Hapis cezası: Windows korsanı mahkemede

CHIP Online
20-04-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Korsan Windows'çulara ağır fatura: Yazılım korsanlarının cezası beklenenden de büyük oldu...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Hapi ... ahkemede_12188.html

Nürnberg (Almanya) yerel mahkemesi Münih'teki iki bilgisayar satıcısını göz hapsi altında hapis cezası ve para cezasına çarptırdı. İki adam Microsoft'un işletim sistemini binlerce kez illegal olarak kopyalayıp sattı.

İlk olarak Ağustos 2006'da bu iki korsan kopyacı Microsoft'un dikkatini üzerine çekmişti. Nürnbergli satıcı Rusya'da 8500 adet Windows XP Professional kopyası ve buna ait rehberleri bastırdı ve sonrasında bunları Münih'teki iş arkadaşlarına sattı. Bu kişiler ise kopya veri taşıyıcılarına kullanılmış Microsoft orijinal ürün sertifikaları ekleyerek bunları maliyetinin beş katına piyasada sattı.

Şimdiyse bu iki suçlu bir sene altı ay boyunca hapis ve 3000 Euro'luk para cezasına (kişi başına) çarptırıldı. Münihli satıcı daha önceden aynı suç yüzünden yine yerel mahkeme tarafından 750.000 Euro para cezasına çarptırılmıştı. Nürnbergli satıcı da altı haneli bir para cezaları ödemek zorunda.

Tüm konu: Hapis cezası: Windows korsanı mahkemede

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Korsan yazılımın önüne geçmek için...

Fattur
20-04-2009, 00:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Ne yaparsan yap boş...

Turkish Developer
20-04-2009, 00:38   |  #3  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Bu Habere Üzüldüm, Sevinmedim Diyemem...
Aksi Üzülmedim, Sevindim.

ECHELON_
20-04-2009, 01:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

ya şimdi xp yi piyasadan silcekler ya bu yöntem yerine stoktaki lisanslı xp leri 50 tl ye felan satsalar daha güzel olmaz mı be alırım şahsen

ya da lisansızlara 50 tl gibi bir miktara lisans verseler key verseler ne bağ bozulur ne üzümcü dayak yer

mk1
20-04-2009, 01:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
481 mesaj

adamlar tamamen silmek istiyor ama o kadar çok kullanılıyorki bi türlü kestirip atamıyorlar...büyük kestirmek büyük acı verirde ondan

Banned
20-04-2009, 01:35   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Dikkatimi çeken konu korsan olarak nitelen yazılımı sahte şekilde çoğaltıp satan kişiler, oysa bu sahte yazılımı alanların peşine ya hiç düşülmemiş yada burada belirtilmemiş. Hâl böyleyken aklıma takılan acaba sadece satıcılarmı, bu işten gelir elde etmeye çalışanlarmı korsan olarak nitelendiriliyor yoksa kullanıcılar, bu satıcılardan sahte ürün alanlar korsan değil mi? değilse onların peşine düşülmüyorsa tabiki korsanın önüne geçilemez. Nerede para var nerede rant varsa korsan ordadır.

ECHELON_
20-04-2009, 01:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
khramn
Dikkatimi çeken konu korsan olarak nitelen yazılımı sahte şekilde çoğaltıp satan kişiler, oysa bu sahte yazılımı alanların peşine ya hiç düşülmemiş yada burada belirtilmemiş. Hâl böyleyken aklıma takılan acaba sadece satıcılarmı, bu işten gelir elde etmeye çalışanlarmı korsan olarak nitelendiriliyor yoksa kullanıcılar, bu satıcılardan sahte ürün alanlar korsan değil mi? değilse onların peşine düşülmüyorsa tabiki korsanın önüne geçilemez. Nerede para var nerede rant varsa korsan ordadır.
satıcı değil kullanıcıyız Beğendim

Turkish Developer
20-04-2009, 02:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
khramn
Aslında Bu Konu Zamanında İmdada Yetişti..

Bu ve Benzer Konuda Yer Alan Mesajların Ev Sahipliği Yaptığı Bir Mevcut Konuda Tartıştık..

https://www.chip.com.tr/forum/Tar ... nde-mi_t102067.html
Nasıl Anlamak İsterseniz Artık...
Kolay Gelsin.

Banned
20-04-2009, 02:29   |  #9  
Banlandı
232 mesaj

yeter artık ya google ne zaman işletim sistemi çıkaracak...bill gates'in bitarafına iyi bir tekme hazır bekliyor şimdiden...

Turkish Developer
20-04-2009, 02:38   |  #10  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
PIRANHA_
yeter artık ya google ne zaman işletim sistemi çıkaracak...bill gates'in bitarafına iyi bir tekme hazır bekliyor şimdiden...
Dediğini İfade Eden ,Onbinlerce Kişi Vardır ve Muhtemelen Microsoft (Şef) CEO su Steve BALLMER Böyle Gülüyordur.Cool

H@ckerCesur
20-04-2009, 11:17   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Korsanın önüne geçmek yine microsoftun elinde... Yani en azından tüm korsan kullanıcılarını tespit edebilir. Ve çok yüklü miktarlarda cezalar vererek korsan kullanımını engelleyebilir. Düşünsenize mesela türkiye de hırsızlık yapan bir insanı idam etseler. Millet bir daha hırsızlık yapma cesareti gösterebilir mi ?

Korsan da bir çeşit hırsızlıktır ve çok daha agır cezalar sürekli hale gelirse. Korsan da bitme noktasına gelir...

Saygılar.

Banned
20-04-2009, 20:17   |  #12  
Banlandı
41 mesaj
H@ckerCesur
Korsanın önüne geçmek yine microsoftun elinde... Yani en azından tüm korsan kullanıcılarını tespit edebilir. Ve çok yüklü miktarlarda cezalar vererek korsan kullanımını engelleyebilir. Düşünsenize mesela türkiye de hırsızlık yapan bir insanı idam etseler. Millet bir daha hırsızlık yapma cesareti gösterebilir mi ?

Korsan da bir çeşit hırsızlıktır ve çok daha agır cezalar sürekli hale gelirse. Korsan da bitme noktasına gelir...

Saygılar.

2 gün sonra da ayaklarımıza kapanır yalvarır yakarırır artık bedavaya verecem yeter ki kullanın diye ama iş işten geçmiştir artık üstüne para verse kullanmayız o zaman windowsunu almış olur eline...yani istese de korsanı engelleyemez...korsanı engelleyebilmek demek şu an korsan kullanan herkesin orijinal ürün alması demektir ki yapamaz bunu microsoft, hapse attıracağım derse olay basit millet geçiverir linuxa yani ellerinde imkan yok...

ken_50
30-04-2009, 21:32   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

ONA KALIRSA TÜRKİYEDE PC KULLANICILARININ %40-60 KORSAN KULLANIYOR AMA MİCROSOFT SADECE

ŞİRKETLERLE VE SERİ ÜRETİM YAPAN KORSANCILARLA UĞRAŞIYOR