HD3870 Video Goruntu Sorunu

HPQ-User
01-05-2008, 00:18   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Gurcell sormuş:
Merhabalar,
Sapphire HD 3870 Ekran karti aldim. Bilgisayarima taktim ve calistirdim. Fakat gerek oyun vidyolarinda gerekse DivX, HD formatindaki hicbir video yu gostermiyor yada renkleri dagitiyor. Bozuk goruntuler cikiyor. Ozellikle vistada %90 vidyolari calistirmiyor. XP'de yine bazen bozsada vidyolari acabiliyor. Karti gonderdim ama saglam diye tekrar geri gonderdiler bana. Ben bi anlam veremedim. Daha oncede Zotac 8800GT AMP aldim ama onuda hic calistirmadi. Oda saglam diye geldi. Baska kartlar 7900 serisi filan duzgun ama ben yinede anlam veremedim. Anakarti degistirdim olmadi. Poweri degistirdim oda olmadi. Simdi ne yapsam bilemiyorum. Ama ekran kartlari baska PC lerde sorunsuz calisiyor. Acaba AMD islemcimden kaynaklaniyor olabilirmi?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
ASUS M2N NF430 Mainboard
AMD AM2 6000+ CPU
2x 1GB Kingston 667MHz RAM
HIGH POWER 500W PSU
SEAGATE SATA2 NCQ 320GB HDD
ASUS 18x SATA DVD-RW
Sapphire HD3870 Video

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
01-05-2008, 10:43   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bence sorun anakartta. AMD işlemcili sistem bende de var Aynı ekran kartını bende aldım. Ne vıdeoda nede başka bır durumda sıstem hata veya bozuk goruntu vermıyor.
Bir öneri daha suruculerını (anakart, ekran kartı)bir guncelleştır derim. Mumkunse anakartın bıosunuda guncelle (Eger üreticinin internet sitesinde yenı bır bios surumu verılmışse tabı)
Bir öneri daha 2- k-lite mega codec pack ve VLC player programlarını kurup kullanmanı ıstıyorum. Eger burda da goruntulerde bozukluk varsa diğer önerilerimi dikkate alıp yapmanı öneririm.Beğendim

(Çok önerdim değilmiKahkaha)

Son Düzenleme: Borga-x ~ 01 Mayıs 2008 10:44
K.A.Y.A.H.A.N
01-05-2008, 12:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
672 mesaj

Merhaba
Arkadaşlar önce kendi driver cd ile ekran kartının driverı yükleyelım
*Sonra yüklemiş olduğumuz ekran kartının  control panelini
video ayar bölümü dahil varsayılan görevi varsa
görevleri varsayılana alın
*Birde bu kartlar özellikle amd de byle problem yapacaksa kımse almaz nasıl iş anlamdım o karttan bak alaacaktım
bir dostum ne kadara aldın okartı fiyatı nasılIslık

Gurcell
01-05-2008, 16:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Kendimde dahil olmak uzere tum suruculeri guncelledim.(Bios,Anakart,hatta ekran kartinin biosu) Bu arada 290YTL ye mal oldu bana bu kart. Ama suda varki 1024*768 Vistada Very High'da hic kasilma olmadan CRYSIS oynayabiliyorum. Oyunlarin giris vidyolari ve DivX gibi formatlari gostermiyor. Ozellikle vistada bu daha belirgin. Ama XP'de o kadar belli degil.

Borga-x
01-05-2008, 17:17   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Peki VLC player ve k-lite mega codec pack programlarını kurup vıdeo ızlemeyı denedınmı?

Alibaba
01-05-2008, 19:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

söylediğin şeylerdeki tutarsızlıkların farkında mısın?

vista çoğu videoyu zaten oynatmaz çünkü gerekli decoderlarla gelmiyor. sayısız video formatı ve ve varyasyon var. decoder paketleri kurman lazım.

madem 7000 serisi kartlarla oynatıyorsa AMD işlemcini neden suçluyorsun? way ben bu kartı sevdim bari şimdi düzgün çalışayım mı diyecek?
AMD işlemci sadece sana satılmış bir ürün değil, ben de dahil dünyanın yarısı(samarter half) kullanıyor ve herkes video izliyor.

hem nvidia hem ati üst seviye kartlar sorun yarattığına göre senin güçkaynağın yetersiz. değiştirdin ama neyle? ondan bahset? kendi kafana göre işler yapıp yine kafana göre olmadık fikirler üretiyorsun.

senin takıp da çalıştıramadığın kartlar dünyadaki en üst seviye, en fazla güç tüketen ekran kartları, işlemcin de çok güçlü. en az 550 wattlık power taktın da çalışmadı mı?

neden videoda oluyor da oyunda olmuyor dersen:
bu kartlarda bazı formatlar için donanımsal video encoding desteği var. büyük ihtimalle video decode ederken güç yetersizliğinden kıvranıyor kartlar.

zulkifsavas
02-05-2008, 00:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
145 mesaj
Alibaba

vista çoğu videoyu zaten oynatmaz çünkü gerekli decoderlarla gelmiyor. sayısız video formatı ve ve varyasyon var. decoder paketleri kurman lazım.

madem 7000 serisi kartlarla oynatıyorsa AMD işlemcini neden suçluyorsun? way ben bu kartı sevdim bari şimdi düzgün çalışayım mı diyecek?
AMD işlemci sadece sana satılmış bir ürün değil, ben de dahil dünyanın yarısı(samarter half) kullanıyor ve herkes video izliyor.

hem nvidia hem ati üst seviye kartlar sorun yarattığına göre senin güçkaynağın yetersiz. değiştirdin ama neyle? ondan bahset? kendi kafana göre işler yapıp yine kafana göre olmadık fikirler üretiyorsun.

senin takıp da çalıştıramadığın kartlar dünyadaki en üst seviye, en fazla güç tüketen ekran kartları, işlemcin de çok güçlü. en az 550 wattlık power taktın da çalışmadı mı?

bu kartlarda bazı formatlar için donanımsal video encoding desteği var. büyük ihtimalle video decode ederken güç yetersizliğinden kıvranıyor kartlar.

"Alibaba" çocuğu sorduğuna soracağına pişman ettin..bya bi hırpaladın.. yanında olsa iki tanede şepeşille çakacaksın sanki.. Kahkaha

Gurcell
02-05-2008, 08:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alibaba

Guzel kardesim zaten ben video codecleride kurup denedim. Islemcimi suclamiyorum ama su varki anakarti degistirdim sonuc ayni ekran kartini degistirdim yine sonuc ayni geriye bu tarz islemlerde sorun cikartacak bi sey kaliyor oda islemci. Sende powerdan bahsetmisin ama 20$lik 300w powerla baska bir PC de gayet guzel calisiyor. Su an bende zaten 500 wattlik var ama 3870x2 icin aldigim 600w liklada denedim sonuc ayni. Benim anlam veremedigim bu ise uretici firmaninda cevabi olmayisi.

Alibaba
02-05-2008, 14:07   |  #9  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

video oynatırken MMX,3Dnow,SSEx fonksiyonları kullanılıyor ve senin işlemcininde bu fonksiyonlarında bir arıza olsa bile o zaman da 7000 serisi gibi eski kartlarla videoyu oynatamazdı.
bize açıklamadığın başka parça var mı bilgisayarında? overlay kullanan bir kamera, tv kartı vs??? ya da bordu, değiştirdiğinde kendine göre bir bios ayarlaması yapıyor musun? veya sistemini kurar kurmaz yüklediğin kendine ait sabit uygulamalar var mı, bunlar neler? hep aynı video codec paketini mi, hangisini kuruyorsun? windozu kurar kurmaz winamp kuruyor musun mesela? bu sorularıma detaylı cevap verirsen sorun diye bişeyin kalmayacak.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 02 Mayıs 2008 14:10
Gurcell
02-05-2008, 17:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Ustte belitmis oldugum donanimlar uzerine vistanin haricinde ekran kartini kurdum.
Extra parca takili degil,
Mainboard herzaman default ayarlarda.
K-Lite Full codec pack yada Megayi kuruyorum.

Sunuda belirteyimki kendimde bilgisayar isinde ugrasiyorum. Bu tarz bi sorunla ilkkez karsilastim ve zink diye yerime oturdum. Firmaya ayrintili bi aciklama yaptim firmada zink diye kaldi.

Az once vidyolari acmayi basardim ama bunu nasil yaptigimi soracak olursaniz bilmiyorum. Ama oyun giris vidyolari hala ayni. Birazdan ekran kartinin biosunu tekrar guncelleyecegim. umarim bu sefer olur.

Alibaba
02-05-2008, 18:33   |  #11  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

senin sorunun münferit ve sana özel olduğu için cevap verememişlerdir.
sence hem nvidia hem de atinin kart biosları mı bozuk?
hiç sanmam.
kullandığın sistem parçaları yaygın ve aylardır piyasada.
o iki kartın ortak özelliği DX10x olmaları.

***vistanda DX9 mart sürümü yüklü mü?

dx9 yüklü değilse ve codec packlerin d9 drectshow, drectdraw çağrıları kullanıyorsa ne olacak???

bence sen o k-litedan vazgeç. başka codec paketleri dene.
klite donanımı düzgün tanıyamıyor ve gereksiz bir codec optimizasyonu yapıp görüntüleri çözemiyor olmalı.
geçen gün ben de bir arkadaşın bilgisayarını yükledim ama
mpg4 paketlerinin sesinde sorun çıkarmış.

klite dışında, vlc, dom, bsplayer gibi oynatıclar ne durumda? video jeneriğini göremediğin oyunun o video dosyası açıkta bir dosyaysa başka bir oynatıcı ile denedin mi? oynatamadığın video formatları hangileri? sisteminde yüklü olarak bu oynatılamayan formatları çözen hangi çözücüler yüklü ve default olanı hangisi?

Gurcell
05-05-2008, 07:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Arkadaslar sebebini anlamadim ama Vista icin SP1'i yukledim ve sorun ortadan kalkti. XP icinde SP3 deneyecegim artik :D
Yardimci olmaya calisan tum arkadaslara tesekkurler.