Hotmail'i bir Müslüman Kurmuş!

Hiper£l£v£nKids
02-08-2008, 17:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Dünyanın en çok kullanılan mail programlarından Hotmail’in gerçek sahibi bazılarının düşündüğü gibi Bill Gates değil, Hindistanlı Müslüman bir genç.

Dünyanın en fazla kullanılan e-posta servislerinden Hotmail’i Hindistan asıllı bir Müslüman gencin bulduğu ortaya çıktı. Şu anda Microsoft firmasına ait olan söz konusu mailin arkasında aslında büyük bir başarı hikâyesi yatıyor. Bu başarının altına imza atan genç Hintli Müslüman’ın adı Sabir (Sabeer) Bhatia. 1988 yılında Sabir, Stanford Üniversitesi’nde eğitim görmek üzere ABD’ye gelir. Buradan mezun olduktan sonra internet firmalarından birinde işi başlar, ardından aynı üniversiteden mezun olan Jack Smith adlı bir gençle tanışır.

İki genç kafa kafaya verip çalıştıkları şirket içerisinde daha sonra kuracakları şirket hakkında istişare etmeye başlarlar. Çalıştıkları şirketin sahibi onların bu projelerini fark ettiğinde, bu projeleriyle ilgili şirketin imkânlarından yararlanmamaları konusunda uyarır. Bu dönemde Sabir, herkesin kendisine özel bir e-posta programı kullanmasına imkân veren bir programı bulmuştur. Bu programı geliştirmek ve halkın kullanımına sunmak için gizli bir şekilde çalışmalarını sürdürür. Program, piyasaya çıktığı 1996 yılında internet kullanıcıları arasında hızla yayılır çünkü başka programlarda olmayan farklı özelliklere sahiptir.
Bu e-mail programı, ücretsizdir ve gizliliğe olanak vermektedir. Ayrıca dünyanın her yerinden kullanılabilir. Toplu kullanıma açıldığı daha ilk on günde Hotmail, milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu program dünyanın en zengin adamı olan Microsoft firmasının sahibi Bill Gates’in dikkatini çeker ve bu programı satın almak ister. Hotmail’e 50 milyon dolar vermeyi teklif eder ancak programın öneminin farkında olan Sabir, Hotmail için 500 milyon dolar istemiştir. 1998 yılına kadar yapılan uzun pazarlıklar sonucu Sabir, programı kendisinin Microsoft şirketine uzman olarak atanması koşuluyla 400 milyon dolara satmaya razı olur. Bugün Hotmail’in kullanıcıları yaklaşık 90 milyonu bulmuş olup her gün 3 bin yeni kullanıcı bu programa katılmaktadır.
Sabir’in şahsiyetine olan hayranlığı daha da artıracak olan husus, onun parayı alır almaz birçok enstitü kurarak eğitim imkânları kısıtlı olan öğrencilere yardım etmesi olmuştur. Sabir, o kadar çok hayır işlerine katkıda bulunmuştur ki serveti hızla 100 milyon dolara gerilemiştir.

Aşağıdaki adreste o zamanki Hotmail'in about kısmı ve yukarda bahsi geçen şahsın adı geçiyor:

Kaynak:Tamİndir

bektash
02-08-2008, 19:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Her büyük başarının altında mutlaka büyük bir sır yatar.

uGuR.uK
02-08-2008, 19:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

olabilir, zaten microsoft'un hindistan'daki merkezinde baya calışmalar yaptıgı biliniyor. windows 7'nin de temelleri orda atıldı ve geliştirilmekte...

Hiper£l£v£nKids
02-08-2008, 20:23   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
elazıgli] olabilir, zaten microsoft'un hindistan'daki merkezinde baya calışmalar yaptıgı biliniyor. windows 7'nin de temelleri orda atıldı ve geliştirilmekte...
[alıntı

elazıglı sen bunları nerden bilyon bee yoksa microsoft testetarı mısın nesin

bektash
02-08-2008, 20:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

bunları bilmek icin teknolojiyi takip etmek yeterli

SaGoPa KaJMeR.
02-08-2008, 23:03   |  #6  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj

Kaynak Adres Problemli Bi baksan Diyom :)
--------------

Olabilir. Herşeyide Bill gates'den beklememek Gerek :)))

uGuR.uK
03-08-2008, 00:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
enes39
...elazıglı sen bunları nerden bilyon bee yoksa microsoft testetarı mısın
zamanında chip online'da haber olmuştu, ordan hatırlıyorum. ayrıca tester'lıgımda vardı zamanında, her haltlarını yayınlanmadan once kullanırdım ama son zamanlarda pek fazla biseyle ilgilenmiyorum...

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 03 Ağustos 2008 16:24
Tuğsan
03-08-2008, 01:55   |  #8  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

İlk paragraf derki

enes39
Dünyanın en çok kullanılan mail programlarından Hotmail’in gerçek sahibi bazılarının düşündüğü gibi Bill Gates değil, Hindistanlı Müslüman bir genç.
daha sonra
enes39
1998 yılına kadar yapılan uzun pazarlıklar sonucu Sabir, programı kendisinin Microsoft şirketine uzman olarak atanması koşuluyla 400 milyon dolara satmaya razı olur.
Kim şimdi sahibi ? Microsoft satın aldı mı yoksa halen Hintlide mi?

Nasıl bir yazı bu :)

Hiper£l£v£nKids
03-08-2008, 09:20   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
Tuğsan
İlk paragraf derki

daha sonra ise

Kim şimdi sahibi ? Microsoft satın aldı mı yoksa halen Hintlide mi?

Nasıl bir yazı bu :)

Şu an Hotmail Bill Gates'ın veya Steve Jobs'ın
hem ben teknolojiyi takip ediyorum 2006 dan beri ama bazen atlayabiliyorum haberleri.Teknoloji benim en büyük hobim

drivermania
03-08-2008, 09:38   |  #10  
Taze Üye
10 mesaj

Paylaşımın için sağol helal olsun Sabir' ede...
Peki bişe sorcam msn de bu çalışmanın içindemi yoksa bill dayı kendi mi geliştirmiş...

Son Düzenleme: drivermania ~ 03 Ağustos 2008 09:42
Kapalı Hesap (34907)
03-08-2008, 09:41   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Bence haberin kaynağı :

DaRWeLL
03-08-2008, 14:16   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj
drivermania
Peki bişe sorcam msn de bu çalışmanın içindemi yoksa bill dayı kendi mi geliştirmiş...
bence msn i bill yapmıştır

MustafaSokmen
03-08-2008, 17:11   |  #13  
Yıllanmış Üye
181 mesaj

microsoftun bill gates tarafından geliştirildiğinden şüphe duyuyorum şimdi. para herşeyi satın alıyor zaten...

TuncaBozkurt
03-08-2008, 18:35   |  #14  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bu yeni bir haber değil. Hotmail'in Microsoft tarafından oluşturulmadığı çok önceden biliniyordu.

MustafaSokmen
microsoftun bill gates tarafından geliştirildiğinden şüphe duyuyorum şimdi. para herşeyi satın alıyor zaten...
Bill Gates Microsoft'u kurduğunda bu kadar zengin değildi. Paul Allen ile birlikte BASIC programlama dilini geliştirdi ve öğrenimini yarıda bırakarak Allen ile birlikte Microsoft'u kurdu. Şu anda dünyanın 2. zengini olduğuna bakma.(Kaynak::)

Fattur
03-08-2008, 20:45   |  #15  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
drivermania
msn bunun içne sonradan girdi bildiğim kadarıyla ilk başta sadece mail içindi.
Birde bu haberi chip veya .... Dergisinde daha önce okumuştum.tabi bu şekilde değildi.Kısacası bunu biliyordum

Son Düzenleme: Fattur ~ 03 Ağustos 2008 20:46
annebenmanyaqoldum
03-08-2008, 21:48   |  #16  
Üye
81 mesaj

Anlamadığım Hotmail'i bir Müslüman'ın kurması ile Müslüman olmayanın kurması arasındaki fark ne? Çok mu ilginç?

sinan.e
04-08-2008, 00:16   |  #17  
Yıllanmış Üye
236 mesaj

alın size 1996 daki hali:

Selçuk İslamoğlu
04-08-2008, 13:10   |  #18  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
annebenmanyaqoldum
Anlamadığım Hotmail'i bir Müslüman'ın kurması ile Müslüman olmayanın kurması arasındaki fark ne? Çok mu ilginç?
Haberi yapan Milli Gazete olunca kendi kitlesinin ilgisini çekebilecek bir o nokta var zaten... Yoksa babamızın oğlu değil...

Hindistan yazılım sektöründe oldukça kuvvetli. Bir çok yazılım devi oradan beyin göçüne sebep oluyor.

termik54
04-08-2008, 16:49   |  #19  
Taze Üye
7 mesaj

tebrik ederim.Buna şunu eklemek isterim İngilizceleri ana dilleri olan hintlilerin bu başarısını kıskanmamız lazım.Adamların 2.ana dili ingilizce.bizde daha TR ii konuşamıyanlar çook.tabiiki bulur hintli.bizdede ing. 2. dil olsa dünyanın internet ortamında way haline

Fatih_ARMAĞAN
04-08-2008, 17:44   |  #20  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

kısacası diceğim Bu hintliler yazılım konusunda gerçekten iyiler..

frkn_ua
04-08-2008, 18:23   |  #21  
Yıllanmış Üye
893 mesaj
termik54
tebrik ederim.Buna şunu eklemek isterim İngilizceleri ana dilleri olan hintlilerin bu başarısını kıskanmamız lazım.Adamların 2.ana dili ingilizce.bizde daha TR ii konuşamıyanlar çook.tabiiki bulur hintli.bizdede ing. 2. dil olsa dünyanın internet ortamında way
olay 2. anadilin ing olmsıyla alakalı değil.bu işi yapacak adam yanii oralara kadar gelmiş adam zaten yabancı dili iyi olmak zorunda.olmasa bile bişeyler ortaya çıkardıysa ozaman öğrenir.Türkiye'de teknoloji adına beyin göçü yaşanmıyormu peki?ayrıca Türkiye'de daha Türkçe'yi iyi konuşamaynlar var demişsin ama "ii,konuşamıyanlar,way" gibi kelimeler kullanan birinin bunları demeside ilginç...

okanbsd
05-08-2008, 12:56   |  #22  
Yeni Üye
38 mesaj

hemen hemen hepimizde bulunan adobe reader programının help->about adobe reader kısmına bakın bi yarısından cogu hindu ya da  pakistanlı vs... yazılım sektöründe önde gidiyorlar..

sweetypikolata
05-08-2008, 14:44   |  #23  
Taze Üye
10 mesaj

vikipedia da dininin hindu oldugunu yazıo. bide bi sözünü yazmıslar 'kadere inanmıorm ' falan demiş. ya vikipedia müslüman oldugunu saklıo yada gercekten hindu. !!