HDD Password

HPQ-User
07-12-2011, 16:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

s.toprak sormuş:
Dun bir baglantidan sahte virus koruma programi acildi.
Set-Up ı default yaptim, Aygit yoneticisinde  casusu programin Windows Defender ile tarattım.  Windows 7 yi bir gun onceki tarihe
geri yukleme yaptim. Soprun cozulmustu.
Bu gun laptop acilmiyor, HDD Password istiyor.
Galibe bu cozumsuz bir durummus.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Bilgisayar Dell Studio 1555-4015

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0; Trident/4.0; GTB7.2; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; OfficeLiveConnector.1.4; OfficeLivePatch.1.3; .NET CLR 3.0.30729; .NET4.0C; yie8)

Kapalı Hesap (154666)
07-12-2011, 20:18   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

password sıfır sıfır olacak şekilde ve muhtelif hanelerde deneyebilirsin.

Kapalı Hesap (101323)
08-12-2011, 04:22   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,337 mesaj

çözümsüz  bir durum  değil  ama çözümü oldukça zor  hdd ne şifre  konmuş      bunu  çözelbilmek için  hdd ni başka makineye  bağla  hdd firmware  repair  programlarını  dene

,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=212b7a7f0d072111&biw=782&bih=488

,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=212b7a7f0d072111&biw=1920&bih=985

2 linkide inceleyin

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 08 Aralık 2011 04:23
bosluk
08-12-2011, 13:18   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Windows 7 dvd'sini takıp tekrar kurulum yapmayı denediniz mi? Hiçbir virüs aktif olarak çalışmadıkça sabit sürücüyü kitleyebilme yeteneğine sahip değildir zira. Virüslü Windows'u açtığınız anda çalışır o şekilde yapar rahatsızlığını. Siz sabit sürücünüze erişmedikçe (Yani DVD'den tam formatlı temiz bir kurulum) yaparsanız, sürücünün kilidi de çözülecektir. Donanımsal olarak sabit sürücü kilitleyen bir virüs; mbr dışında ki onu da Kaspersky olur Avira olur kendiliğinden açılan tarama CD'leri ile taratıp temizlediğinizden sonra sistemde barınamaz, barınmasına da imkan yoktur...

Ide
08-12-2011, 17:01   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşlar, cevaplarınızı okudum, hepinize teşekkür ediyorum.
Dell ile  ve baska bir Firma teknik servisi ile konuştum.
Bu sorunun iki çözümü varmış.
1-şifreyi hatırlamak ( hatırladığım şifre sadece rakamlardan oluşuyor. -yani buyuk kucuk harf sorunu yok-  bu şifreyi kabul etmiyor
2- Yeni bir Hard Disk almak
Virusu Bios ayarlarını default yaptıktan sonra  bilgisayarı taratarak ve BACKUP  yaparak temizlemiştim.
Temizledikten sonra bir  şifre yazdım, ama bu şifreyi kabul etmiyor.
00  ı denedim, 12345 denedim, olmuyor.
Verdiğiniz baglantılarda guzel programlar var, ancak ben Hard Diski sokup başka bir bilgisayara takamam, zaten bunu yapsak ta şifre hard diskte  devam ediyormuş.  Bilgisayar çalışmadığı için CD yi görmüyor, ve Windows 7 CD sini defalarca taktım  CD açılmıyor. Yukarda yazdığım iki şıktan başka çare de yokmuş,  çünkü bu  Hard Disk şifresi Laptopların çalınmasına karşı bir önlem  imiş.
Sizlere cevap verebilmek için Chip Online a katıldım. Tekrar teşekkür ediyorum. Hoşça kalın.

Kapalı Hesap (154666)
10-12-2011, 18:09   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: Ide  
Arkadaşlar, cevaplarınızı okudum, hepinize teşekkür ediyorum.
Dell ile  ve baska bir Firma teknik servisi ile konuştum.
Bu sorunun iki çözümü varmış.
1-şifreyi hatırlamak ( hatırladığım şifre sadece rakamlardan oluşuyor. -yani buyuk kucuk harf sorunu yok-  bu şifreyi kabul etmiyor
2- Yeni bir Hard Disk almak
Virusu Bios ayarlarını default yaptıktan sonra  bilgisayarı taratarak ve BACKUP  yaparak temizlemiştim.
Temizledikten sonra bir  şifre yazdım, ama bu şifreyi kabul etmiyor.
00  ı denedim, 12345 denedim, olmuyor.
Verdiğiniz baglantılarda guzel programlar var, ancak ben Hard Diski sokup başka bir bilgisayara takamam, zaten bunu yapsak ta şifre hard diskte  devam ediyormuş.  Bilgisayar çalışmadığı için CD yi görmüyor, ve Windows 7 CD sini defalarca taktım  CD açılmıyor. Yukarda yazdığım iki şıktan başka çare de yokmuş,  çünkü bu  Hard Disk şifresi Laptopların çalınmasına karşı bir önlem  imiş.
Sizlere cevap verebilmek için Chip Online a katıldım. Tekrar teşekkür ediyorum. Hoşça kalın.
İki öneri daha sunabilirim.
1 Bir linux sürümü dvd si  ya da flash belleği hazırla. (başka bir bilgisayarda) Sistemi bu linux sürümü ile açmayı dene.
2 Low-level format atmak ta sorunu çözebilir. Bunun için harddiskin firmasının özel yazılımı gereklidir. Bazı bilgisayarlar bios üzerinden yapmaktadırlar ancak oldukça uzun sürmektedir. 12 saat gibi.

Ide
10-12-2011, 20:06   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

linux surumu nasıl hazırlanır?
Teknik bilgim yok.
Tesekkur ederim.

Kapalı Hesap (101323)
10-12-2011, 23:51   |  #8  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

firmware  repair  araçlarını deneyin   işe yarar servis size  bazı şeyleri politika gereği açıklamamış hdd  firmwareyi silip yeniden yazma  veya  onarma   yani reinstall  veya  repair yapan programlarla sorunu çözersiniz  bunun için hdd yi başka pc ye bağlayıp  firmware  reinstall yapmanız gerek   teknik servisler  bunu açıklamazlar  çünkü bunu açıklamak  hdd satışını   en az  seviyeye düşürmektir

Kapalı Hesap (101323)
10-12-2011, 23:57   |  #9  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
İki öneri daha sunabilirim.
1 Bir linux sürümü dvd si  ya da flash belleği hazırla. (başka bir bilgisayarda) Sistemi bu linux sürümü ile açmayı dene.
2 Low-level format atmak ta sorunu çözebilir. Bunun için harddiskin firmasının özel yazılımı gereklidir. Bazı bilgisayarlar bios üzerinden yapmaktadırlar ancak oldukça uzun sürmektedir. 12 saat gibi.

bu  konuda bilgin yok gelişi güzel yazıyorsun bak hdd ye  koyulan parolada  şifre hdd nin  veri sektörlerine değil hdd  içindeki firmwarenin bulunduğu   küçük  bir  chip e  yazılır  hdd nin içindeki çok küçük bir parçadır  yani low level format  işe yaramaz aynı şekilde hdd yi görmez linux  ü önermek ise tamamen  saçma olmuş hiçbir işe yaramaz   sadece  özel firmware  reinstall  toollar ile bu sorun  çözülebilir

Kapalı Hesap (154666)
11-12-2011, 00:45   |  #10  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: liberty city  
bu  konuda bilgin yok gelişi güzel yazıyorsun bak hdd ye  koyulan parolada  şifre hdd nin  veri sektörlerine değil hdd  içindeki firmwarenin bulunduğu   küçük  bir  chip e  yazılır  hdd nin içindeki çok küçük bir parçadır  yani low level format  işe yaramaz aynı şekilde hdd yi görmez linux  ü önermek ise tamamen  saçma olmuş hiçbir işe yaramaz   sadece  özel firmware  reinstall  toollar ile bu sorun  çözü
Bir program yüklenmesi ile harddisk kendisini korumaya almaz. Oluşmuş olan şifre senin bahsettiğin şifre olamaz.
Bahsettiğin firmware sadece harddiskin veriyolları ve harddiskin sectörleri ile ilgili bir yazılımdır. Bu yazılım sadece harddiskteki genel bilgileri içerir. Bu bilgiler harddiskin kaç sektör kaç cluster kaç silindir gibi bilgileri ve bunların dizilimini anlatan bilgilerdir. Eğer bu bilgiler olmazsa harddiskin kafası ne yöne ve ne kadar ilerliyeceğini bilmez. Harddiskin genel donanımında ise şifre gibi bir yazılımı ihtiva edebilecek bir donanım (ROM, EPROM) bulunmaz. Eğer böyle bir harddisk var ise ben çok önceleri açmış olduğum bir forum konusunda (Çökmeyen bilgisayar) kesin sonuç alırım.
Bahsi geçen şifre muhtemelen harddiskin boot sectörüne konulmuş ve boot edebilmek için bu anahtarı istiyordur. İşte linux denemesini bu yüzden önerdim. Çünki linux farklı formatta çalışmakta olduğu için öncelikle harddiski fiziksel olarak tanır. Bu önerim uygulanır ve sonuç alınırsa harddiskin tüm bilgileri alınıp gerekirse sıfırlanabilir.
Arkadaşımızın yazmış olduğu bilgiler doğrultusunda kendi bilgilerimi paylaştım. Daha açıklayıcı ve geniş kapsamlı bilgiler elbette sonuç için daha faydalı olacaktır.
AÇIKLAMA:
Birçoğumuz XP ile defalarca format atmışızdır. Format esnasında henüz kuruluma başlanmadan mavi ekran altında bazı dosyaları yazılırken görürüz. Örnek: SCSI hdd, flopy, usb generic, ya da benzerleri gibi.
Eğer bu yazılanların ne olduğunu bilirsek konuya daha iyi mutabık olabiliriz.
Aynı yazılımlar ya da benzerleri linux altında da yüklenir. Ama bunlar linux çekirdeğinin içerisindedir. 

Kapalı Hesap (154666)
11-12-2011, 00:53   |  #11  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: Ide  
linux surumu nasıl hazırlanır?
Teknik bilgim yok.
Tesekkur ederim.
Gayet kolay hazırlanabilir.
Önce bir linux sürümü yüklemelisin. İnternetten ücretsiz. ISO dosyası olmalı ve bilgisayarının işlemcisine uyumlu olmalıdır. Bilgisayarın amd ise linuxun amd uyumlu olanını intel ise i686 sürümlerini .
Kurulumun kolay olması açısından kendimin test etmiş olduğum LİNUX MİNT i tavsiye ederim. Zaten linux ilk açılışta sistemi hdd ye yüklemeden açılacaktır. Bu arada bilgisayarında bulunan harddiskini tüm detayları ile görebileceksin. Ama yazılım ve donanım bilgin olmalıdır.
İnternetten indirdiğin bu iso dosyasını nero kullanarak (nerodaki kalıbı diske yazdır seçeneği) bir cd7dvd ye kaydet.
Sonra bu cd/dvd ile bilgisayarını boot et ve sonucu bize yaz.

Kapalı Hesap (101323)
11-12-2011, 00:53   |  #12  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Bir program yüklenmesi ile harddisk kendisini korumaya almaz. Oluşmuş olan şifre senin bahsettiğin şifre olamaz.
Bahsettiğin firmware sadece harddiskin veriyolları ve harddiskin sectörleri ile ilgili bir yazılımdır. Bu yazılım sadece harddiskteki genel bilgileri içerir. Bu bilgiler harddiskin kaç sektör kaç cluster kaç silindir gibi bilgileri ve bunların dizilimini anlatan bilgilerdir. Eğer bu bilgiler olmazsa harddiskin kafası ne yöne ve ne kadar ilerliyeceğini bilmez. Harddiskin genel donanımında ise şifre gibi bir yazılımı ihtiva edebilecek bir donanım (ROM, EPROM) bulunmaz. Eğer böyle bir harddisk var ise ben çok önceleri açmış olduğum bir forum konusunda (Çökmeyen bilgisayar) kesin sonuç alırım.
Bahsi geçen şifre muhtemelen harddiskin boot sectörüne konulmuş ve boot edebilmek için bu anahtarı istiyordur. İşte linux denemesini bu yüzden önerdim. Çünki linux farklı formatta çalışmakta olduğu için öncelikle harddiski fiziksel olarak tanır. Bu önerim uygulanır ve sonuç alınırsa harddiskin tüm bilgileri alınıp gerekirse sıfırlanabilir.
Arkadaşımızın yazmış olduğu bilgiler doğrultusunda kendi bilgilerimi paylaştım. Daha açıklayıcı ve geniş kapsamlı bilgiler elbette sonuç için daha faydalı olacaktır.
AÇIKLAMA:
Birçoğumuz XP ile defalarca format atmışızdır. Format esnasında henüz kuruluma başlanmadan mavi ekran altında bazı dosyaları yazılırken görürüz. Örnek: SCSI hdd, flopy, usb generic, ya da benzerleri gibi.
Eğer bu yazılanların ne olduğunu bilirsek konuya daha iyi mutabık olabiliriz.
Aynı yazılımlar ya da benzerleri linux altında da yüklenir. Ama bunlar linux çekirdeğinin içerisindedir. 

firmwarelere müdahale edilebiliyor  yani   hdd de  firmwaresine şifre koyma var    :)

Kapalı Hesap (154666)
11-12-2011, 13:29   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: liberty city  
firmwarelere müdahale edilebiliyor  yani   hdd de  firmwaresine şifre koyma var    :)
Benim de bu şifrelerin nereye konulduğu konusunda şüphelerim var.

Ide
15-12-2011, 11:11   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

Pazartesi sabahı , 800 lu numaralarından Dell Support'u aradım.
HDD Password sorunu dışında Adaptoru tanımıyor, pil şarj olmuyordu.
Çarşamba sabahı yeni adaptor geldi. Adaptor ve pil sorunu çözüldü.
Password için fatura  kopyası, hata ekranı görüntüleri istediler gönderdim.
Iki kez " şifre" gönderdiler ikisini de  kabul etmiyor ve hâlâ bilgişsayar açılmıyor.
Dun, yani carsamba gunu beni bir daha aramadilar.
Yapacaklari baska  bir sey var mi bilmiyorum.
Nisanda garantisi bitecek o zaman bir Dell özel servise götürmeyi dusunuyorum. 
Şu anda bilgisayar açılırsa garantisi  geçersiz olacak.

Kapalı Hesap (154666)
15-12-2011, 14:10   |  #15  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Bilgisayarla birlikte verilen her türlü dökümanları ve ÖZELLİKLE CD/DVD lerin ne olduğunu buraya yaz.
Bios açılış seçeneklerini (açılışta hangi tuşlara basman isteniyo) yani ( press F2 for xx, press F12 for recovery console gibi) bana tüm detayları ile yaz.
Elimden geldiğince bu sorunu çözmeye çalışayım.

Kapalı Hesap (101323)
26-12-2011, 17:35   |  #16  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

özel  yazılımlarla o hdd ye müdahale edebilirsin firmware  repair  ve  firmware reinstall yapabilirsin

Kapalı Hesap (154666)
26-12-2011, 18:12   |  #17  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Bence o bilgisayarda recovery partition u bile vardır.
Açılışta bi recovery yapsa bile ilk fabrikasyon ayarlara dönecektir.