadece driverlarını kur o kadar gayet stabil bir edition... 

Ama ayrıca donanım özelliklerin benim imzamdaki sistemle birbirine yakın Süleyman'ın dediği gibi neden win7 düşünmüyorsun ? Ben 1 aydır kullanıyorum xp'yi daha aramadım... gerçekten çşitli prg. ile doldurmama rağmen birsürü prg. kurup kaldırmama ve orası burası ile oynayıp durmama rağmen gık demedi win 7... Harbiden sağlam , estetik , stabil bir windows sürümü olmuş... Şiddetle tavsiye eder XP ve vistayı gönül rahatlığı ile unutabilirsin.... (7600 rtm öneririm...)

sinanyc
16-10-2009, 00:04   |  #16  
Üye
59 mesaj

ooo konu geçmişte kallmış ama söyleyim boş kalmasın birilerine yardımı olur derim

arkadaşım öncelikle hdd yi komple silmen gerekiiyor çünki vista da böldüğün hdd yi değiştiremezsin hep hata verir ve ayrıca hdd ende boot sektör  var chkdsk ile düzeltemzsin bazı özel programlar var bizim sitemizde linkleri vardı  chip yöneticimize sorarsan sana linkleri verecektir
önce önemli dosyan varsa başka pc de aç ve dosyalarını al sonra hdd yi komple sil boot sektörlü alanları indirdiğin programla tarat ve kilitlet sonra windows xp yi kur işlem bittikten sonra tekrar başlat  ve son olaarak chkdsk yı başlat ve ne kadar hatalı hdd yüzeyi varsa göreceksin ;)
tavsiyem budur en sağlamı  ayrıca geri yüklemeyle uğraşma boş bir cd ye iso adı altında hdd yi yedekle ve bir dahaki böyle zahmetlli  formattan kurtulursun  ayrıca haftada bir hdd yedeğini al güncellemelerin boşa gitmesin her defasın kotayı uçuruyor an az 500 mb. kota güncellemeye gidiyor
inşallah sorunun çözülmüştür ben sadece bilginiz olsun istedim selametle  saygılar