harddiskimin çıkardığı sorunlar

tarcol111
23-06-2010, 10:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

merhaba arkadaşlar. bilgisayarım 5-6 yıllık. biraz eski böyle bir sorunla ilk kez karşılaşıyorum. bilgisayarı çalıştırdığımızda hani harddiskten 1 kere tık sesi gelir ya hani işte geçen oyundayken pc 5 sn dondu mouse klavye çalışmadı donma anında harddiskten tık diye ses geldi aynı bilgisayarın açılışında yaptıgı gibi neyse aynı şeyi 2. defa yaptı. 3 donma biraz uzun sürdü ve pc kendi kendine res attı. açıldığında birşey farkettim pc yavaşlamış gibiydi bunu fare den hissedebiliyordum. emin olmak için bir film açtım. bu hoparlördende hissedilebiliyordu. sanki adamlar cümlelerini heceliyordu. aynı şeyi oyundada farkettim. bu yavaşlamamı yoksa ufak ufak (0.5 saniyelik) donmalarmı karar veremedim. bu sorunla ilgili çözüm yollarını denedim fayda etmedi sistem geri yükledim düzeldi 2-3 gün idare etti fakat gene aynı sorun ve şimdide sistem geri yükleyemiyorum. birde arada sırada reboot and select proper boot device yazısı çıkıyor bilgisayar açılışında reset atınca geçiyor. sizce format mı atılmalı, hdd ömrümü azalmıştır yoksa hdd fazla ısındığından dolayı böyle yapabilirmi yoksa aklıma gelmeyen ihtimallerde olabilirmi? kasayı açıp sesi dinledim sanki hdd kendini resetliyor gibiydi. böyle bi sorun ilk kere başıma geldiği için pek bilgi sahibi değilim. sizin değerli bilgilerinize ihtiyacım var

samsung 120 IJ sata
intel (R) pentium (R) 4 cpu 3.06GHz,3.06GHz, 512 mb ram
asus anakart,asus güç kaynağı ....
diğer parçalarla ilgili oldugunu sanmıyorum çünkü öyle olsaydı daha önceden böyle bir sorun oluşması gerekirdi. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. iyi forumlar.

Son Düzenleme: tarcol111 ~ 23 Haziran 2010 11:47
himmety
23-06-2010, 17:36   |  #2  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

harddiskin bozuluyor olabilir bad sector oluşmuş olabilir. bilgisayarıma gir c: üzerinde sağ tıkla özellikler araçlar şimdi denetle oradaki 2 tikide işaretle  başlat de pc başlangıcında yapılsınmı diye soracak evet de bilgisayarı yeniden başlat bilgisayar diski gözden geçirsin.  bu işlem diskin boytuna göre süresi değişiyor 1-2 saat gibi. geçici olarak düzelebilir ama sen hdd nin içindekilerin yedeğini al.

tarcol111
23-06-2010, 21:24   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj

yok kardeşim denedim ama bir düzelme yok. yinede ilgilendiğin için saol. haftasonu tanıdığım bir bilgisayarcı uğrucak ama böle elim bağlı durmak istemiyorum. sorunu çözersem paylaşacağım...
ayrıca cpu kullanımına baktım sadece internet explorer ve msn açıkken yüksek oluyor (%60 üstünde)
uzun zamandırda format atmıyorum zaten, olaya iyimser bakmaya çalışıyorum çünkü hdd bozulmasını istemiyorum onla uğraşmim bide :)

Son Düzenleme: tarcol111 ~ 23 Haziran 2010 21:34
şafak89
24-06-2010, 22:51   |  #4  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

inş. bozulammıştır :)

tarcol111
26-06-2010, 10:08   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj

herkesin övdüğü hdd regenerator programı ile bütün gece tarattım fakat bad sector bulamadı (limited version idi belirtmekte fayda var) ve dün bir şey farkettim şu an bilgisayarımda 4 oyun var. 2 sini açtı diğer 2 sini açmadı. birisinde couldn't open game.dll diyor sonrasında cd room ile ilgili bir şeyler diğerinde ise install ile ilgili bir şeyler diyor. bu oyunlar sorun öncesinde sorunsuz açılıyorlardı. tıpa tıp aynıları leptopumda var ve açılıyorlar. yani cd crack fln bunlarla alakası yok. gene hdd sayesinde olduğunu düşünüyorum... neyse beklediğim gün sonunda geldi :)

Son Düzenleme: tarcol111 ~ 26 Haziran 2010 10:10