Hızlı, stabil ve sessiz RAID; ama nasıl ?

Arif Şeftali
02-08-2006, 23:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
236 mesaj

Merhaba arkadaşlar...Bu mesaj başlığını zamanında CHIP dergisinde görmüştüm tam da benim duygularıma tercüman olan bir ifade oldu.Yeni bir makine almayı ve 2 tane 250 Gb lık SATA2 destekli Harddisk almak istiyorum.Muhtemelen AMD alırsam NForce4 Ultra veya SLI destekli bir chipset e sahip anakart alıcam ve muhtemelen ASUS olacak.Ancak merak ettiğim bir konu var:Şimdi, ben bu 2 Harddiski normal bir şekilde anakartlarındaki soketlerine taktım ve normal şekilde yani normal dosya sistemi ile (NTFS) ile birbirlerini görüyorlar diyelim.Ancak ben bunlara RAID0 kurmak istiyorum.Yani istediğim işletim sistemim, programlarım hızlı yüklensin, kısacası disk işlemlerim hızlı yapılsın.Anakart ile gelen entegre RAID desteği ile yapacağım bu RAID0 sistemi içn BIOS'tan ne gibi değişiklikler yapmam lazım ? Yani "genel hatlarıyla şu ibareler genelde şu işe yarar" gibisinden bir yardım bekliyorum bilgisi olan arkadaşlardan.Umarım anlatabilmişimdir...

Olur da yardım etmek isteyen arkadaşlarım varsa veya yoksa da herkese teşekkürlerimi sunmak isterim.SAğlıcakla kalın...

Karadavut
02-08-2006, 23:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Stabil ve sessizlik için iyi bir harddisc almalısın.Chip'in temmuz sayısında sata harddiscler hakkında bilgi alabilirsin.Ayrıca harddisc'in stabil olması için kasa içinin düzenli ve soğutma sisteminin iyi olması şart.

Arif Şeftali
03-08-2006, 12:37   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
236 mesaj

Teşekkür ederim, o testleri sürekli takip ediyorum ancak.RAID için ne gibi değişiklikler yapmalıyım onu merak ediyorum.

Yine de yanıtınız için teşekkür ederim...

Ecevit BIKTIM
05-08-2006, 20:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

en az iki disk. mümkünse aynı özellikte. değilse en azından aynı kapasitede olsun. Gerisi kolay. BIOS'dan SATA RAID diyorsun sonraki RAID menüsünden de ikisini RAID o yap dedin mi iş bitti. Tabi bunu yaptıktan sonra yeni bir işletim sistemi kurmalısın.

Arif Şeftali
05-08-2006, 23:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
236 mesaj

(Vay be daha bugün yazısını dergide okuduğum sevgili Ecevit Bıktım şimdi bana yardımcı oluyor.Böyle foruma herşey feda (: ...)

Cevap için teşekkür ederim Ecevit Bey.Söylediğim gibi yeni bir anakartta RAID ayarları nasıl yapılır hiç bilmiyordum böyle anahtar kelimelerle yardımcı olmanız eminim yeni bilgisayarımı alınca çok işime yarayacaktır...

Ayrıca sevgili karadavut, size de yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim...

Herkese iyi günler, iyi çalışmalar dilerim...

Ecevit BIKTIM
08-08-2006, 22:52   |  #6  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Arada bir uğruyoruz elbette. Az da olsa katkımız oluyor :)