Hacker: Windows rakibinden daha güvenli

CHIP Online
18-09-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

"Windows büyük rakibinden daha güvenli": Bu sözler ünlü bir hacker'a ait. İşte hacker'ın gerekçeleri

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hack ... -guvenli_15317.html

Resimlerle: Mac OS Snow Leopard'ın yeni özellikleri

Güvenlik uzmanı ve hacker ünvânlarına sahip Charlie Miller Apple'ın en yeni işletim sistemi Mac OS 10.6'yı yoğun bir eleştiri yağmuruna tuttu. İşletim sisteminin belirleyici bir güvenlik özelliğini bünyesinde barındırmadığını iddia eden Miller, Windows kullanıcılarının bu özelliği Windows XP'den bu yana kullandıklarını da ekledi.

Miller tam olarak "Address Space Layout Randomization" (ASLR) fonksiyonunu kastediyor. Bu çekirdek fonksiyonu işlemleri belleğe tahsis ediyor. Windows XP, Vista ve 7'de bu süreç rastgele biçimde gerçekleşiyor; böylece saldırganlar işlerine gelen işlemleri aynı bellek bölümünde bulamıyor. İşte bu dağıtma işlemi Mac OS'ta gerçekleşmiyor.

Bir güvenlik firması için çalışan ve "Pwn2own" hacker yarışmasında iki kez tüm ödülleri toplamış Miller, 2008'in başında Mac OS güvenliği için ortaya attığı bu iddiayı tamamen yamalanmış, güncel bir MacBook'u iki dakikadan az bir sürede kırarak ispatlamıştı.

Tüm konu: Hacker: Windows rakibinden daha güvenli

İzleyin: Windows 7 Direct Access

Resimlerle: Mac OS Snow Leopard'ın yeni özellikleri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Miller'ın iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

PcMaKeR
18-09-2009, 11:27   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Biz diyoruz kimse tınlamıyor.

DEP i o kadar övüyorum Allah bilir CHIP te ufak bir araştırma yapsak çoğu kullanıcı bu özelliği açmamıştır!

ASLR zaten XP de sp2 den sonra adam gibi rayına oturdu ama vistadaki kadar kuvvetli değil.

İlla Bir hacker çıkıp konuşacak. Yani Microsofttan biri çıksa windows güvenli dese kimse yutmuyor ama hacker bak böle dedimi yutuyor. İlginç.

Boşuna bağırmıyoruz burdan XP kullananlar en azından vistaya geçin olmadı windows 7 ye geçin.

Çekirdek tamamen güvenlik unsurları ile donatıldı ama nerde...

PcMaKeR
18-09-2009, 11:36   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/dep ... usunuz_t128772.html

frozen
18-09-2009, 12:03   |  #4  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Son derece haklı. Tesbitlerin hepsi doğru. PcMakeR'ın dediği gibi, bağırıyoruz ama duyan yok.

Halil Mollaoğlu
18-09-2009, 12:33   |  #5  
CHIP Online
373 mesaj

Her ne kadar Apple müritlerinin hoşun gitmeyecek olsa da adam ne bir eksik ne de bir fazla demiş. Ayrıca zamanında Mac OS'u 2 dakikadan kısa bir sürede hackleyerek bu tarz bir eleştiriyi yapmaya fazlasıyla hakkı olan bir kişi olduğunu düşünüyorum. Adam teorisini ortaya atıp kanıtlamış zaten.

Fakat Apple için yamaların yağmur gibi yağacağı ve artık Mac OS kullanıcılarının "antivirüse ihtiyacımız yok" diyemeyecekleri günleri ancak uzun vadede görebileceğiz, zira Mac OS'un pazar payını hackerlerin dikkatini çekecek kadar arttıramayacağı aşikardır.

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 18 Eylül 2009 12:35
Toxic
18-09-2009, 13:23   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
Alıntı: Halil Mollaoğlu  
Her ne kadar Apple müritlerinin hoşun gitmeyecek olsa da adam ne bir eksik ne de bir fazla demiş. Ayrıca zamanında Mac OS'u 2 dakikadan kısa bir sürede hackleyerek bu tarz bir eleştiriyi yapmaya fazlasıyla hakkı olan bir kişi olduğunu düşünüyorum. Adam teorisini ortaya atıp kanıtlamış zaten.

Fakat Apple için yamaların yağmur gibi yağacağı ve artık Mac OS kullanıcılarının "antivirüse ihtiyacımız yok" diyemeyecekleri günleri ancak uzun vadede görebileceğiz, zira Mac OS'un pazar payını hackerlerin dikkatini çekecek kadar arttıramayacağı aşikardır.

katılıyorumBeğendim