Herşey Tamam Da..Bunu Bilemedik..

LENO7
29-02-2012, 20:45   |  #1  
LENO7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Arkadaşlar işlemcilerde FSB vardır Bu FSB ne kadar Yüksekse işlemci o kadar daha Performanslıymış..
Bir çok yerde araştırdım ama aradığımı bulamadım...Peki Bu FBS olmayan işlemciler ne oluyor FBS olmadığında iş neye kalıyor...Benim yakında alacağım i7 2600K işlemcide FSB yok...Acaba herşeyi tam ve net anlatırmısınız..
Teşekkürler....

Son Düzenleme: LENO7 ~ 01 Mart 2012 09:30
İzmirlifare
01-03-2012, 17:54   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

diyelim ki   10 metreye taş atman gerekiyor arkadaşın 2 metre ötede. taşı ona verirsin ve o atar. çünkü o daha yakıntır o noktaya.  eski işlemcilerde buna benzer bir olay gerçekleşir. fps ne kadar yüksekse o kadar hızlı olur o işlemci. 2. nesil işlemciler ise bunu yapmıyor . kendi işini kendisi ayarlıyor en iyi örnek budur diye düşünüyorum

mustafa2116
02-03-2012, 15:09   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: LENO7  
Arkadaşlar işlemcilerde FSB vardır Bu FSB ne kadar Yüksekse işlemci o kadar daha Performanslıymış..
Bir çok yerde araştırdım ama aradığımı bulamadım...Peki Bu FBS olmayan işlemciler ne oluyor FBS olmadığında iş neye kalıyor...Benim yakında alacağım i7 2600K işlemcide FSB yok...Acaba herşeyi tam ve net anlatırmısınız..
Teşekkürler....
konuya hakim olduğum kadar anlatacağım.
işlemciler çok farklı şekillere bürünür. İşte bu şekiller arasında  bağdaşık ekran kartı  bağdaşık ses kartı gibi ek özellikleride yer alır. Bu işin aslında şu  işlemci eğer bir ekran kartı işlemi yürütecekse bunu kendi içinde yapabilmektedir anlamındadır.

FBS  ise anakart ve ramlerle alakalı bir olaydır. Ancak işlemcilerin  bazılarıda bu FBS yi kendi içinde barındır. İşin asılında ise bu İşlemcinin gerektiğinde fbs ye etki etmesini sağlayan bir özelliğidir. Normalde FBS anakartın veri akımı  ve ram lerin hareketleri ile  alakalıyken işlemcide bu ilişkinin arasına girer ve işlemi hızlandırır. FBS ne kadar yüksekse veri okadar hızlı akmaz sadece işlem hızlı yürür.
FBS işlemcide olmadığında anakart ve ram kendi belirledikleri hızla işlemci işlem yapar.

İşlemci FBS yi Sadece işlem esnasında kullanır. FBS işlemleri ise oyunlarda internet tarayıcılarında ve çoklu işlemlerin diğer türlerinde kullanılır. İşlemci bu durumda hızını anakarttan alır.  Anakartınızın veri aktarım hızı ve ramlerinizin bunu barındırma hızı size fbs değerini verecektir.

Küçük anlaşılır bir örnek:

ekran kartınız olmadığında anakrt üzerindeki ekran kartını kullanırsınız. Ekran kartı anakart üzerinde standarta sayısal işlemci ile yönetilir. Eğer sayısal işlemciden daha iyi işelm yaptığını idda eden bir işlemciniz varsa standart VGA yerine Ultra Standart VGA kullanmış olursunuz Sonuçta ise bazı oyunların bilgisayarınızda ekran kartı bulunamadı tipindeki(grapich cart) sorunlarını atlatmış olursunuz.

fbli
02-03-2012, 17:41   |  #4  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj
Teşekkürler....
FSB, işlemci ile geriye kalanlar arasındaki bağlantıdır. Intel işlemcilerde Soket 775 den sonra FSB yerini QPI ("Quıck path ınterface" diye hatırlıyorum) denen başka bir türe bıraktı. Yani FSB yeni Intel işlemciler için ölçü değil. Almayı düşündüğünüz i7 2600K oldukça hızlıdır. QPI link hızı ise -tam bilmesemde- 6,4 GB/s.

LENO7
03-03-2012, 11:58   |  #5  
LENO7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Anladığım kadarıyla FSB olmayan işlemciler gücü anakarttan alıyor...
Peki Teşekkürler...

fbli
03-03-2012, 17:44   |  #6  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj
Anladığım kadarıyla FSB olmayan işlemciler gücü anakarttan alıyor...
Peki Teşekkürler...
Hiç öyle olur mu? Her işlemcinin diğer bileşenlerle iletişim kurmasını sağalayan böyle bir sistem var. Ama hepsinde adı FSB değil. Intel de yeni nesillerle QPI ve DMI ; AMD de ise HT denen sistemler var.

Kapalı Hesap (154666)
03-03-2012, 21:09   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

[URL=http://img809.imageshack.us/i/300pxmotherboarddiagram.png/][/URL]