Hollywood'da bilgisayar olmak...

CHIP Online
15-04-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Birçok sinema filminde bilgisayar ya da cep görmek mümkün. Ama bazen ipin ucu biraz kaçıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Holl ... ar-olmak_12105.html

Resimlerle: Teknoloji klişeleri

7.sanat sinemanın kuşkusuz en büyük malzemesi insan. Fakat bilgisayar ve teknoloji insan hayatının bu denli içine girdiğinden beri, artık bilgisayarların rol almadığı filmlere neredeyse rastlayamaz olduk. Üstelik sadece bilim kurgu da değil, aksiyon, komedi ve hatta aşk filmlerinde illaki ucundan kıyısından bir bilgisayar veya benzeri teknolojik bir cihaz mutlaka karşımıza çıkıyor. Bununla ilgili bir sorunumuz yok ama teknolojinin filmlerde kullanılma şekilleri zaman zaman gerçekten sınırı aşabiliyor.

Eminiz sizler de "bu kadar da olmaz" dedirten sıra dışı teknoloji kullanımları veya klişelerini görmüşsünüzdür. Normal hayatta mümkün olmayan işlemler, Hollywood bilgisayarı için son derece basit. Ufacık güvenlik kamerası görüntüsünün büyütülerek, suçlunun yüzünün tüm detayları ile görüntülenmesi veya her filmde tekrarlanıp duran farklı klişeler.

Bu kez rotamız Hollywood ve yönetmenlerin vazgeçemedikleri teknoloji klişelerine göz atacağız.

Tüm konu: Hollywood'da bilgisayar olmak...

İzleyin: Hollywood klişelerine eleştiri!

Resimlerle: Teknoloji klişeleri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizin aklınıza gelen başka Hollywood klişeleri var mı?

man on the moon
16-04-2009, 08:41   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Hepsi on parmak kullanır. neredeyse fareye hiç ihtiyaç duymazlar.

HaaNKs
16-04-2009, 21:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
315 mesaj

Bunlar tamamen benim düşüncelerim alıntı değildir.

- Bütün arabaların camları çok kolay kırılır. Tek yumruk yeter.
- Amerikada herkezin telefon numarası 5 5 5 ile başlar.
- Öyle bir uyduya sahiplerdir ki herzaman heryerde herşeyi görürler.
- Arabalarında benzinleri hiç bitmez. Benzin almak için durur ise kesin action (aksiyon) vardır.
- Taksi beklemezler. Taksicilerle bozuk para sıkıntıları yaşamazlar. Otobüs pek tarzları değil.
- Mutlaka vatanseverlik ve dini vurgular yaparlar.

"Şimdilik bu kadar aklıma gelince yazıyı editlerim artık..."

uGuR.uK
16-04-2009, 22:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

- ne kadar felaket, afet vs. doğa üstü yada normal şey varsa hep amerika'yı vurur, sonra ötekilere sıçrarsa sıçrar ki yine onlar kurtarır çünkü her haltın en iyisi onlardadır; en cesur adamlar, zeka küpleri, teknoloji ötesi şeyler(japonya falan halt etmiş yani).
- mutlaka bikaç kişinin boynunda haç olur, onsuz film mi olur?
- "adamım-dostum, na'pıosun ahbap??"
- yakışıklı ve güzel başrollerimize pek bişey olmaz, çevresindeki yakını-uzağı kim varsa eşek cennetindedir ama onlar? tabiki hayır, o karizma adamla o çıtır ölür mü?
- "çek şu lanet siyah k.çnı!!!"
- "ben vergilerini ödeyen bir vatandaşım!"(dokunulumazlık saglıo sanki anasını satim, hayır öleyse gidelim bizde verelim vergiyi yakalım ülkeyi:)
- araçtan yada birinden kaçanlar hep malak malak düz giderler. asla kenara köşeye kaçim, bunun giremeyeceği yere girim vs. yapim yok. o kadar maldırlar ama bikaç sahne sonra-adrenalinden olsa gerek- beyin öyle bi işlemeye başlar ki...fiyuuvvv...aklını alır herkesin.
ha bide şu kötüler kazansın artık ya...

Banned
21-04-2009, 18:49   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj

ben bir adım daha ileriye gidip hemen flash video klişelerine gireyim: adam hollywood klişelerini gösterecektir hep yüksek kalite video ile gösterir ve de hep zaten topu topu 10dk olan videoya saniyelerce giriş kısmı hazırlar böylece kota belasına hiçbir videonun tamamını izleyemeyiz girişi gördüğümüz zaman artık bu bitmez deyip kapatırız yani kilişe "bitmeyen giriş kısımları"..onun dışında hollywood klişelerinde "iyi adamlar hep kazanır" kadar insanı enayi yerine koyan sinir eden bir klişe yoktur...film boyunca baş döndürecek kadar iyi planlar yapan insanın kendi yerine koyduğu karizmatik ve mantık adamı olan kötüler, hep gerçek hayatta asla yaşanamayacak kadar arka arkaya saçmalıklarla hep kazanan enayi iyi adamlar tarafından alt edilir ve film sözde "mutlu son" ile biter ama ben asla mutlu olmam çünkü ben kötü adamı tutarım her...neyseki gerçekleri farketmiş bazı kült film yapımcıları kötü adamların kazandığı filmler yaparlar ara sıra ki insan bir rahat eder...yani etrafınıza bakın şöyle bir şu an dünya kimlerin kazandığı bir dünyaya benziyor...