Hangi anti-virüs programını almalıyım?

anthRaX
02-05-2008, 16:55   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
43 mesaj

iyi günler arkadaşlar,
Anti-virüs programları konusunda pek bilgim yok.Sağlam bi tane almak istiyorum.Sizce hangisini almalıyım?

tiwiak
02-05-2008, 17:46   |  #2  
Yeni Üye
32 mesaj

Merhabalar, bu konuya benzer bir konu açılmıştı ve arkadaşlardan biri hangi virüs programını kurmalıyım diye sormuştu, orda da yazdım benim tavsiyem Norton 360 tır.

Eğer bilgisyarınızın özelliklerini yazsaydınız size daha net önerileride bulunailirdim.

Ama şunu belirtmem gerekir ki, eğer vista kullanıyor ve sistem ram iniz 2 gb tın altında değilse NOrton 360 güvenle kullanabilirisizni, herhangi bir sistem çakışması, yavaşlaması falan hissetmeyecek ve karşılaşmayacaksınız.

Benim core2 duo 2.0 ghz işlemcili 2 gb ram li toshiba a200-1bp laptop um var, vista home premium yüklü ve Norton 360 ı kullanıyorum, tek kelime ile mükemmel koruma sağlıyorum.

Norton 360 ın ozelliklerine bakıcak olursak, antivirüs, antispayware (malware, trojan, phishing...etc) gibi her türlü koruma mümkün, ayrıca sitem optimizasyonunu gerçekleştirebilen tune up opsiyonu var,  içinde barındırdığı yedekleme ünitesi sayesinde norton ghost veya acronis true image gibi yedekleme programlarını ayrıca kurmanıza gerek kalmaz, sistem temzileme aracı opsiyonu sayesinde de internet çöplüğünden tutunda bilgisyarda zamanla oluşan gereksiz dosyalara varıncaya kadar gerçek anlamda bir temizlik ustası da denebilir.

Kısacası firewall, antivirüs, antispyware, yedekleme, tune up, temizlik aracı gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran All In One (AIO) bir program dır Norton 360.

Not: eğer hızlı bir sisteminiz yoksa ve makinanızı kasmadan bir güvenlik istiyorsanız size tavsiyem Nod32 antivirüs yazılımıdır, Norton 360 tan önce onu kullanıyordum, gerçekten arka planda sürekli çalışmasına rağmen sistem kaynaklarını neredeyse hiç tüketmiyor, üstelikte ödüllü başarılı bir antivirüs programıdır.

Yukarıda da belirttim, sisteminz hakkında detaylı bilgi verseydiniz, daha farklı opsiyonlarda sunmak kolay olabilecekti.

Sevgi ve Saygılarımla.....

Son Düzenleme: tiwiak ~ 02 Mayıs 2008 17:50
eolos
02-05-2008, 19:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

norton 2008 serisi hangisini kurarsan kur hepsi iyidir ben antivirusunu kurdum şikayetim yok

frkn_ua
02-05-2008, 21:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

benim görüşürüm; antivirüs programlarının satın alınıp uzun süre kullanılması yanlış.çünkü o kadar para veriyorsunuz ve bu parayı verince iyi birşey olsun istiyorsunuz ve onu uzun süre kullanıyorsunuz.ancak şöyle bi durum virüsler öyle sene başında çıkıp antivirüsler bunlara göre önlem alıp o antivirüsü kullanırsanız bütün sene sorun yaşamıycaksınız diye bişey yok.virüsler malesef sürekli değişiyor ve kötüleşiyor.antivisülerde bu doğrultuda kendilerini geliştirmeye çalışsada malesef bi süre sonra yeterli olmuyor.bunun nedenide bir zaman iyi olan antivirüsün virüs yapımcıları tarafından o antivirüsün güvenlik sistemini aşacak şekilde virüs yapmalarından kaynaklanıyor.Yani bir antivirüs en iyi döneminde bile en fazla 6 ay iyi koruma sağlar.sonra fazla revaçta olmasından dolayı az önce dediğim durum ortaya çıkar.bu yüzden herkesin kullandığı ve "en iyisi budur bak herkes kullanıyor" gibi sözlere bakmayın fazla adı duyulmamış ve iyi koruma sağlayan antivirüs programlarının 3-6 aylık süreyle kullanmanızı tavisye ederim.zaten testlerde görülüyorki en iyi denen nod32 ve kaspersky gerilerde klaıyor(bir ara gerçekten iyi koruma sağlıyorlardı).hatta geçenlerde bir tanesinden trust post diye bi antivirüs ilk sırdaydı.ve son zamanlardaki testlere bakacak olursak avg ve avira antivir şuan için en iyiler diyebiliriz...

Son Düzenleme: frkn_ua ~ 02 Mayıs 2008 21:20
anthRaX
03-05-2008, 14:45   |  #5  
OP Yeni Üye
43 mesaj

Yardımlarınız için teşk.
sistemim
e6750 cpu
2 gb ram
8600gt 512 mb ekran kartı var.

tiwiak
03-05-2008, 16:24   |  #6  
Yeni Üye
32 mesaj
anthRaX
Yardımlarınız için teşk.
sistemim
e6750 cpu
2 gb ram
8600gt 512 mb ekran kartı var.
bu sisteme hangi antivirus programı yüklenirse yüklensin, makinayı kasmadan cok rahat bişr şekilde çalışabilecektir.
Yukarıda da yazdığım gibi size Norton 360 ı öneririm.
Norton 360 ın sadece antivirüs olamdığınıi birçok özelliği bünyesinde barındırdğını anlatmıştım, eğer siteme cok fazla gereksiz yazılım kurmak istemiyorsanız, Norton 360 bunun için biçilmiş kaftan, herşey bir arada.
Üstelik antivirüs, yedekleme özellikleri kendini fazlası ile ispatlamış.

Hergün yeni bir antivirüs yazılımı cıkıyor nerdeyse, biraz abartı oldu ama 90 lı yıllara baktığımızda Norton u hatırlıyorum sedece, o yıllarda da Norton kullanıcısıydım, gelişen teknoloji ile beraber yeni yeni ürünler çıktı karşımıza, f-secure, panda, nod32, kaspersky, avira, bitdefebder, zone alarm antivirüs, ...vs bu listeyi uzatmak daha da mümkün, yukarıda yazdığım antivirüs yazılımlarının birçoğunu hatırı sayılır bir geçmişi var, ama burda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, virüs güncelleme opsiyonun güçlülüğüdür.
Elinizde bugun almış olduğunuz bir antiviür programı olsun, eğer üretici firma güncel downloadlar sunmuyorsa o antivirüs programı hiçbir şey yapamaz, bu sebepledir ki antivirüs alırken dikkat etmeniz gereken şey, üretici firmanın konuyu ne kadar ciddiye aldığını bilmeniz gerekir.
SOn zamanlarda tağa gecen bazı antivirüs yazılımları gelecek için ne vaadlerde bulunuyorlar bunu anlamak hiç te kolay değil, yani demek istediğim, bugun için sadece kısa süreli maddi gelir elde etmek için piyasa girmiş olabilme ihtimalleri de yok değil.

Bütün bu yazılanlardan çizilenlerden çıkan sonuc şu; antivirüs yazılımının bir geçmişi olmalı bence, güvenilirliği onay almış, işinin ehli uzmanlar tarafından takip edilmeli, virüs bulup imha etme konusunda yetenekli olmalı, ben bütün bu yazdıklarımı Norton da bulduğum için doğrusu başkasını kullanmaya hiç niyetim yok.
Not: Yukarıda saydığım bütün antivirüs yazılımlarını kullandım zamanında, yazmayı unutttum buna mcafee de dahil.
Sevgi ve Saygılarımla...

ebuzer25
04-05-2008, 14:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

bak arkadaş yukarda çok dogru demiş hiçbir antivirüse para verilmez zaten hepsinin deneme sürümü var önce bir dene ama göreceksin hiçbiri mükenmel degil .birinin buldugunu öbürü bulamamıyor.ben henüz hiçbir antivirüsün dene sürümün bitimine kadar bile kullanmadım .hepsini sıra ile dene birde bunların  yanında kesinlikle bir adware yazılımı şart sana

linda
04-05-2008, 19:29   |  #8  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

paranız az ise nod32 3.0 , çok ise avg kullan , biraz az ise fsecure kullan, yoksa avg free kullan. fsecure iyi bir sistem gerektiriyor bence. avg de sistemi çok kullanıyor. ben sürekli değiştiriyorum.lisanslı nod32 ve avg var. sistem yedeğim var. sistemi her yeniden yüklemede virus proğramını değiştiriyorum.

malkoçoğlu
08-05-2008, 15:39   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

ben sana nod32 2.7 sürümünü öneririm çünkü kendimde kullanıyorum harika bir antivirüs

VOY
09-05-2008, 09:45   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

Ben NOD32 yi öneririm kullanıyorum hiç bir şikayetim yok bir de tabiki kaspersky

hasibe
09-05-2008, 10:02   |  #11  
Yeni Üye
33 mesaj

Kesinlikle nod32 şiddetle tavsiye ederim