Hardisk bozulması

HPQ-User
30-08-2008, 02:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

narkoz sormuş:
2 tane harddiskim var 1. sini sabit, 2.sini yereldisk c:ve yereldisk d: olarak kullanırken hiç bi sorun yokken çalışmadı sistem açılmadı diskin tanınmadığı bi uyarı geldi. format attım sonra windowsu kurdum açıldı diğer harddiskimidede windows kuruldu açıldı ama o format attığım diske boşuna atmış oldum tanıdı onu şuandada harddisklerin ikisinde de windows kurulu ama açılmıyo tek hardiski kabul ediyo haliyle onu nasıl faliyete geçirebilirim o boşuna attığım formatın hardiskine ve ayrıca disk 2 ye bölünmüyo nasıl bölebilirim bilgisayarım/sağtıkla yönet yoluyla değilmi bunları açıklarsanız çok sevinirim çok teşekkür ederim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel Pentium 4 1.8ghz
2 gb ram 667 mhz
256 mb ati rodeon 9250 grafik kartı
80 g harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30)

Banned
30-08-2008, 10:01   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

en iyisi tekrar format atacaksın format atarken c ve d yi sil ikisinide yeniden
oluştur. windowsu c ye kur böyle daha iyi olur ama istersen format atmadan d yi silmek için..

d sağtıkla biçimlendir ordan d sürücüsünü biçimlendir..tamamdır..

tuncay_geronimo
30-08-2008, 13:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

hangi diske format attığına dikkat et windowsta veya xp yükleme sırasında disk 0 ve disk 1 diye geçer. disk sıfır birincil disk diğeri de ikincil disk olması gerek harflere aldanma fiziksel olarak bakmalısın disklere çünkü jumper ayarı ide disklerde önemlidir diski birincil olması için.. hdd arkasındaki jumper ayarları var (iki iletkeni birbirine bağlamal için kullanılır) Primary Master konumunda olmalı. ve hdd kablosunda kasadan uzak olan uca takmalısın. sata larda da ana kart kitapçığında 1 nolu sata takmalısın. ikincil diski ise jumper ayarını second Master yapıp ana karta yakın olan soket e takmalısın.

Banned
30-08-2008, 14:28   |  #4  
alierenerdal avatarı
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
361 mesaj

Sata sabit disklere Xp yüklemek çok zor yüklesek ve hatta satayı etkin etsek bile sorunlar oluyor. arkadaşım boşuna uğraşma  bence ayrıca Bios ayarınıdan kontrol et açılışta kullanığın sabit diski seçebilirsin Hard Disc boot properity isimli ayarını kontrol et...Kolay gelsin