Harddisk

HPQ-User
12-03-2007, 18:37   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Astral sormuş:
İşletim sistemi üzrinden baktıgımda harddiskin üreticisi samsung olarak görünmüyor.(bilgisayarım\C\özellikler\donanım)Görünen şey:"Promise 1+0 Stripe/Raid0 SCSI" . Oysa ki tek harddisk takılı ve ben raid yapılandırmasıda yapmadım , anlamamda.Ve bazen mavi ekran hataları alıyorum.Ayrıca biostan'da harddiski göremiyorum?Neden acaba?
Bu şekilde kullanıyorum ama anormal bir durum var

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Nforce2 ultra çipset
Amd AthlonXp 2600+
1 gb twinmos ram
Ati radeon 9800pro
Samsung 80gb harddisk+Sata
WinxpProf..Sp2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; InfoPath.2)

erkanc
12-03-2007, 19:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bence diskinin ne olduğunu görmek istiyorsan aygıt yöneticisine bak.galiba diskin raid olarak sisteme tanıltılmış bunda herangi bir sorun yok mavi ekran gelmesi yüklediğiniz sürücüleri kontrol edin veya en son kurduğunuz programları yeniden kaldırın verdiğini donelerle anca bu kadar yardım edebilirim

edizdar
12-03-2007, 21:33   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj
erkanc
bence diskinin ne olduğunu görmek istiyorsan aygıt yöneticisine bak.galiba diskin raid olarak sisteme tanıltılmış bunda herangi bir sorun yok mavi ekran gelmesi yüklediğiniz sürücüleri kontrol edin veya en son kurduğunuz programları yeniden kaldırın verdiğini donelerle anca bu kadar yardım
Yukarıdakilere tamamen katılıyorum ayrıca bazı anakartlar otomatik olarak tanıyor.Birçok üretici marka yerine model olarak görünür.Mavi ekrana gelince yukarıda belirtildiği gibi sürücülerden de kaynaklanabileceği gibi anakartınız o harddiske uyumlu olmayabilir veya harddiskinizde oluşan bir arızadanda bu sorunu alabililirsiniz.

Benim elimde birkaç harddisk bu durumda bekliyor.
Mesela anakart uyumu konusunda seagate 250 Gb NCQ S.ATA2 16 Mb cache harddiski İntel i945 sorento anakarta uyumlu olmadığı için kullamıyorum açıyor ama zaman zaman mavi ekran hatası veriyor.

Mavi ekran hata numarasını belirtirseniz daha iyi yardımcı olunabilir

Astral
12-03-2007, 22:09   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

Bence anakartımın sata yöneticisi arızalı.Başka bir harddisk(Seagate 80gb sata2)taktıgımdada marka görünmüyor.
Aygıt yöneticisinden baktıgımdada "Promise 1+0 Stripe/Raid0 SCSI" görünüyo.Bence bir çözüm yolu olmalı.
Harddisk için özel programlar kullandım.Mesela HDD Life.Harddiskimi tanımlayamıyor.None görünüyo isim olarakk.Ve uyarı işareti var

jeomania
16-03-2007, 02:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

sata yöneticisi arızalı olmayabilir, biostan ide ayarlarında raidi devre dışı yap.. varsa bus master support enable yap bunları dene