Hard Disk Problemi

jacobs
12-08-2009, 06:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
122 mesaj

Arkadaşlar 4.5 yıldan beri kullandığım WD1600JD Western Hard Diskim işlem yaparken donuyor.Yani bir dosya kopyalarken ort. 10-15 dk sonra bilgisayar donuyor.İşletim sistemi başka bir HDD de kurulu onda problem yok.bu HDD yi depo amaçlı kullanıyorum.Yani HDD ile ilgili işlem başlattığımda (Dosya kopyalama olsun,Tam format olsun [Low lovel Format değil] veya HDD Regenator veya HD tune ile tam bir bad sector taraması yaptığımda olsun) bilgisayar donuyor veya HDD regenator HDD yi tarama yaparken bir anda görmeyerek hata veriyor.HDD ısısından şüphelendim ama ısı da çok yükselmiyor işlem yaparken.
Anlayacağınız soruna tam bir teşhis koyabilmiş değilim.Low level format atmayı düşünüyorum ama ya low level format atmaya başladıktan sonra hdd yine sorun veririse bu sefer HDD yi tamamen kaybetmekten kormuyorum.
Bu arada HDD nin dosya kopyalarken performansı bir nebze düştü.1 ay öncesine kadar dosya kopyalarken taramalı tüfek gibi(HDD nin normal sesi bu) ses çıkaran HDD şimdi sesi kesildi ama HDD performansı da düştü.
Aşağıya HD Tune ile aldığım Healt raporunu koyuyorum.Sarı ile gösterilen yerde bir sorun olduğunu söylüyor sanırım ama anlayamadım?
Sizin önerilerini nelerdir.

beycanerkul
12-08-2009, 07:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

4-5 yıldır kullanıyorsan tahminim hdd nin miadı dolmuş olabilir birde hdd kullanırken çarpma, sarsma gibi olaylarla karşılaştıysa bu durumdanda olabilir.

jacobs
12-08-2009, 07:41   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

hayır çarpa vs gibi hiçbir durum olmadı.Gözüm gibi baktım hdd ye :)
Low lovel format atmayı düşünüyorum fakat hdd nin aynı hdd regenerator da olduğu gibi yarıda hata verip kullanılamaz hale gelmesinden endişeleniyorum.Çünkü malum low lovel format riskli bi iş.

jacobs
13-08-2009, 16:08   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
122 mesaj

Korktuğum başıma geldi  sonunda.Low Level Format atarken HDD yine bilgisayarı kilitledi ve maalesef LLF sırasında Reset atmak zorunda kaldım.Uzun uğraşlar sonucu tekrardan hayata döndürebildim HDD yi.Yani anlayacağınız bu HDD ye Low Level Format atılamayacak.
Bozuk,mozuk neyse bu şekilde idare edecez artık.