HD 4830

Murat.
09-02-2009, 10:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

Sapphire marka HD 4830 512 MB GDDR3 ekran kartını aldım. Büyük bir zevkle eski ekran kartımı ( x1550 128 bit ) sistemden kaldırdım ve hemen HD 4830 u monte edip gerekli kurulumları yaptım. İştahla en sevdiğim oyun olan Crysis i açtım. Hani ekran kartı güzel olduğundan 1280*1024 çözünürlükte high detayda AA kapalı olarak oyuna başladım. Gayet akıcı ve 30-40 fps ( aksiyonun çok yüksek olduğu yerlerde 20-25 fps) olarak oynarken birden crysis.exe sonlandırıldı deyip oyundan attı. Bu arada işletim sistemi Vista Ultimate. Vista böyle şeyler yapar diyerek ve aldırış etmeden tekrar oyuna başladım ama gene aynı sorun, hiçbir yavaşlama ve takılma yokken olur olmaz oyun çakıyor ve sistemden atıyordu. Sıcaklıklardan şüphe edip hemen baktım, ekran kartının sıcaklığı 40 derece, işlemci 38 derece, anakart sıcaklığı 42 ve 45 derece arası değişiyordu. Oyunu tekrar açıp bir gözüm sıcaklıklarda takip ettim, bahsettiğim sıcaklık değerleri aynıyken başkaca yükselme olmadan oyun alakasız olarak sonlandırılıyordu. Yine bu sistem ve x1550 ekran kartıyla oynarken hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. İşlemci ve ramler darboğaz sebep veriyor olabilir dedim oyunun grafik detaylarını sırasıyla hepsi orta yaptım gene aynı, hepsi alt yaptım gene aynı.Şunuda belirtmek isterim ki bunlar olduktan sonra oyunu sistemden kaldırıp, tekrar yükledim ne olur ne olmaz diye ama sonuç gene aynı. Bilgisayarımda yüklü bir başka oyun olan Fifa 2009' u tüm detaylar en yüksekte saatlerce oynadım banamısın demedi.Yağmur sesleri ve tribünden gelen seyircilerin tezahüratları ve ara sıra tekli konuşmalar, çok güzel bir ambiyans yaratıyordu. Değişik testler yapabilmem açısından değerlendirmek gerekirse diye söyleyeyim,başka oyunlardan hoşlanmadığımdan sistemde başkaca oyunum yok. Sizce bu sorun neden kaynaklanabilir.Ve gelelim sistem bileşenlerine;

İşletim sistemi: Vista Ultimate
AMD x2 4200+ 2.2 GHZ.
Gigabyte anakart ( PCI Express 16X V1.0 )
1*1 = 2 GB 667 MHZ Twinmos ram.
Hıgh Power 500 W PSU.
Seagate 160GB 7200 rpm NCQ harddisk.
Önde 12 cm fan
2 tane 80 cm. egzos  fanı
1 tane 80 cm yan kapakta fan

Not: işlemci ve ram in ekran kartına darboğaz yapacağını biliyorum.

Fatih_ARMAĞAN
09-02-2009, 10:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

bana göre düşük ihtimal Power suply yetersiz olabilir.

ekran kartı sürücülerinde bir çakışma vb. birşey olabilir.

veya ekran kartı diğer donanımlardan biriyle uyum sorunu yaşıyor olabilir.

mümkünse ekran kartını farklı bir pc de denemenizi öneririm.

Murat.
09-02-2009, 10:43   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

PSU 12 volt kanalından toplam 18+18 A veriyor ve söz konusu ekran kartı için yeterli. Tabii içimden PSU da problem varmı acaba diye geçmiyor değil.Ayrıca Yüksek Gerilim Koruması, Düşük Gerilim Koruması,Yüksek Akım Koruması, Yüksek Sıcaklık Koruması, Kısa Devre Koruması, Yüksek Güç Koruması mevcut.

Ekran kartı sürücülerinde bir çakışma ve diğer donanımlardan herhangi biriyle uyum sorunu derken, bunu nasıl tespit edebilirim,

Ekran kartını bir başka Pc de deneme olasılığım şu an için yok. Diğer arkadaşlarımın bilgisayarları hepsi giriş seviyesi cihazlar. 300-350 W PSU veya agp slotlu veya tek çekirdekli, yani deneyebileceğim sistemleri yok. Zorunlu olarak problemi benim cihazda halletmem gerekiyor.

Belirmekte belki fayda vardır diyorum, önceki x1550 ile PC girişli TV me görüntü aktarabiliyordum ama bu kartı taktıktan sonra TV ye görüntü aktaramadım, algılamıyor.

Fatih_ARMAĞAN
09-02-2009, 10:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

18+18 vermesi  yeterli olduğu anlamına gelmezki önemli olan ekran kartı yük altında kaç watt güç tükettiği tam yük altında yeterli  gücü alamıyorsa sorun yapıyor olabilir.

tabi bu sadece bi tahmin.

ekran kartı sürücüsü olarakda ati radeon ctlyst in farklı sürümlerini deneyebilirsin.

son sürüm 9.1 yerine 8.12 felan deneyin birde.

Murat.
09-02-2009, 11:27   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

O zaman ne yapıp edip bir tane Kaliteli güç kaynağı ile tekrar deneyeyim. Ayrıca ctlyst 8.12 yüklü. Tam tersi yapıp birde 9.1 ile deneyeyim.

Başkaca çözüm olursa akıllara gelen yazılsın ki bakalım.

Birde şu Tv out işi için bir fikrin var mı? Şimdi aklıma geldi, oyunu tekrar kurdum ama, oyunun kendisinde bir problem olabilir mi.

beadboy
09-02-2009, 12:57   |  #6  
Üye
51 mesaj

windows xp olarak bilgisayarını formatla derim henüz vistaya dx 10 tam oturmadığı için oyundan atabilir xp de dene bence...

Murat.
09-02-2009, 13:07   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Yazdığım gibi, daha önceki grafik kartında böyle problem olmadığından işletim sisteminden şüphelenmedim.

TV out ile ilgili düşüncesi olan var mı ?

- - - MERT - - -
09-02-2009, 15:21   |  #8  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

Peki yeni kartı taktıktan sonra BIOS'u resetlediniz mi? Resetleyip tekrar deneyin.

Murat.
09-02-2009, 15:41   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Hayır, resetlemedim. Yalnız şunu yaptım, biostan load default yapıp F10 ve yes diyerek çıktım, bu resetleme oluyor mu? ama bunu yaptıktan sonra crysis i denemedim.

Murat.
09-02-2009, 15:49   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Şunu da ekleyeyim, ben load default ayarını sistem açılışta mavi ekran verdi ve orada yani yazılım veya donanımdan kaynaklanabilir uyarısını alınca yaptım. Bu olay 3 gün öncesinde oldu, load default yapınca bir daha karşılaşmadım şimdilik. Ancak mavi ekranı görmeden önce crysis yüklü idi, bu esnada almıştım mavi ekranı, crysis i kaldırdıktan sonrada mavi ekran vermişti, yani crysisle alakası yoktu. Ama dediğim gibi, load default yapınca düzeldi.Ondan sonra crysisi yükleyip denemedim hiç.

- - - MERT - - -
09-02-2009, 16:25   |  #11  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

Siz şimdi öncelikle ATI'nin tüm driver'larını ve oyunları sisteminizden silin. Sonra BIOS güncellemesi yapın. Anakartınızın sitesinden en güncel olan bıos driver'ını indirin ve güncelleyin bıos'u. Sonra ATI'nin sitesinden en son driver'ları indirin ve kurun. Sorun büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

Bu arada Load default yapmak bıos'u resetlemez, kısmen yapılan değişiklikleri geri alır sadece.

Murat.
09-02-2009, 16:43   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

tamam, yapalım inşallah düzelir.

iaydin
10-02-2009, 09:53   |  #13  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj
mupek77
İşletim sistemi: Vista Ultimate
AMD x2 4200+ 2.2 GHZ.
Gigabyte anakart ( PCI Express 16X V1.0 )
1*1 = 2 GB 667 MHZ Twinmos ram.
Hıgh Power 500 W PSU.
Seagate 160GB 7200 rpm NCQ harddisk.
Önde 12 cm fan
2 tane 80 cm. egzos  fanı
1 tane 80 cm yan kapakta fan

Not: işlemci ve ram in ekran kartına darboğaz yapacağını biliyorum.

# HD 4830'un detaylı teknik özellikleri ise şöyle: 575 MHz çekirdek hızı
# 900 MHz bellek hızı
# Microsoft DirectX 10.1 desteği
# PCI Express 2.0 x16 arayüz
# 256-bit 512 MB GDDR3 bellek
# İki adet dual-link DVI çıkış
# HDMI çıkışı
# ATI CrossFireX desteği
# ATI Avivo HD desteği
# ATI Unified Video Decoder 2
# Open GL 2.0 desteği
# Çift slot fanlı soğutma sistemi
# 6-pin PCI-E güç bağlantısı

Sorun büyük ihtimalle PCIE 1.0 ve 2.0 olayından kaynaklanıyor. Ekran kartı veri darboğazıyla karşılaşıyor ve sistem oyundan çıkıyor gibime geliyor.
(Anakartının PCIE 16x V2.0'ı desteklemediğinden kaynaklanıyor olabilir.)
Bios güncellemesi sorunu çözermi bilmiyorum.

Fatih_ARMAĞAN
10-02-2009, 10:04   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
mertemlek
Siz şimdi öncelikle ATI'nin tüm driver'larını ve oyunları sisteminizden silin. Sonra BIOS güncellemesi yapın. Anakartınızın sitesinden en güncel olan bıos driver'ını indirin ve güncelleyin bıos'u. Sonra ATI'nin sitesinden en son driver'ları indirin ve kurun. Sorun büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

Bu arada Load default yapmak bıos'u resetlemez, kısmen yapılan değişiklikleri geri alır sadece.

Load setup default bios ile ilgili yapılan tüm ayarları geri alır ...

- - - MERT - - -
11-02-2009, 17:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

-Load default yapmak, kısmen yapılan değişiklikleri geri alır.- demişim. Sende bana muhalefet olaraktan diyorsun ki, tüm ayarları geri alır.

Aklın sıra bana muhalefet olmaya kalkıyorsun ama malesef hiç düşünmeden konuşuyorsun. Ben şimdi sana -Madem ki bilmiyorsun, o zaman hiç konuşma!- diyeceğim sonra da alınacaksın.

Şimdi oturda biraz düşün bakalım: BIOS'u Load default yapınca; tarih, saat, BIOS şifresi, sistem bilgisi gibi kayıtlar da geri alınıyor mu? Yada kendi bıos'unda load default yap bakalım bu saydıklarım geri alınacak mı?

Bu ayarların load default yapınca geri alınmadığını göreceksin. Şimdi anladın mı ben -kısmen- derken neleri kastetmişim.

( Önce yazdıklarımı dikkatlice oku, sonra da otur iyice bi düşün ve eğer yanlış yazdığım yada kafana takılan bir yer olursa o zaman yaz yorumunu... )

Son Düzenleme: - - - MERT - - - ~ 11 Şubat 2009 17:57