güç kaynağının fanı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
flyingisfreedom
28-08-2005, 04:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

arkadaşlar ben beim güç kaynağının fanını temizleyecem ama önündeki metal yüzünden ne elim uzanıyo nede bipeçete eflan sizce neyapmalıyım bir de bi sorum daha var bu kasanın fanlarının dışarıya mı hava verdiği yoksa içeriyi mi soğuttuğunu nasıl anlıyoruz bide ben kasa fanının arkasına elimi koydummu elime soğuk hava geliyo bu ne anlama geliyo bide bu fanların özelliklerini değiştirmek için fanın diğer tarafını mı çevirmek gerekiyo şimdiden teşekkürler

cyclops
28-08-2005, 10:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya bak bikere havanın cekildigi yerde bi sogukluk hissetmen normal sen ne tarafa öfledigine bakıcan hangi tarafa rüzgar veriyo ona bak + eger kendine güveniyosan işlemcinin fanını direkt sök öle temizle

Kapalı Hesap (8034)
30-08-2005, 21:38   |  #3  
Kapalı Hesap
237 mesaj

ben bir ara güç kaynağının içini açıp üzerine musluğu açıp suda bırakmıştım kir vs gibi maddeleri temizlemişti parçalara zarar vermeden güç kaynağını silip ve vidalayıp bir gün kurutup bilgisayara takmıştım

Gone
31-08-2005, 12:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

ridvanyorgun yaptigi COK(!) ilginc fakat tavsiye etmem. Bilgisayarin güc kaynagini (PSU) temizlemek icin:

NOT: PSU elektrik tasiyan bir parca (230 Volt) ve bilincsiz davranan insanlarin sagligini tehdit edebilir.

1) PSU'yu elektrikten ayir.
2) PSU'dan diger donanimlara giden kablolari cek (HD,ana kart vs.)
3) PSU kasanin arkasina 4 vida ile bagli bunlari cöz.

Bu noktadan sonra: PSU'yu PC icine takana kadar kesinlikle elektrik baglama(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

4) PSU'yu kasadan cikartip, PSU üzerinde bulunan vidalari cöz.
5) PSU'nun kapagini ac.
6) Icinde vidalarin yerini tespit et, ayrica bir vida altinda bir kablo olmali (topraklama) onun yerini unutma.
7) Önce plaketi cikartmalisin. Temizlik icin bir firca kullanman en uygun olur.
8) Fan'nin takilis yönüne bir bak ve fan'i tutan 4 vidayi cöz. Fan'in pervaneleri sana bakmali, motoru tutan kisim disa bakar. (Ayrica fan'inin kenarinda bir ok isareti bulunur. Havanin akim yönünü gösterir.) Temizleme icin yine bir firca kullanabilirsin. Ayrica kullak temizleme cubugu da kullanabilirsin.
9) PSU'yu dagitmisken: Fan göbegine 1-2 damla diskis makinesi yagi veya ince silikon yagi damlat/püskürt.
10) PSU'yu ayirdigin sekilde tekrar birlestir. (önce fan sonra plaket)
11) PSU'yu birlestirdikten sonra ve diger donanimlar baglanmadigi sürece denemek icin kesinlikle(!) elektrik verme (PSU "patlayabilir")
12) PSU'yu yerine tak ve diger donanimlari bagla.

Bu kadar.

Fan'in yön degistirilmesi: PSU'daki fan'in görevi hem PSU ve kasa icindeki sicak havayi disariya atmak. PSU fan'in yön degistirilmesi PSU icindeki sicak havayi kasa icine vermek anlamina gelir ve kasa ici isinir. (bununla birlikte CPU,HD,grafik kart vs.)

Banned
03-09-2005, 18:31   |  #5  
Banlandı
1,157 mesaj

Ne gerek ya kaliteli bir elektrik süpürgesi ile peteklerden üfürtürseniz toz toprak kalmaz içinde.içini filan açmanıza gerek yok ;)