Harddisk okunamıyor.

HPQ-User
04-06-2008, 01:37   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Harddisc Mağduru sormuş:
Harddisk açılışta makina tarafından tespit ediliyor fakat okunamıyor. Dolayısıyla makina açılmıyor.

İsteğim; diski yeniden kullanmak değil. İçinde datalarım var.
Bu diski yarım saat süreyle de olsa nasıl okuyabilirim?

Teşekkür ediyorum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD 1800 işlemcili (TEK),
768 MB RAM
Mainboard"u EP-8K9AI VIA KT400 CHIPSET
40 GB HD Seagate Barracuda 7200  (Model ST 340014A)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

Reborn91
04-06-2008, 04:18   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

hard diskinin plakaları zarar gormüş olabilir.. diskin okuma kafası zarar gormuş olabilir.. bu durumda paraya kıyıp birazcık pro yardım almak gerekli ..
sanırım hard diskin zarar gormüş ve standart bir kullanıcının bunu onarması mümkün değil...

ama sen genede çalıştırdan chkdsk komutunu kullanaarak checkdisk yap diske.. belki çalışabilir..

Borga-x
04-06-2008, 10:04   |  #3  
İlk Maestro
11,767 mesaj
AdRaMiTi
Bir uyarı veriyormu ? Bendede Gördüğü Halde okumuyor bazen Kabloları çıkarıp iyice yerine oturtuyorum okuyor :) Eğer kablolarla filan oynadısan veya içini açtısan dediğimi yap
Kablo olayına katılıyorum. Kabloları bır kontrol et.

ozcanaydos
04-06-2008, 11:06   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Harddisk Mağdurundan;
Kabloların veya kontakların temassızlığı söz konusu değil. Diski açmayı ise hiç düşünmedim.
Çok değil yarım saat kadar okuma fırsatı yakalarsam, o zaman açıp ders aracı olarak kullanacağım.

Makinaya Windows 2000 işletim sistemi yüklü başka bir diski master, arızalı diski jumper ayarını slave yaparak takıp açmaya çalıştım. Fakat diski yine de göremedim. İşletim sistemi farkından olabilir mi?

Almak istediğim datalar diskin D bölümünde aslında. Formatladığım zaman C'yi 10 GB, kalanıda D (Yaklaşık 27 GB) olarak bölmüştüm.
Tabi hardisk bu, elbise dolabı değil. İçine bakmak için evliya olmak bile yetmiyor.

İnanır mısınız makinayı kendim toplamıştım ve ilk günden itibaren yaklaşık 5 yıldır UPS ile birlikte kullanmaktaydım ve iki defa da UPS'i yenilemiştim. Buna rağmen bu olay oldu.

Sanıyorum Sayın Reborn91'in teşhisi doğru. Makinayı açtığımda diski okumaya başladığında normal bir sesin peşinden takılma sesine benzer bir ses duyuyorum.

Sağlık olsun. Açılmazsa yapacak bir şey yok.

Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Borga-x
04-06-2008, 11:11   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Eger boyle bır ses duyuyorsan ozaman o HDD mefta olmuş demektir. Spin vuruyor bunun tamırını ancak deneyimli firmalar yapabılır.

Fatih_ARMAĞAN
04-06-2008, 11:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

diskinizi farklı bir pc ye 2. disk olarak takıp verileri almayı deneyin...

alibash
04-06-2008, 16:48   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

HDD kafa vuruyorsa C bölümünün büyük kısmı bad olabilir. Diskini ilk hali gibi biçimlendirip C bölümünü unformatted olarak bırak. Önce DOS altında Symantec Ghost ile D bölümünü görmeye çalış ve başka diske imajını almayı dene. Başarısız ise eğer imkanın varsa Linux ya da Mac işletim sistemleri altında slave disk olarak diğer partition a ulaşmaya çalış.
HDD okuma/yazma kafası parked durumundaysa diskin medyası kullanılabilir durumdadır büyük ihtimalle. Diskinin kartından kaynaklanan bir problem de olabilir. İmkanın varsa kartı değiştirmeni öneririm. Aynı marka ve model diskin  çalışır durumda kartını bulman gerekir. (40 GB Seagate Barracuda 7200 HDD kartı kolaylıkla bulabilirsin). Eğer bunlar çözüm değilse sorun mutlaka diskin içindedir. Mutlaka bir uzman eli değmesi gerekecek, kesin çözüm sunmamakla birlikte çok pahalı bir iştir ayrıca. Bilginize...

Son Düzenleme: alibash ~ 04 Haziran 2008 16:52