Hard Disk %100 Kullanma Problemi

bfplayer
23-08-2014, 11:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhaba beyler, bayanlar.

Bundan bir kaç ay önce hdd'yi bölüp bir kısmına ubuntu bir kısmına ise windows 8.1 kurmuştum. Gayet güzel, tıkırında, sorunsuz çalışan bir pc'ye sahiptim. Ubuntu kurulu bölümün bir anda bozulup ubuntunun açılmamasından ve windows 8.1'i gereksiz yazılımlarla şişirip, bulunduğum ortamdan dolayı bunları düzeltecek imkana sahip olamadığımdan diski biçimlendirip bölmeden windows 8.1 kurdum. Temiz ve yeni kurulmuş bir sistem olmasına rağmen klasörler arası gezdiğimde, program açıp kapattığımda ve özellikle bilgisiyarı açıp kapattığımda hdd kullanım ışığı uzun süre yanıyor ve performan ekranında sistemin %100 kullandığını yazıyor. Arkadaş böyle olduğunda 512mb RAM, pentium işlemci hissi veren makine kullanıyormuşum gibi oluyor. Programlar kilitleniyor, Windows Explorer kilitleniyor hiç bir şey arasında geçiş yapamıyorum. Kimi zaman kısa sürüyor, kimi zaman uzun sürüyor. Bu bir donanımsal sorunun işareti mi yoksa yazılımsal bir problem mi? Bu sorunu ilk yaşadığımdan beri farklı farklı windows 8.1 sürümleri denedim ama hep aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Donanımsal olduğunu varsayarsak garanti yoluna vereyim.

PC Marka/Model: MSI GE60 
İşlemci Markası : Intel İşlemci Modeli : 4. Nesil Intel® Core i7-4700MQ 
Dört Çekirdekli işlemci İşlemci Tipi : Intel Core i7 İşlemci 
Hızı : i7-4700MQ - 2.4 GHz Turbo Boost ile 3.4 GHz'e kadar İşlemci 
Cache : 6 MB Yonga Seti :
Kartı : Nvidia Ekran Kartı Belleği : 2 GB - Paylaşımsız Grafik 
İşlemcisi : NVIDIA® GeForce GTX 765M GDDR5-128Bit HDMI : 1x HDMI 
(Ver.1.4) Sistem Belleği : 8GB Bellek Tipi : 1600 MHZ DDR3 Max 

Ekran Görüntüleri

AE'den basit bir yazıya blur verip önizleme almak için renderliyordum disk kullanımı göklerde. Ardından windows'u pentium makinede kullanıyor hissi. Normalde bu tarz programlar bu tür işlemler için işlemci ve ram'e abanırlar. geçici önizleme için hdd'ye kaydetsede kullanımı kilitleyecek düzeyde hdd tüketimi yapmaz bildiğim kadarıyla.

İki üç fotoğrafın olduğu klasör bir resim açmak hdd saniyelerce kilitleyebilir mi?

Bunun dışında windows açılışına hiç değinmiyorum. Biliyorsunuz W8.1 kısa sürede açılışıyla beğenimizi kazanan bir os. Önceden bende de öyleydi, şimdiyse rahat 1 dakika bekliyorumdur hdd kullanımın %0 düşüpte sistem kasılmalarının geçmesini. Açılışta programlar bile yok sistemi yoracak.

HDDTUNE

Son Düzenleme: bfplayer ~ 23 Ağustos 2014 11:35
MUSICMAN
23-08-2014, 11:54   |  #2  
Taze Üye
12 mesaj

o banada oluyo bilgisayar1nda hiç thumbs.db diye bi dosyaya denk geldinmi

bfplayer
23-08-2014, 12:28   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

thumbs.db illaki oluyor, resim önizlemeleri, bilgiler vs vs

Ahmet Serdar
23-08-2014, 23:41   |  #4  
Ahmet Serdar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
204 mesaj

Kardeş öncelikle kolay gelsin bak aynısı benim başıma gelmişti her şey kitleniyor bazen reset atıyordum bazen de formata kadar gidebiliyor virüs olduğu düşünülerek fakat o kadar tarama yaptım virüs için bitdefender eset combofix v.s denemediğim tarama kalmadı sonra sorun kasanın parçalarında mı dedim sıkıntın büyük ihtimalle kasadan şimdi kasanı temizle veya temizlettir kabloların yuvasına tam oturmuşmu kontrol et sonra hdd hasarlı olabilir ve fanları kontrol et kasan kaç derece eğer çok ısınırsa anakart hdd yanabilirde sana pahalıya patlar benimki hdd yüzündenmiş dosyaları yedekledim sonra yeni hdd aldım kurtuldum sen yine dediklerimi yap tedbir olarakta sistemin düşükse Eset iyi ise Bitdefender ile tarama yaptır belki virüstendir ama düşük ihtimal kolay koly virüs sıkıntı yapmaz bunları yap sonucu yaz.

Son Düzenleme: Ahmet Serdar ~ 23 Ağustos 2014 23:43
MUSICMAN
24-08-2014, 11:36   |  #5  
Taze Üye
12 mesaj

o dediğim dosya herkesde olmuyo virüs o bi boş cd tak bilgisayara onu yazılabilecek belge olarak gösteriyo hemen biyerden sil 2-3 yenileme sonrasında yeniden geliyo

Son Düzenleme: MUSICMAN ~ 24 Ağustos 2014 11:37