HP'de recovery yaparken hdd bölmek mümkün mü?

ahmtfth
13-10-2013, 22:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Selamlar, yeni bir laptop aldım, her zaman olduğu gibi 20 gblik recovery alanı ve 730 gblik işletim sistemi alanı var ayrılmış olarak. recovery dosyasını kullanarak formatı atarken hdd bölebilir miyim? C: sürücüsü çok fazla gördüğünüz gibi, elimdeki win8 dvdsinden kendim formatlasam garanti dışına çıkar mı? kendim image alsam da öyle devam etsem bundan sonra ne farkı olur? Teşekkürler

Sistem Bilgilerim
padisah
13-10-2013, 22:20   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Recovery'e dokunma sonra çok pişman olursun. (Ben oldum.)

padisah bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ahmtfth
13-10-2013, 22:25   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

o zaman C: alanı 730 gb olarak kullanmaya devam mı edicem? çok riskli bunu düşünmüşlerdir heralde koskoca hp :/ peki bu recovery dosyasını taşınabilir bir hddye atsam oradan recovery yapma imkanım olurmu? ve diyelim 250 250 250 diye ayırdım hddyi recoveryden sonra yine 20 - 730 durumuna mı döner?

padisah
13-10-2013, 23:07   |  #4  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: ahmtfth  
o zaman C: alanı 730 gb olarak kullanmaya devam mı edicem? çok riskli bunu düşünmüşlerdir heralde koskoca hp :/ peki bu recovery dosyasını taşınabilir bir hddye atsam oradan recovery yapma imkanım olurmu? ve diyelim 250 250 250 diye ayırdım hddyi recoveryden sonra yine 20 - 730 durumuna mı döner?
  Disk bilgisayarın ilk kurulumunda nasıl ayarlandıysa recovery o hale çevirir keşke satın alırken diskin bölünmesini istediğini söyleseydin ona göre kursaydılar.
Kurulu gelen recovery programı ile DVD'ye bir yedek yazdır sonra diski böl en azından bir sorun çıkarsa DVD ile yedeği geri yüklersin.
HP müşteri hizmetlerine de danışabilirsin.

xDeXteRx
14-10-2013, 09:15   |  #5  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

HP recovery tools ile partition oluşturamazsınız.Fabrika ayarlarına geri döndürülme işlemlerinde imaj kalıbı nasıl alındı ise o şekilde sisteminizi kurar ve o şekilde kullanma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

cihazınızın modelini tam anlamıyla belirtebilirseniz ona göre garanti ile ilgili problem yaşarmısınız,yaşamazmısınız söyleyebilirim.modellere göre ''recovery garantisi'' değişim gösterebiliyor ancak yapacağınız işlemler cihaz garantisini etkilemez.Hdd'i dilediğiniz gibi bölebilir yada birleştirebilirsiniz,ekstra bir parça takabilir,cihazı açıp tüm parçalarını dahi sökebilirsiniz.tek şart fiziksel olarak cihaza bir zarar gelmesin yeterli olacaktır.

Bazı cihaz modellerine görede zarar görmüş recovery partitionun cd gönderimlerinde ücret talep edilebiliyor.Bu sebepten dolayıda cihaz modelini yazarsanız yardımıcı olabilirim.

xDeXteRx bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
14-10-2013, 09:27   |  #6  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: xDeXteRx  
HP recovery tools ile partition oluşturamazsınız.Fabrika ayarlarına geri döndürülme işlemlerinde imaj kalıbı nasıl alındı ise o şekilde sisteminizi kurar ve o şekilde kullanma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

cihazınızın modelini tam anlamıyla belirtebilirseniz ona göre garanti ile ilgili problem yaşarmısınız,yaşamazmısınız söyleyebilirim.modellere göre ''recovery garantisi'' değişim gösterebiliyor ancak yapacağınız işlemler cihaz garantisini etkilemez.Hdd'i dilediğiniz gibi bölebilir yada birleştirebilirsiniz,ekstra bir parça takabilir,cihazı açıp tüm parçalarını dahi sökebilirsiniz.tek şart fiziksel olarak cihaza bir zarar gelmesin yeterli olacaktır.

Bazı cihaz modellerine görede zarar görmüş recovery partitionun cd gönderimlerinde ücret talep edilebiliyor.Bu sebepten dolayıda cihaz modelini yazarsanız yardımıcı olabilirim.

Kırmızı olan kısmı uygularsan veya kasaya garanti süresi dolmadan (yetkili servis hariç) parça ekler/çıkartırsan kesinlikle garanti dışı kalır. Bazı üreticiler recovery partition'un silinmesi durumunda cihazı garanti dışı bırakıyor.

Son Düzenleme: padisah ~ 14 Ekim 2013 10:29
xDeXteRx
14-10-2013, 09:46   |  #7  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
123 mesaj
Alıntı: padisah  
Kırmızı olan kımı uygularsan veya kasaya garanti süresi dolmadan (yetkili servis hariç) parça ekler/çıkartırsan kesinlikle garanti dışı kalır. Bazı üreticiler recovery partition'un silinmesi durumunda cihazı garanti dışı bırakıyor.

HP'de böyle bir prosedür yok.bu nedenlerden dolayı kesinlikle cihazlar garanti dışı bırakılmazlar.

ahmtfth
14-10-2013, 10:47   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: xDeXteRx  

Cihazın markası : HP Pavilion g6-2302st Notebook PC  

HP Müşteri temsilcisine mail attım bana "Cihazınızda yapacağınız yazılımsal işlemler garanti durumunu etkilemeyecektir" diye cevap vermiş. Peki ben bu recovery olayına mahkum muyum? Kendim format atıp kendi dvdlerimi kullansam ne sorun olabilir? Recovery debir nevi imaj olayı değil midir?

xDeXteRx
14-10-2013, 11:50   |  #9  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
123 mesaj

recovery'nin amacı cihaz fabrika üretim esnasında işletim sistemi kurulup,üzerindeki donanımlara ait tüm uyumlu driverlar tanıtılıp cihazın performans testleri ve standart,sorunsuz çalışılırlığı gözlemlendikten sonra cihaz %100 olarak performanslı çalıştığı teyidi alınıp bu üzerindeki stabil çalışan sistemin kalıbı oluşturulur ve kullanıcılara recovery kit olarak sunulur.yani cihaz o imajda sorunsuz olarak çalıştığı gözlemlenmiştir anlamına gelir.

tabiki sizlerde istediğiniz işletim sistemini cihaza kurabilir ve kullanabilirsiniz.

ahmtfth
14-10-2013, 13:17   |  #10  
OP Taze Üye
6 mesaj

çok teşekkür ediyorum ilgilenen arkadaşlara, recovery partını falan silip kendim yeniden kuracağım bilgisayarı, bir de imaj alırsam sanırım sorun kalmicak.

padisah
14-10-2013, 14:37   |  #11  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Benden söylemesi ileride çok pişman olabilirsin.

Hele recovery'i silmek hayatının hatası bile olabilir.

ahmtfth
14-10-2013, 22:53   |  #12  
OP Taze Üye
6 mesaj

recovery olayını dvdlere aktardıktan sonra hayatımın hatası olacağını sanmıyorum hocam, dvdleri de iso halinde taşınabilire kaydedicem yandex diske de yükledim hepsini. sadece format atıcam artık öyle kullanamam,

padisah
14-10-2013, 23:19   |  #13  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Sen bilirsin.

ahmtfth
16-10-2013, 11:38   |  #14  
OP Taze Üye
6 mesaj

hocam korkutma beni :) senin başına ne geldi ki?

padisah
16-10-2013, 12:44   |  #15  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: ahmtfth  
hocam korkutma beni :) senin başına ne geldi ki?

Yaklaşık 1 yıl önce harddiskimde çıkan bad sectorlar ile başladı revovery yapmaya çalışırken HDD komple gitti haliyle recovery partition da beraberinde gitti mecbur yeni HDD aldım aradım üreticiyi internet sitesinde verileceği yazdığı halde recovery diski vermediler ve o günden beri para verip aldığın vistamı kullanabilmek için sürekli format parası veriyorum HDD için ayrı işletim sitemi için ayrı bir dünya masrafa girdim bilgisayarcı sadece işletim sistemini kuruyor ama kurulum dvd'sini satmıyor her formatta 30tl vermekten bıktım lisans OEM olduğu için bilgisayarcıda kurulan retail işletim sistemi bazen etkinleştirme yapmıyor haydi 30 gün sonra bir daha 30tl ver formatlat.

(Bilgisiz bir bilgisayarcıya denk gelirsen hepten yandın çünkü yeni kurulan sistem bile virüs dolu, yanlış driver yüklenmiş veya hiç yüklenmemiş gelebilir. Ben driverleri yükletmeyip kendim kuruyorum birine bir defa yüklettim driver pack solution diye bir program ile yüklemiş program bios güncellenince driverleri birbirine soktu kuramadı 2 hafta sonra yine bilgisayar mecbur formatlandı.)

Kesinlikle recovery partitionun silinmesi taraftarı değilim çünkü başıma gelmeyen kalmadı.

İnternetten vista indir dersen onlarda virüs dolu çıkabiliyor üzerinde oynanmışlar ve zaten lisansımıda tanımıyor.

Kısaca sadece recovery'in silinmesi bana format başı 30tl ve orijinal vistamı kullanamama mâl oldu.

Bazı driverleri bulamadığım için bazı donanımların çalışmamasını saymıyorum.