Harici numerik pad / num lock sorunu

HPQ-User
20-06-2008, 13:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Burak sormuş:
İyi günler,

Ofiste kullandığım dizüstü bilgisayarımda sürekli rakamsal çalışmam gerektiği için LABTEC kablosuz mouse ve numpad aldım. Mouse sorunsuz çalışıyor ancak numpadle ilgili problemim var ve hiçbir forum sitesinde çözüm bulamadım.

Sorun şu ; bilgisayarın klavyesinde bildiğiniz gibi numpad de gizlidir. u - ı - o tuşları ile başlayan klavyenin sağ tarafı NUM LOCK tuşu on konumuna getirilerek numpad gibi kullanılabiliyor, tabi harf fonksiyonunu yerine getiremiyor. Harici numpadim de normal şartlarda çalışmıyor, excel de ok tuşları gibi sağa sola hücre değiştiriyor sadece. Ancak numlock u açtığımda numpad çalışıyor ancak klavyedeki harfler de rakam oluyor.

Umarım sorunu anlatabilmişimdir ve umarım çözümünü biliyorunuzdur. Şimdiden teşekkürler..

Not : Klavyedeki numpadi açmadan harici numpadi kullanmanın yolunu arıyorum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
HP laptop. XP sp2 yüklü. (15,4 inç, klavye numpadsiz)

Labtec kablosuz mouse + numpad ..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)

one2one
20-06-2008, 14:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
121 mesaj

harici klavye takıp denediniz mi?

Borga-x
20-06-2008, 14:10   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

KEsinlikla katılıyorum harıcı bır numpad alacagınıza USB gırısşı bır Klv. kullanabılırsınız. İlla Numpad'i kullanacagım dersenız padın bır yazılımı olması gerekır. Yazılımı da http://www.labtec.com/pub/techsu ... _notebooks_1.0v.exe burdan ındırıp deneyınız.

Ronishark
20-06-2008, 14:21   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

Harici klavye derken? bir klavye alıp dizüstü makineme takmamdan mı bahsediyorsunuz?

Yazılımı yükledim arkadaşlar ama çare olmadı.. Num lock açıkken normal çalışıyor. ama Dediğim gibi klavyede sağ taraftaki harflerde rakama dönüşüyor..

Halen çözüm arıyorum..

Ronishark
20-06-2008, 14:22   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

Bu arada soruyu soran benim.. Sabah sabah şifremi hatırlayamadığımdan ziyaretçi gibi girdim :)

one2one
20-06-2008, 14:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

Evet Arkadasım Yazılım sonuc vermedıyse harici bir klavye kullanacaksın baska çözüm yok gibi hem dahili klavyen eskimemiş olur madem çok kullanıyorsun...
Kolay Gelsin

Ronishark
20-06-2008, 14:47   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

Mutlaka çözümü var ama henüz bulamadık diyelim. Neticede bu tip numerik pad ler piyasada satılıyor , ve LAPTOP larda kullanılmak üzere yapılıyor..

Bunu yaşayıp çözen birileri var mı acaba?

(Harici klavye alıp kullanmak bu sorunun çözümü değildir. Yine de teşekkür ederim ama ben bu dalgametreye bir para ödedim zaten, harici klavye koyucak yerim ve bi de onu alıcak param olmadığını düşünerek gerçek çözümü arayabilir miyiz? )

Borga-x
20-06-2008, 15:20   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Eger surucu de işine yaramadıysa o zaman aklıma tek sey gelıyor senın laptop ıle bu pad uyumsuz...Eğer o zamazingoyu yenı aldıysan aldıgın yere goturup gerı ıade edebılır ve klavye alabılırsın

Son Düzenleme: Borga-x ~ 20 Haziran 2008 15:22
Ronishark
20-06-2008, 16:31   |  #9  
Taze Üye
6 mesaj

ben de hemen yazdım iade edicem diye ama prosedürü okudum sonra. Ambalajı zarar gördüyse iade olmazmışmış.. E vakumlu ambalaja zarar vermeden nasıl açıcam ki ambalajı.. Makasla kestim attım normal olarak.. Hatta makası kırdım..

Sizce var mıdır iade etmemin bi oluru?

one2one
20-06-2008, 16:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

Elektronik esyaları 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz bu yasal bir hak..

Ronishark
20-06-2008, 16:59   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj

Peki ambalaj konusu beni bağlamıyor mu bu durumda acaba?

Firmanın zorluk çıkarttığı durumda ne yapmalıyım? (Ben istanbuldayım, ankaradaki bir firmadan onine olarak aldım..)

Borga-x
20-06-2008, 17:35   |  #12  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Vakum posetler hıjyen amaçlı olarak avrupa standardıdır. Bildigim kadarıyla bunu satıcı almak zorundadır. Sen açık açık konuş böyle oldu böyle yapmak istiyorum dıye o urun yıne uretıcı fırmasına gıder ve vakumlu ambalajına konur. One2one 'nın dedıgı gıbı satıcı fırmanın 30 gunde gerı alması gerekir. eger geri almazlarsa Tükoder'e mail at boyle oldu bu yuzden urunu gerı almıyorlar dıye onlar gerekenı yapacaklardır. Tükoder'e mail attıgını satın aldıgın yerede mail olarak attınmı istiyorlarsa değişmesinler..

Aras Yurtman
20-06-2008, 17:46   |  #13  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Borga-x'e katılıyorum. Değiştirmek ya da iade almak zorundalar.

Ben de harici NumPad kullanıyorum (Minton) ve HP Pavilion laptopta dediğin sorun var ama HP Compaq laptopta olmuyor. Yani Compaq'ta NumLock'u harici NumPad'de açınca yalnız onun sayı girişi çalışıyor, dahili klâvyede açınca hem sanal NumPad'in, hem de harici NumPad'in sayı girişleri çalışıyor. Belki başka marka bir ürün alsan bu sorun olmayacak. Kesin çözüm ince bir harici klâvye kullanmak.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 20 Haziran 2008 17:46
one2one
20-06-2008, 17:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

hayır neden bağlasınki ürünü ambalajı ile birlikte kullanacaksın diye bir madde mi var ki.. telefon ac ve yaşadığın sorunu anlat iade etmek istediğini söyle..

mehmetcc
20-06-2008, 18:20   |  #15  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

arkadaş aynısı bir arkadaşa olmuştu.numpedle birlikte bilgisayarınızı alıp bir teknik servise gidin.olmazsa onlardan başka kimse yapamaz.

panda34
20-06-2008, 20:59   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Vistaya geçin , şaşırtıcı ama hemen tanıyor Numpad'leri otomatik olarak .
Bende Trust Numpad var , sorunsuz çalışıyor vistada ...

ibrapd
21-06-2008, 08:16   |  #17  
Yeni Üye
23 mesaj

Umarım geç kalmadım. Labtec mouse ve numpad bende de var. Aynı sorun bende de olmuştu. Ancak numpad yazılımını yükleyip pcyi yeniden başlatınca sorun kalmadı. Tuş takımındaki numlock tusu zaten açık duruyor. Harfler aynı yerindeyken numpadden sayı girebiliyorum. Hiç de sorun yok. Vista xp farketmiyor. İkisinde de denedim çünkü...

Temiz bir şekilde bütün kurulumu kaldır. Pcyi yeniden baslat. Sonra cdyi tak ve numpad programını yükle. Sonra yeniden baslat. Dediğim gibi aynı marka fare ve tus takımı bende de var ve sorunsuz kullanıyorum. Tek sorun tuslarının hassas olması. Tek basmama ragmen iki sayı cıkması yani...