HARDİSK BÖLME

HPQ-User
23-07-2009, 11:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

M sormuş:
FORMAT ATARKEN HARDDİSKİ BÖLMEDİM SADECE C VAR C Yİ BÖLEBİLİRMİYİM NASIL? TŞK. EDERİM.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İŞLEMCİ SELERON
XP İŞLETİM SİSTEMİ

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

GRC8213
23-07-2009, 11:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
762 mesaj

Önce içinde önemli bilgi varsa onu al sonra mavi ekranda yada cdden önyüklemeyi geçtikten sonra gelen ekranda ileri ileri de orada c yi görürsün eski versiyonlarda sil diye geçiyor vista yada win 7 kurarken ise özel seçenekler diye görünüyor oradan sil de daha sonra böl yada parçala olacak ve orada sana miktar gir diyecek ve mb değeri bakımıdan değeri girip bölümü oluştur diyeceksin. 

Banned
23-07-2009, 12:06   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Format atma kısmına geldiğin zaman yani C'i tamamen sildiğin zaman C'e basarak hdd'i bölümlendir bunun içinde C'de olmasını istediğin kadar bir alanın değerini mb olarak yazıp enter deyin mesela  hdd'i ikiye bölmek için C'e 4000 mb yazarsın windows için fazla bir alan ayrımana gerek yok(3500 daha düşük de olmasın tabi)daha sonrada tekrar bölümlenmemiş alan kısmına gelip C'e basarsın ve D bölümünü oluşturursun bunun içinde değer yazan yere geldiğinde enter tuşuna bas hepsi bu.

OnlyMann
23-07-2009, 12:14   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

disk bölümleme işlemi 2 yolla gerçekleşir. 1. si format aşamasında diski yukarıda arkadaşların dediği gibi tüm diske kuruluş yapmak yerine diski bölümlere ayırarak  2. si ise windows içerisinden 3. parti bir yazılımla veya vista da kendi olan programla yapabilirsiniz. Eğer formatlamak istemezseni 3. parti bir yazılım (partition magic gibi) kurarak diskinizin alanları ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak önemli bilgileriniz varsa mutlaka yedeklemelisiniz. sorun çıkması durumunda bilgilerinizi güven altına almış olacaksınız.

Craterus
23-07-2009, 17:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

Makinenizi Xp cd'si ile actiktan sonra mavi ekranda kur once gerekli bazi dosyalari kopyalar.. Ardindan Devam etmek icin enter tusuna basin diye bir mesaj cikar.. Enter tusuna bastiktan sonra kur daha once yuklu isletim sistemlerinizi arar.. Eger kurulu bir isletim sisteminiz varsa bunu size gosterecektir.. Bu durumda tekrar bolumleme icin ESC tusuna basin.. Eger daha once kurulu isletim sistemi yoksa direk olarak size windowsu hangi bolume kuracaginizi soran ekran gelir.. Burada en alttaki kisayol tus yardimiyla once bolumlenmis alaniniz varsa onu silin.. Tum alanlari sildikten sonra "C" tusuna basarak "C:" surucusu icin ayiracaginiz miktari belirtin

JBSpider
24-07-2009, 07:02   |  #6  
JBSpider avatarı
Taze Üye
6 mesaj

Formatsız bolme işlemini yapmak için PARTITION MANAGER kullanman yeterlidir. Baya bir başarılı program