hdd sağlam ancak bilgisayar boot etmiyor

HPQ-User
11-02-2012, 14:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

melih83 sormuş:
bilgisayarım açmak istediğimde hdd'i boot etmiyor. hdd 500 gb sata samsung. bios'ta da görmüyor. win cd'si ile kurulum yaptığımda F6'ya bastığımda raid sürücü desteği ile de normal şekilde de yeniden kurulum yapamıyorum ve otomatik sistem kurtarma da işe yaramıyor.

hdd'i diğer masaüstü bilgisayarıma bağladım ve içeriğine ulaştım hiç bir data kaybı gözükmüyor. güç kaynağında ya da kablolarda mı sorun var diye denedim. diğer masaüstüne bağlarken kendi sata kablosuyla bağladım. sata kablosunun sağlamlığını o şekilde görmüş oldum. güç kablosu için de ne kadar sağlıklı veya doğru sonuç vereceğinden tam emin olamayarak şöyle bir şey yaptım. sağlam masaüstü bilgisayardan güç alıp sata kablosunu çalışmayan bilgisayara bağladım. iki bilgisayarı da aynı anda çalıştırdım. hdd çalışıyor mu diye de elimde kontrol ettim titreşim vardı. ancak yine de boot failure hatası aldım.

bunca yıllık bilgisayar hayatımda elimden ilk kez kurtulan bir makina oldu yardım edin lütfen :)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus board var ancak tam model bilmiyorum. açıkcası çalışmayan bilgisayar benim değil. p4 2.8 ht işlemci var.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/535.7 (KHTML, like Gecko) Chrome/16.0.912.77 Safari/535.7

Erdem_Aydın
11-02-2012, 15:47   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Anakartın üzerine taktığınız slotu değiştirip deneyin yine olmazsa anakartta sorun olabilir tamire gönderin.

Kapalı Hesap (154666)
11-02-2012, 20:02   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bios ayarlarından kazara HDD modu RAID olarak ayarlanmış olabilir. HDD modunu ENHANCED olarak ayarlayınız.