Güneş tutuldu yalan olcaz sandım

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
29-03-2006, 20:02   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

ya ALLAH ın hikmetine bak ben korktum hayvanlar nasıl korkmasın ? Güneş tutulmasını izledik hepimiz Çok ilginçi ve harika bir doga olayı,bilmiyorum pozitif bilimle ilgileniyormusunuz ama suan gercekten ben bu zamanda yasadıgım için mutluyum!

Soul_Reaver
29-03-2006, 20:12   |  #2  
Yönetici
254 mesaj

Güneş tutulması değişik bir doğa olayı, her zaman görme şansımız olmuyor. Özellikle Türkiye'de bugünün gençleri ancak yaşlandıklarında bir dahaki tutulmayı izleyebilecekler. Ülkemiz bu olayın en iyi izlenebildiği yerlerin başında geliyordu, doğal olarak kısa süreli turist de çektik. İnsanlar üşenmeyip yurtdışından buralara sırf bu harika doğa olayına yakından şahit olmak için gelmişler. Ben kendi adıma bunu yapmazdım, ister bu konulara ilgisiz deyin, ister başka bir şey.

Akşam haberleri izlediyseniz bu doğa olayı için namaz dahi olduğunu görmüşsünüzdür, ben hayatımda böyle bir namazı ilk defa duyuyorum. Diyanet de böyle bir namazın olduğunu doğrulamış. Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk böylece.

Banned
29-03-2006, 20:16   |  #3  
OP Banlandı
40 mesaj

vallaha annem anlatıyor eskiden güneş felan tutulunca dedemler felan bütün mahalle sokaga cıkarmıs ellerinde metal tava tencere tepsi gibi seylere vururlar ateş yakar havaya atarlarmış onuda bırak ben bugün ögle yemegini bir restaurant da yedim elimde gözlük vardı onunla güneşe bakıyordum ordaki garsonlar calısanlar cok cahiller aman allahım yok böyle birsey bana yukardaki dünyamı diyorlar yok dedim ay o güneşle dünyanın arasına girdi ve 2 3 kişi daha yukarıdaki dünyamı dedi  :) yoksa biz aydamıyız ?

CU_GS7
29-03-2006, 20:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Kimseyi korkutmak istemem..
Ancak büyük çaplı güneş tutulmalarından sonra, Dünya`nın herhangi bir yerinde deprem olmaktaymış..Her güneş tutlmasından sonra deprem olmamış ancak,yine de hatırı sayılır bir tutulma sonrası deprem yüzdesinin mevcut olduğu bir gerçek..

Birçok bilim adamı bu ilişkiyi kabul ediyor,birçoğu da reddediyor..

Umarım bu kez deprem olmaz ve bu güneş tutulması sonrası/deprem yüzdesi daha da küçülür..

Banned
29-03-2006, 20:21   |  #5  
OP Banlandı
40 mesaj
CU_GS7
Kimseyi korkutmak istemem..
Ancak büyük çaplı güneş tutulmalarından sonra, Dünya`nın herhangi bir yerinde deprem olmaktaymış..Her güneş tutlmasından sonra deprem olmamış ancak,yine de hatırı sayılır bir tutulma sonrası deprem yüzdesinin mevcut olduğu bir gerçek..

Birçok bilim adamı bu ilişkiyi kabul ediyor,birçoğu da reddediyor..

Umarım bu kez deprem olmaz ve bu güneş tutulması sonrası/deprem yüzdesi daha da küçülür..

deprem olursa benim ne zaman öleceğimide söylermisin ? ona göre forumlara az veya cok yazarım eheueheu :)):)
şaka bi yana yok böyle bir saçmalık sadece tesadüf bilimsel hiç bir degeri yok boş bir bilgi

Soul_Reaver
29-03-2006, 20:25   |  #6  
Yönetici
254 mesaj

Bu tür şeylere inanmamak lazım, çünkü bilimsel dayanağı yok. Her ne kadar bazı olayları tesadüfî olarak açıklasak da bir bağlantı henüz bulunamadığından bu yönde düşünmememiz gerekir. Ay'ın çekim gücüne bakarak denizde gel-git olduğunu biliyoruz, peki ya güneş, aydan çap olarak bu kadar büyükken dünyada nasıl bir etki yaratabilirdi? Aslında merak da etmiyor değilim, yine de deprem yorumlarına katılmıyorum şu an için.

Banned
29-03-2006, 20:30   |  #7  
OP Banlandı
40 mesaj

Yerin en az 10 km altındaki depremin güneşin çekimi ile veya ayın cekimi ile hiç bir alakası yoktur. sadece belirli periyodlarda ay dünyaya yaklaşır uzaklaşır ve gelgitler meydana gelir ama yine de deprem olmaz yok böyle bir bilgi sacmalık inanmayın depremler yerin kilometrelerce altında nikelin erisimis hali ve hidrojen helyum gazlarının da bulundugu lavların basınca kıtaları yukarıya itmesi ve bu kıtaların zamanla zorlanak fay haddı denen yerden kırılması ile alakalı olan birseydir her zaman enerji birikimi vardır her zaman olucaktır bilmeyenler için söylüyorum!volkanlardan cıkan lavlar yerin kilometrelerce altında topraga sürekli basınc yapar yada söyle diyelim bir yumurta düşünün biz o yumurtanın kabuguyuz o kadar incecik katmandayız o kadar incecik tabaka toprak işte digerleri likit bilmeyenlerin işine yarar bir bilgi

CU_GS7
29-03-2006, 20:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Arkadaşlar,
Ben sadece duyduğumu,okuduğumu sizlerle paylaşayım demiştim..

Bu belirttiğim olay bilimsel olduğu kadar tesadüf olarak da değerlendiriliyor..
Kabul eden ve reddeden bilimadamlarını sayısı neredeyse eşit..

Bu konu hakkında bir slayt izlemiştim..Onun üstüne bunları sizlerle paylaştım..
(slayt şu an elimde yok,yeniden bulunca,onu sizlerle paylaşırım..)

Selçuk İslamoğlu
29-03-2006, 20:42   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Depremlerin sebeplerinden biri de ani karasal iklim değişiklikleridir. Güneşin dört dakika az ısıtmasını, açıkçası deprem sebebi olarak görmek bence yersiz bir korkudan başka bir şey değil.

Bildiğiniz üzere dünya henüz oturmuş bir gezegen değil, kıtalar birbirine doğru hareket ediyor. Keza ülkemiz, kıtaların birbirine "değdiği" yer ve doğal olarak bu hareketlenmelerden en çok etkilenen ve etkilenecek olan bölgelerden biri. Ama güneş tutulması gibi "tekerrür" eden bir doğa olayını depreme bağlamak bence çok yersiz.

Daha önceki depremin sebebi de kıta hareketidir ve olmaya devam edecektir, güneş tutulsa da tutulmasa da. Nelere bağladılar yarabbim önceki depremi, yok deniz kızıl olmuş, yok askeriye ordaymış diye olmuş, yok denizaltında nükleer denizaltı varmış da kazıyorlarmış. İnanmayalım bu tür şeylere.

Banned
29-03-2006, 20:51   |  #10  
OP Banlandı
40 mesaj

karasal iklim değişiklikleri yeryüzeyinin üzeri ile alakalıdır depremler yerkatmanının içinde olur ayrıca antartika da daha dün bir kent büyüklüğünde buzul koptu ama deprem olmadı ?

Der Rote BaroN
29-03-2006, 21:00   |  #11  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

İnanmayın ama önleminizi de alın. Deprem çantam hazır. İçindekileri söylemeyeyim, deli dersiniz. :)

tolga2207
29-03-2006, 21:04   |  #12  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

http://www.halukakcam.com/B4/2006.htm
Burada uzunca anlatmış olayı.

Soul_Reaver
29-03-2006, 21:51   |  #13  
Yönetici
254 mesaj
kickshaw
İnanmayın ama önleminizi de alın. Deprem çantam hazır. İçindekileri söylemeyeyim, deli dersiniz. :)
keşke herkes böyle 'deli' yani bilinçli olsa :)

Banned
29-03-2006, 21:56   |  #14  
Banlandı
1,204 mesaj

güneşmi tutuldu bugün haberim yok yaw ben yatıyordum gün boyu.

CU_GS7
29-03-2006, 21:59   |  #15  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Ben üni.`deydim..Tepede koskoca camları olan anfi bile kapkaranlık oldu..
Ben de izleyemedim ama etkisini yaşadım en azından..:))

Banned
29-03-2006, 22:00   |  #16  
OP Banlandı
40 mesaj

iyiki uyumakdan boynun tutulmadı :D

Banned
29-03-2006, 22:48   |  #17  
Banlandı
1,148 mesaj
Soul_Reaver
Akşam haberleri izlediyseniz bu doğa olayı için namaz dahi olduğunu görmüşsünüzdür, ben hayatımda böyle bir namazı ilk defa duyuyorum. Diyanet de böyle bir namazın olduğunu doğrulamış. Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk böylece.
bu namazı peygamber efendimiz kılmış ve güneş in tutulma anı geçene kadar namazı bitirmemiştir....
bu namaz yeni değil yani ....
saygılar....

Soul_Reaver
29-03-2006, 22:58   |  #18  
Yönetici
254 mesaj

evet, ben de yeni demedim, yeni öğrendim dedim.