hard disk sorunu

engtron
14-02-2008, 14:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Bilgisayarımı  her  açtığım da NTFS  dosya  adı  inceleniyor  C: diskinde  bir  tutarlılık  var  incelenmesi gerekiyor diye  bir  uyarı  veriyor.Ben de  incelenmesine  izin  verdiğim  halde  3  aşamalı  olan  inceleme  2. aşamanın  %28  işlem  yapmıyor  ve  bilgisayarım  tekrar  başlatıyorum.Virüs  incelemesinde  sistem  kendi  kendine  başlatıyor  sistem  ciddi  bir  hatadan  kurtarıldı uyarısı  veriyor.Disk  birleştiriciyi  çalıştıramıyorum  bilgisayar  kilitleniyor.Ağlıyor

işletim  sis:Windows XP  home
Intel Pentium 4   2.4 ghz
256 MB
17" vestel

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 14 Şubat 2008 14:35
mayata
14-02-2008, 14:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

güvenli kipte bilgisayarı çalıştırp.virüs taraması yap.eğer yapamazsan.yedek alıp bilgisayarı formatla.

Papatyasever
14-02-2008, 17:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

HDD bozuk, ya da bad sector oluşmuş olabilir. Uzun süredir format atmadıysan işletim sistemi hasar görmüş de olabilir. Virüs taramasında reset atmasının sebebi ise büyük ihtimalle 256 RAM. Bu sistemle daha fazla devam etme şansın biraz zayıf gibi görünüyor...

Donanım uzmanı
16-02-2008, 02:35   |  #4  
Yeni Üye
23 mesaj

arkadaşım sen galiba c ye sağ tıklayıp >özellikler>araçlar>disk denetleyicisini seçmişsin ve çıkan bir sonraki başlatmada taransın uyarısına gözü kapalı evet demişsin durum basit eğer olayı doğru anladıysam işe yarayack bilgisayarın açılışını yapsın diski gözden geçirmeyi iptal etmeden bekle tüm adımlarda taramalarını yapsın ve bundan sonra bu ekranla karşılaşmassın

Son Düzenleme: Donanım uzmanı ~ 16 Şubat 2008 02:36
muhendisbey
19-02-2008, 00:52   |  #5  
Yeni Üye
28 mesaj
Papatyasever
HDD bozuk, ya da bad sector oluşmuş olabilir. Uzun süredir format atmadıysan işletim sistemi hasar görmüş de olabilir. Virüs taramasında reset atmasının sebebi ise büyük ihtimalle 256 RAM. Bu sistemle daha fazla devam etme şansın biraz zayıf gibi görünüyor...
şuna bir açıklık getireyim. PC ye format atmak yada atmamak. pc nin hdd ömrünü değiştirmez. HDD ömrü
1- darbelere
2- bulunduğu manyetik ortama
3- sıvı veya aerosol bazlı kimyasalla temasa.
4- mührünün açılıp içine toz girip girmemesine.
5- ani ısı değişimi ve voltaj değerlerinin değişmesine
6- elektrik arklarına (statik veya başka yolla elektrik boşalması)
7- hdd nin sıcaklığına
8- hdd virüsleri (genelde hdd chipsetini siler yada sectorleri tahrip eder)
9- işlem esnasında pc nin elektriğinin kesilmesine yada kapatılması etkiler.

Neler etki etmez
1- formatlamak
2- sık sık dosya yükleyip silmek
3- bilgisayarı kapat komutuyla pc yi istediğiniz kadar kapatmak hdd ye etki etmez

alıntı değildir.

overclock35
19-02-2008, 18:36   |  #6  
Üye
86 mesaj

arkadaşım sen kendine önce hiç olmazsa bi 256 daha ram al pc de rahatlasın sende ki tavsiyem enaz 1 gb dir sorunuda xp tamir edip hiç birşey kaybetmeden hallede bilirsin bios tan boot  fırt  dvd rw seç f10 bas xp cd sini tak yeniden başlat kurulum için bir tuşa bas ilk gelen menüden onar geç ilk gelen kullanıcı şifresi isteye bilir 2. defa sorucak tamir için   r  ye bas diye ozaman basarsın kolay gelsin