Her şeye rağmen Windows XP!

CHIP Online
06-10-2010, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows XP efsanesinde son durum: Ne Vista, ne de Windows 7 onu tahtından indirmeyi başaramadı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/her-seye-ragmen-windows-xp_22802.html

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Windows 7'nin takdire şayan başarısı devam ediyor. Windows Vista'nın enkazı temizlenirken Windows XP ne durumda?

İşin doğrusu Windows XP hala dünyanın en yaygın kullanılan işletim sistemi. Özellikle eski bilgisayarını kullanmaya devam etmeyen, alışkanlıklarını sürdüren kullanıcılar için Windows XP neredeyse vazgeçilmez olmaya devam ediyor.

Windows 7 ise yeni bir bilgisayar alanların, hatta eski sistemine format atanların tercihi oluyor. Windows 7 çıktığından bu yana Windows XP kullanıcılarının sayısı yüzde 10 düştü. Şu anda Windows XP işletim sistemi pazarında yüzde 60'lık pay ile tahtını koruyor. Ancak Windows XP ve Vista'nın okları aşağı yönü gösterirken, Windows 7 çıkışını sürdürüyor.

Tüm konu: Her şeye rağmen Windows XP!

İzleyin: Windows 7'yi çocuklar bile kullanır

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7 ne zaman XP'yi geçecek?

mustafa2526
06-10-2010, 17:15   |  #2  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
709 mesaj

Dünyada bulunan birçok kullanıcının öyle sürüm yükseltiyim drıver halldeyim gibi işlerle uğraştığını sanmıyorum dolayısıyla win7 çıktığından bile haberi olmayanlar mutlaka vardır olsa bile getirileri neler bunları bilmiyorlar.Birde tabii fiyat ,onca fiyatı veremem diyenlerde var cracklede uğraşmak istemiyorum diyenler var bilgisayarım kötü diyenler.Bence ne zaman xp hiçbir şeyi deteklemeyen tamamen unutulmuş bir sistem olur işte ozaman kullanımı duracaktır.Mesala şuan kaç bilgisayar o unutulan win2000 yada win98 'i kullanyor belki %0-0,5 civarıdır.İşte onlar gibi xpde bir gün unutulacak, o gün geldiğindede win7 xpyi geçecektir.

censez41
06-10-2010, 17:18   |  #3  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

xp forever direct x9 oyunlarını %10 daha fazla performansla oynamak için xp yi tercih edin :))

Nicoll
06-10-2010, 19:04   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Geçiş sedece yazılımsal değil donanımı da ilgilendiriyor. Tüm eski bilgisayarların yenilenmesi gerekir. Reklamlarla bireysel olarak bir tüketim çılgınlığı yaratılabilir ancak firma ve resmi kurumlar için yüksek maliyetle virüs satın almaktansa Linux'a geçmek hem daha kolay hem daha güvenli! Kahkaha

Windows 8 reklamları yapılmaya devam ettiği sürece Windows 7'nin XP'yi geçmesi olanaksız. Eğer bir mobilleşme sürecine girilmez veya o zamana kadar Linux Microsoft'u ezip geçmezse belki Windows 7 ve üzeri işletim sistemi XP'yi geçebilir...

Fr.AndreBerks
06-10-2010, 23:26   |  #5  
Üye
84 mesaj

Çoğu kişi Win7'miş Xp'miş umurlarında değil ki.Zaten öyleleride Xp kullanıyorlar.

M3ric
07-10-2010, 07:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Win7'nin su an XP'ye karsi bir avantaji yok ki insanlar degistirsinler. Kullanilan yazilimlarin cogu XP'ye destege devam ediyor. Oyun yonune gelince DX11'e gecmek icin cok fazla yatirim yapmak lazim. Sonucta performansin yuksek olmasi gerekli, o da para demek. Insanlara isletim sistemini degistirtebilmek icin cok ama cok buyuk yenilikler gerekiyor. Bakin mesela win95(98)/WinNT4'den sonra kullanicilar WinME/Win2000'i cok tercih etmediler. XP koklu degisiklikler getirdigi (onu da ancak 2 service pack'den sonra yapti ) icin tutunabildi. Vista/win7 (optimize edilmis hali ) win9x - XP gibi koklu bir evrim getirmiyor kullanicilara.

Rakamlara da cok aldanmayin. Ornegin bilgisayar kulalniicilari arasindaki oranlarda XP kulalnim oraninin %10 azaldigi belirtilmis. Gercek ise bilgisayar kulalnici sayisinin %10 arttigi ve yeni satilan bilgisayarlarin win7 ile lisanslandigidir. Yoksa kimse calisan sistemini kalkip degistirmeyi dusunmez. Ne demisler calisiyorsa kurcalama.

Bu arada lisansli kullanicilara tabii ki lafim yok ama lisanssiz kulalnicilari Linux'a davet ediyorum. Bilgi isteyenler daima O.M. atabilirler, yardimci olurum. Izmir'de ikamet edenlere daha bir yardimci olurum, hemsehrilik ruhum kabardi. :D Windows ile yapabildiginiz islemlerin tamamini Linux ile yapabilirsiniz.

Kapalı Hesap (154666)
07-10-2010, 12:58   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Win 8 in dedikodularını duyuyorsak win 7 nin de suyu ısınmış demektir.
Eğer oturaklı bir işletim sistemi olsaydı şu an böyle reklamlar duymayacaktık.
Amaç bir sallantı ile biraz daha para kazanmak bence.
SP3 ile XP oturmuş idi. ama pazar doyduğu için yeni açılım gerekliydi. ortaya vista atıldı yiyen yedi.
w7 atıldı yiyenler yedi. yakında w8 çıkacak bakalım 7 yi yiyenler 8 i de yiyebilecekler mi.
Yeni çıkan bilgisayarlar haliyle yeni işletim sistemiyle çıkacaklar. Alanlar memnun olmazlarsa eskiden beğendiği siteme dönecekler. Benim gibi.

alper35.5
22-10-2010, 13:14   |  #8  
alper35.5 avatarı
Yıllanmış Üye
390 mesaj

eski donanımlı masaüstümde xp ve ubuntu kurulu.ubuntuyu tek geçerim ama bazı şeyler için xp yi tutuyorum.ubuntuya tam manasıyla hakim olduğumda şahsen ben xp yi unutacağım :)