Gümrük Vergileri

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
TuncaBozkurt
11-06-2007, 15:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Yurtdışında(özellikle de Amerika'da) elektronik ürünler Türkiye'ye göre çok daha ucuz.Ama buraya getirtince büyük ihtimallr bir vergi alacaklar.Bu vergiler neye göre belirleniyor?Faturaya göre mi yoksa bilirkişinin biçtiği değere göre mi vergi ödeniyor?

hamza123
11-06-2007, 15:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

arkdaşım her şeyin sabit bir değeri var örneğim memory kart ların %15 vergi değerine sahip.
ekran kartı ise %13 vergiye sahip

TuncaBozkurt
11-06-2007, 22:36   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bunların bir listesi vs varsa iyi olur.Sadece bana değil, diğer üyelere de yardımcı olabilir.

arslankurt
11-06-2007, 23:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
393 mesaj

başka bi forumda aynı soruyu sormuştum.Eğerki aldığın ürünler toplamı 100euro altında ise gümrük vergisi yok dediler,ama kargo 35-60 dolar tuttuğunu belirtti arkadaşlar.enim de başka bilgim yok ne yazıkki

hamza123
12-06-2007, 10:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

listesini vereyorum

İTHALAT POLİTİKASI

Gümrükler: Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ocak 1992 tarihinde uluslararası ürün sınıflandırma sistemi olan Armonize Sistemi (HS) kabul ettiğinden, gümrük vergileri HS kodları bazında yayımlanıyor. 1 Ocak 2002 yılında DTÖ üyeliği sonrasında yeniden düzenlenen gümrük tarifelerinde DTÖ tavizlerine uygun olarak ilk indirimler yapılmış olup 5 binden fazla ithal malında ortalama tarife yüzde 15,3 den yüzde 12#8217;ye indirildi. Sanayi ürünlerinde ortalama vergi yükü yüzde 11,6 tarım ürünlerinde yüzde 15,8 seviyesinde. HS kodu bazındaki gümrük vergileri Pekin Ticaret Müşavirliğinden öğrenilebilir.

Gümrük Vergisi Hesaplanması: GV=Eşyanın CIF değeri X vergi oranı
Çin Halk Cumhuriyeti#8217;nde dış ticaret yapma yetkisi belirli kuruluşlara verilmiş durumda. Dolayısıyla bir çok üretici veya kullanıcı firmanın doğrudan dış ticaret yapma yetkisi yok. Ancak bu sistemdeki boşluklar nedeni ile bir çok sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunların başında, ticari kontratın aracı firma ile yapılması nedeni ile kontrat sorumluluğuna ilişkin belirsizliklerin yaşanmasıdır. Bu durumda Çin firmaları sorumlulukları birbirlerine atıyorlar. Kimi zaman aracı firmalardaki kişiler kişisel çıkar sağlamak amacıyla yetkileri olmayan kontratlar yapabiliyor. Bu nedenle, Çin Halk Cumhuriyeti#8217;ndeki firmalar ile yapılan kontratlarda, özellikle kontratı imzalayan kişinin firma içerisindeki yetkisinin kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca özellikle malın teslimi, ödemenin yapılması ve standartların sağlanması konularında hangi Çin firmasının sorumluluğu taşıdığına ilişkin hükümler açık olarak yer almalı.

KDV ve Tüketim Vergisi: 1994 yılından bu yana gümrük vergisine ilave olarak gümrüklerde katma değer vergisi tüketim vergisi alınıyor.
Fiyat bazlı tüketim vergisi: (Eşyanın FOB değeri+gümrük vergisi miktarı) (1-tüketim vergisi oranı)x tüketim vergisi oranı.
Miktar bazlı tüketim vergisi: Vergilendirilebilir tüketim miktarı x birim tüketim vergisi miktarı.

Katma Değer Vergisi Hesaplanması: (CIF +gümrük vergisi miktarı+tüketim vergisi miktarı) x katma değer vergisi oranı Katma değer vergisi miktarı yüzde 17. Tüketim vergisi ise oranı değişmekte olup sadece sınırlı sayıda üründen alınıyor