Home production Pro music

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
fishbone
20-07-2005, 14:16   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

aranızda bilgisayarla müzik yapanlar vardır sanırım geçen hafta sonu ses sistemimi değiştirerek küçük bir oda studyosu kurdum buradan sizlere biraz bahsedeyim sistemler hakkında

uyarı  :  bu sistemler müzisyenlere yönelik ouyn oynayanlara değil :)

Sound Card

uzun incelemelerim ve bütçemin uygunluğunu gözönüne alarak 2 model karta yoğunlaştım ikiside aynı para 1.e-mu 0404   ve  2. M-audio Audiophile 24/96   ve emu 0404 ü aldım 2 haftadır inceliyorum bu kartın + sı üzerinde DSP işlemci bulunması bu şu oluyor arkadaşlar bilgisayar işlemcisini yormadan real-time 100 ün üzerinde efekti çalarken duymak ve kaydı kuru yapabilmek hatta uyguladığınız efektide kaydedebilmek  yani gitaristler +brefektprosesörü almak zorunda kalmıyacak ayrıca kart  asio desteği sayesinde Zero latency çalışıyor yani onboard yada creative türü kartlarla müzik yapmak çok zordur çünkü seste bir gecikme sözkonusudur (enst yada vokal kayıtta) işte bu gecikme (latency) bu türe kartlarda ='ddır  bunulada kalmıyor kartta bir pach mix konsolu sayesindetüminput ve ooutputlar emrinizin altında
henüz keşfedemediğim birçokşeyiide var  www.emu.com  dan görebilirsiniz kartı

Mixer

artık ev kullanımı için birçok mixer çıktı ve çok şrinler bunun içinde bir süre araştırmaa yaptımve mikrofon ile aynı marka olmasına dkkatettim behringer eurorack 1202 12input mikser aldım 4 balanslı mic ve 8 blanslı enstruman girişi var erkanal üzerinde lowpass fiilter mevcut pan ve eq ayarları mevcut ayrıva +48V phantom ile kondenser mikrofon desteğii var fiyatı da çok makul www.behringer.com

Midi klavye

m-Audio oxgen 8  2 oktav ve üzerinde bisürü knobları bulunan bir alet Vst  programlar vasıtası ile kayda başka bir enstrüman çalmaya yarayan en küçük şirin klavye henüz kullnamadım kullanınca buradan yazarım

mikrofon

behringer b1 tek diyaframlı kondenser mikrofon bu biraz evkullanımıiçin pahalı fakat benim gibiyseniz acımayın paraya alın tek dezavantajıu odayı yaluıtmak gerekiyor çünkükondenser mkrofonlar karıncaların  ayak sesini bile alabiliyor :)

eh bunca şeyi alıp birde dinlemek içnmontörseçmne geldisıra   gittim bit pazarına eski techniks deck amp adam bana 300-600 arası fiyat çekti+ birde  hoparlöreler var tabikipara olmadı için 2+1 almnak zorunda kaldım mikrolab marka http://www.hepsiburada.com/produ ... 58&productid=bd7867

ondaki tek olmayan şey kuılaklık çıkışı gerisi harika doya doya gitar çalıyordum taki kolum kırılana dek :) bir müddet müzik yazılımları ile uğraşacağım artık

işte bir küçük home record sistemi böyle kurdum bundan önce bende onboard ses kartı kullanıyordum fakat gün geçtikçe yazılımlar ve donanımlar daha fazlasını istiyor yakında kaydettiğim şarkıları buradan paylaşıuma açarım

müzikli dolu günler

YB

silent_guitar
20-08-2005, 06:19   |  #2  
Taze Üye
1 mesaj

Ben de yeni adığım m-audio marka midi klavye için bir süredir bir ses kartı arayışı içerisindeyim. Açıkçası m-audio audiophile beni çok cezbetmişti ancak şimdi emu 0404 de ilgimi çekti. Bu kartın çoğu özelliğini saymışsın ancak bu markayı Ankara'da nerede bulabilirim? Ve fiyatı nedir? Yardımcı olursan sevinirim. Ayrıca Terratec EWS88MT(8 analog g/ç + 1 SPDIF dijital g/ç + 1 MIDI g/ç)ses kartı hakkında bilgin var mı?

Saygılar...

fishbone
01-09-2005, 22:11   |  #3  
OP Yeni Üye
37 mesaj

silent selam

uzun zamandır buralara bakmıyordum şimdi sorularına bir bakalım bu arada seni turkrock forumlarından tanıyor gibiyim :)

Ben de yeni adığım m-audio marka midi klavye için bir süredir bir ses kartı arayışı içerisindeyim. Açıkçası m-audio audiophile beni çok cezbetmişti ancak şimdi emu 0404 de ilgimi çekti. Bu kartın çoğu özelliğini saymışsın ancak bu markayı Ankara'da nerede bulabilirim? Ve fiyatı nedir? Yardımcı olursan sevinirim. Ayrıca Terratec EWS88MT(8 analog g/ç + 1 SPDIF dijital g/ç + 1 MIDI g/ç)ses kartı hakkında bilgin var mı?

Saygılar...

kartı kıvılcım müzikten aldım adres
Adres: İnlıkap Sok. 29/B Kızılay / ANKARA
Telefon: +90-312-425 4004
Faks: +90-312-425 9447
E-Mail: ses@kivilcim.com.tr

fiyatı 100 euro+kdv  şimdi bu kartı terratec in söylediğin modeli ile kıyaslamak mümkün değil 0404 ev için sıfır latency yarı pro bir müzik yapım kartı giriş çıkış sayısı verdiğin paraya oranla tabiki az ama benim evde kanal kayıt işlerimi fazlasıyla görüyor yani evde atak kayıt alabiliyorum mixer yardımıyla ama fiyatı ve yaptıkları beni gerçekten memnun ediyor dsp efektler gerçekten real time işimi görüyor yani istersem vokal kaydı alırken reverbli söyleyip kuru kayıt yaptırabiliyorum sonra miksajda reverb işini hallediyorum yani kart bence bu fiyata süper ayrıca istediğin kanala müdahale edebiliyorsun şöyleki kayıttasın ve çalan üzikle enstrüman volumlari çok farklı ikisinide farklı kanalda gördüğü için kart ayrı ayrı volüm dengesi yapıp başarılı bir kayıt yapabilrsin yani çaldığımı duyamıyorum demiyorsun sonra 24/96 kayıt yapması ayriyeten süper yani 2 katı daha kaliteli kayıtlar alabilirsin istersen 16/48 de seçenekler arasında var midi ile problemi yok O2 midi klavyem var ve usb bağlantılı kayıtta vsti çalarken gecikme(latency) 2ms ve bu değer süper neyse sanırım dsp hariç Audiophile de aynı özelliklerde ama ben tercihimi emu ya kullandım çünkü emu bu kartlar üzerinde yıllardır çalışan bir firma olarak bilinir fakat bu son zamanlarda creative destekli fkat kartta hiçbir chip creative değil tamamen emu chipler creative sadece finans olarak destek olmuş bu kartlara çünkü ev kullanıcısı sayısı artıyor ve bu tarz kayıt kartları gün geçtikçe daha çok satılıyor yani bir nevi şirket evliliği gibi bu konuları daha detaylı tartışılan bir ortamda istersen bak www.muziktek.com/forum bureada müzik yapımı ile ilgili istediğin tüm bilgilere ulaşabiliceksin görüşmek üzere

fishh

jarvvik
08-09-2005, 15:02   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

bende ev studyosu hazırlıkları içinde  olan birisi olarak  bu kartı sipariş verdim ama henüz gelmedi hipernix.com a sipariş vermiştim bekliyoruz bakalım.. üzerinde işlemci olması en güzel tarafı bence sorunları en aza indirelim dersek bagımsız çalışan sistemler her zaman  olumlu olur.. size tavsiyem stüdyo mikrofonu olarak  carol phantom  olarak çalışan mikrofonunu  50 ytl  ye aldım sonuç iyi  fiyat performans olarak..mikseri sormayın o fazla profosyonel kaldı  sl 24 42 behringer aldım abartılı oldu biraz ama alınmış alınmıştır  ..bu yolda ugraş veren sizlere başarılar