güvenlik sorunu

HPQ-User
25-03-2009, 18:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

baris sormuş:
selamun aleykum  ; benim çok büyük bir problemim var 7 kere format atmama rağmen leptobumda bir virüs var bu virüs kayıt defterini kitliyor bilgisayarı yavaşlatıyor aynı zamanda görev yöneticisini sistem restore ve gizli klasörleri pasif kılıyor ayrıca internet ana sayfasını freewebdown olarak değiştirip hiç bi şekilde geri alınması mümkün olmuyor .ben şu anda şirketteyim (schneider electric ) ve ağdaki tüm flash belleklere leptop ve desktoplara bu virüs sıçramış vaziyette hiç bir antivirüs programı tanımıyor kas,nod, vb ( son güncelleştirmeleri yapılmış) yine anti spy ware programları tanımıyor . yardımlarınızı bekliyorum selametle..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
bilgi yok

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

girayhan80
25-03-2009, 18:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

Burayı https://www.chip.com.tr/forum/Ayrnti..._t85796.html inceleyin

Banned
25-03-2009, 18:53   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

sana ilk etapta combofixle güvenli modda modem kapalı olarak tarama yapmanı öneririm.

Son Düzenleme: Kylie ~ 25 Mart 2009 21:19
trinity
25-03-2009, 21:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

aleyküm selam...anti spyware professional ı denemenizi öneririm bu olmazsa ki benim çok işimi gördü ve arkadaşın dediği gibi combofix i indirin güvenli modda çalıştırın olmazsa format atmanızı öneririm birz kaçam bir cevap oldu ama tarama programlarını dahi atlatan virüs çok çetin bişey

Mustafa Deniz
25-03-2009, 21:16   |  #5  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

Bir çok sistem dosyan zarar görmüş onarabileceğini sanmıyorum. Ama şunu bilmeni istiyorum. formattan sonra ilk olarak antivirüs yükleyiniz,restart  edip antivirüsün aktif olmasını sağlayınız.
Eğer mümkünse önce antivirüsü güncelleyip restart sonrası diğer yüklemelerinize geçiniz.
Nedeni ise yüklenen driverlerde bile virüs olabiliyor, benim başıma şöyle bir olay geldi;
"Bir arkadaşımın bilgisayarına format atarken her defasında bir kaç restart sonrası sistem çöküyor ve mavi ekran hatasıyla tamamlanıyordu, Çok zorda olsa problemin kaynağını çözdüm.
Nedir biliyormusunuz? kimin aklına gelirdi A4 TECH marka webcamın orjinal driver cd'si virüslüymüş".
İşte sizin probleminizde bundan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden böyle bir tavsiyede bulundum.