harici diskin içindeki verilere ulaşamıyorum!

fena.
18-01-2010, 23:29   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
76 mesaj

Merhabalar, geçen gün avast diskimin içinde virüs buldu ve autorun.inf dosyasını sildi. ancak bugün diski bilgisayarıma bağladım, windows'un usb aygıt bağlanınca çıkardığı ses de çıktı ancak aygıt bilgisayarımda gözükmedi. ben de bilgisayarıma sağ tıklayıp "yönet"e girdim. diskimin olduğu alana sağ tıkladım ve "yeni basit birim" den diske yeni bir sürücü harfi atadım . şimdi bilgisayarımda gözüküyor ancak ne zaman girmeye çalışsam "diski biçimlendir" seçeneği çıkıyor. iptal deyince de giremiyorum. diske hiç format atmadım yani dosyalarım içerde bir yerlerde biliyorum :) içinde önemli dosyalarım da vardı bunlara nasıl ulaşabilirim bildiğiniz bir program fln var mı?
sorunun kaynağı belki de avast ın autorun i silmesi değil daemon tools'un diskle aynı sürücü harfiyle bir sanal disk oluşturması da olabilir, ondan emin değilim

Roadrunnner
18-01-2010, 23:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

gözükmedi derken autoplay ekranından mı bahsediyorsun bilgisayarıma girip baktın mı diskin orda olup olmadığını?

Nicoll
18-01-2010, 23:50   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

1- Diskin üzerinde sağ tıkla > Otomatik Kullan de oradan "dosyaları görüntülemek için klasör aç" de.

2- Birinci seçenek işe yaramazsa usb diske bahsettiğin sanal diskten farklı bir harf ata...

Bu iki seçenek de işe yaramazsa 3. seçeneği yazacağım.

Roadrunnner
18-01-2010, 23:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

cevap yazmadığın için sadece tahmin ediyorum sen autoplay ekranınıgöremedin autorun.inf silindiği için diskte bi problem olduğunu anladıngittin diske yeni harf verdin harici diskin içindeki partition silindipartition oluşturmak için tabiki diski formatlaman gerekiyor benimanladığım bu doğru mu???

Nicoll
19-01-2010, 00:24   |  #5  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

@Roadrunnner avatarın çok korkutucu görünüyor. Korkudan cevap yazamadı. Değiştir şunu...

Alıntı: Roadrunnner  
cevap yazmadığın için sadece tahmin ediyorum sen autoplay ekranınıgöremedin autorun.inf silindiği için diskte bi problem olduğunu anladıngittin diske yeni harf verdin harici diskin içindeki partition silindipartition oluşturmak için tabiki diski formatlaman gerekiyor benimanladığım bu doğru mu???
fena.
19-01-2010, 03:42   |  #6  
OP Üye
76 mesaj

hem autoplay ekranı gözükmedi hem de bilgisayarımda çıkmadı. değişikharf atayıp girmeye çalıştığımda da windows formatlamak istiyor.
undelete diye bi kurtarma programı indirdim şimdi onunla kurtarmaya çalışıyorum ama o da karınca hızıyla ilerliyor. 3-4 saat geçti daha 4 te 1 bitti. ki tamamı bittikten sonra da dosyaları kurtarabilecek mi ondan da emin dğeilim :S
Nicoll şu anda recovery programı için atadığım harfi sildim. yani unmounted (tanımlanmamış) gözüküyor. ama verdiğin önerileri harf oluşturmuşken denemiştim 2'cisi işe yaramamıştı. 1.ci de de yine formatlamamı istiyordu.

Son Düzenleme: fena. ~ 19 Ocak 2010 03:45
ECHELON_
19-01-2010, 05:00   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

birde live linux cd ile açmayı dene eğer görürse ve açarsa sanal makinada kurtarabilirsin sanırın

Roadrunnner
19-01-2010, 11:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

keşke bilgisayarı tekrar başlatsaydın veya aygıt yöneticisinden problemi çözmeye çalışsaydın boşu boşuna başına iş açmışsın geçmiş olsun ve kolay gelsin

Nicoll
19-01-2010, 13:58   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Denediğin dosya kurtarma işleminden de bir sonuç alamazsan. Üçüncü seçeneği @ECHELON_ arkadaşımız yazmış.

Bilgisayarını çalışan Linux CD ile başlat USB diskindeki verileri yedekle ve bas formatı...

Bu arada USB disk dediğin harici hdd sanırım? Hangi dosya sistemini kullandığını biliyor musun? Fat kullanıyorsa bir sorun olmaz ancak NTFS ise Linux üzerinden görebilmek için küçük bir program gerekebilir.

Linux'ta da tanımazsa tekrar yaz. Hangi dağıtımı kullandığını da yaz...

Alıntı: ECHELON_  
birde live linux cd ile açmayı dene eğer görürse ve açarsa sanal makinada kurtarabilirsin sanırı
Alıntı: fena.  
hem autoplay ekranı gözükmedi hem de bilgisayarımda çıkmadı. değişikharf atayıp girmeye çalıştığımda da windows formatlamak istiyor.
undelete diye bi kurtarma programı indirdim şimdi onunla kurtarmaya çalışıyorum ama o da karınca hızıyla ilerliyor. 3-4 saat geçti daha 4 te 1 bitti. ki tamamı bittikten sonra da dosyaları kurtarabilecek mi ondan da emin dğeilim :S
Nicoll şu anda recovery programı için atadığım harfi sildim. yani unmounted (tanımlanmamış) gözüküyor. ama verdiğin önerileri harf oluşturmuşken denemiştim 2'cisi işe yaramamıştı. 1.ci de de yine formatlamamı istiyordu.
fena.
19-01-2010, 14:17   |  #10  
OP Üye
76 mesaj

dosya sistemi ntfs ti.
elimde bi ubuntu cd si vardı galiba onunla yapmayı denerim daha nce hiç yapmadım görür heralde dosyaları değil mi?

ECHELON_
19-01-2010, 20:06   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj
dosya sistemi ntfs ti.
elimde bi ubuntu cd si vardı galiba onunla yapmayı denerim daha nce hiç yapmadım görür heralde dosyaları değil mi?
ilk olarak ubuntuyu cdrooma takın ve baştan başlatın eğer pc cdroomdan bootta ise cddeki ubuntu açılacaktır (eğer boot cdroomda değilse biosa del tuşundan ya da f2 den girip pcyi cdden boot etmen gerek http://www.forumel.biz/cd-den-bo ... 4fc8e2515063e4a&;amp;    ) eğer cdden bootta ise ilk olarak açılan ara yüzden türkçeyi seç sonrada "pcimde hiçbir değişiklik yapmadan ubuntuyu denemek istiyorumu seç" ve masa üstünde hdd nin simgesi kendiliğinden gelmesi lazım  tabi hddni ubuntu gördü ise olur bu. eğer masa üzerinde ismgesi yoksa yerler sekmesi altında bilgisayar dosyası var birde oraya bak orada da yoksa nicollun behsettiği program gerekli olacaktır -nedir ben bilmiyorum- fakat hdd yi ubuntu gördü ise ama giremiyorsan terminali açarak -terminal uygulamalar donatılarda en sondadır- ubuntu hddye hangi ismi verdi ise terminale aşağıdaki komutu deneyebilirsin eğer işe yaramazsa pes etme nicoll bu konuda daha tecrübeli olduğunda eminim bahsettiği programla olayı çözebilirsin
[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
sudo "hddye verilen isim" 

Nicoll
19-01-2010, 22:09   |  #12  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Ubuntu çalışan dvd ntfs yi görüyor ama elindeki ubuntu cd ise ntfs-config isimli programcık cd'de varsayılan olarak yüklü gelmediğinden kendin yükleyeceksin, çok basit;

Adım 1- CD ile bilgisayarı açtıktan sonra Aplications > Sistem > Synaptic Paket Yöneticisi ni çalıştır. "Ara" düğmesine basarak şunu yaz: ntfs-config yanındaki kutucuğu işaretleyip kur.

Adım 2- Sistem bölümüne "NTFS yazma desteği yapılandırma aracı" diye bir araç yerleşecek. Onu çalıştır ve NTFS sistemleri işaretleyip yönergeleri onayla. (usb diskin bilgisayarda takılı olsun)

Herşey yolunda gittiyse ntfs sistemli usb diskinin içeriğine erişebileceksin.

Masaüstünde filan yoksa Dosya sistemi > media bölümüne bak.

dosya sistemi ntfs ti.